Dla grup społeczych

Suplementy dla kierowców-co powinno znaleźć się w schowku samochodowym?

Zawód kierowcy nie jest łatwy. Wielogodzinne siedzenie bez możliwości nawet niewielkiej zmiany pozycji negatywnie wpływają na stawy, układ kostny, układ krążenia i układ pokarmowy. Kierowca musi zachować stały, wysoki poziom koncentracji w długich, często monotonnych trasach. W drodze trudno jest zaplanować i utrzymać stałe godziny posiłków. Również dieta kierowców nie kojarzy się z czymś bardzo zdrowym. Zwykle jedzą oni w pośpiechu, w  lokalach przy trasie, które oferują posiłki tłuste i z ogromną ilością węglowodanów, a jednocześnie ubogie w witaminy i wartości odżywcze. Częstym problemem kierowców jest też odwodnienie. Wypicie zalecanych 2 litrów wody dziennie jest dla większości osób jedynie marzeniem, a popularna w tym zawodzie kawa dodatkowo pogarsza sprawę. Przysłowiową wisienką na torcie jest problem wysypiania się. W trakcie kilku lub kilkunastodniowych kursów kierowcy TIR-ów sypiają w szoferce. Łóżko jest wąskie, więc nie daje komfortu, który pozwoliłby w pełni zregenerować siły po trudach wielogodzinnej jazdy i przygotować do następnego dnia za kółkiem. Na rynku jest na szczęście wiele preparatów, które mogą pomóc kierowcom zadbać o zdrowie.

Wsparcie zdrowego snu

Muscle-Zone Sklep

Podstawą dobrej koncentracji, zapewniającej bezpieczeństwo na drodze, jest prawidłowy sen, a o ten w zawodzie kierowcy trudno. Łatwo można wyobrazić sobie, jakość wypoczynku w ciasnej szoferce na przydrożnym parkingu. W takich warunkach sen jest płytszy, a jego fazy mniej regularne. Pomocna w tym zakresie będzie suplementacja melatoniną, która reguluje dobowy cykl snu i czuwania, ułatwia zasypiania i nie powoduje senności w ciągu dnia.

Wzrok to podstawa 

Bardzo ważnym narządem w pracy kierowców jest wzrok. Podczas jazdy oczy narażone są na ogromny wysiłek, nie tylko ze względu na konieczność ciągłego obserwowania rozległego pola, ale również dlatego, że są one narażone na szkodliwe bodźce, jak silne słońce, czy światła mijanych w nocy samochodów. Aby zadbać o kondycję wzroku, zawodowi kierowcy powinni sięgać po luteinę, która stanowi naturalny filtr osłaniający oko przez działaniem promieniowania nadfioletowego.

Zamiast kawy 

Kolejnym preparatem, który powinien znaleźć się w schowku każdego zawodowego kierowcy jest produkt, w którego skład wchodzą witaminy i minerały poprawiające koncentracje, uzupełnione o substancje pobudzające. Suplementy nie tylko poprawią jakość pracy, ale też pozwolą ograniczyć kawę, która powoduje odwodnienie i osłabia organizm, wypłukując z niego cenne minerały (przede wszystkim magnez). Czego powinni szukać kierowcy? Produktów witaminowych uzupełnionych o guaranę (która dzięki obecności kofeiny) działa pobudzająca oraz takich ze zwiększoną ilością witaminy E i C, podnoszących wydolność metaboliczną. Należy zwrócić również uwagę na to, by suplement, na który zdecyduje się kierowca, zawierał dużą ilość cynku, selenu i magnezu.

Należy pamiętać, że żadna suplementacja nie zastąpi zdrowego, wartościowego snu i zbilansowanej diety. Jednak te w pracy kierowcy są zwykle luksusem. Na szczęście odpowiednio dobrane suplementy pozwolą zminimalizować negatywny skutek pracy i utrzymać dobre zdrowie kierowcy.