Dla grup społeczych

Suplementy dla endomorfika

Endomorfik jest osobą, która posiada jeden z trzech typów budowy ciała. Jest to więc określenie somatotypu, dzięki któremu łatwiej jest dobrać odpowiednie treningi, dietę i suplementację, które pozwolą w szybkim czasie osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Główną cechą endomorfika jest fakt, że jego ciało posiada dużą ilość tkanki tłuszczowej, a kształt jego sylwetki można określić jako owalny. Ponadto problem stanowi u niego zwolniony metabolizm, czyli główny winowajca wyglądu sylwetki. Trudno jest mu spalić tkankę tłuszczową i odbywa się to w wolniejszym tempie, aniżeli u mezomorfika czy ektomorfika. Pokonanie przeszkód, jakimi są spowolniona przemiana materii i konieczność ciągłego kontrolowania się nie jest niemożliwe. Wystarczy tu odrobina zaangażowania oraz dopasowanie swojego trybu życia do pewnych wytycznych, by móc zwalczyć problem niekształtnej sylwetki.

Muscle-Zone Sklep

Proces budowania docelowej sylwetki u endomorfika wymaga przede wszystkim systematyczności i samozaparcia, gdyż konieczne jest ciągłe kontrolowanie ilości spożywanych i spalanych kalorii. W przypadku jakiegokolwiek zaniedbania, szybko pojawia się znaczna ilość tkanki tłuszczowej. Zdecydowanym plusem dla endomorfika jest fakt, że jest on w stanie szybko zbudować u siebie masę mięśniową, aczkolwiek należy stale pilnować, by nie przybywało przy tym także tłuszczu, gdyż nabieranie mięśni nie wymaga tutaj dużej podaży kalorii. Ważne są tutaj systematyczne ćwiczenia, szczególnie cardio, które przyspieszają metabolizm. Osoba o tym somatotypie najlepiej sprawdzi się w sportach siłowych.

Suplementacja u endomorfika jest niezwykle istotna, gdyż nie tylko może ona poprawić wygląd sylwetki, ale także usprawnić wiele procesów metabolicznych, więc pozwala to taeż na dbanie o zdrowie. Osoby takie zazwyczaj nie mają problemów z pokrywaniem swojego zapotrzebowania na różnego rodzaju składniki energetyczne, dlatego nie powinny raczej sięgać po węglowodanowe preparaty. Lepiej sprawdzą się tu natomiast odżywki białkowe, gdyż w ten sposób można z powodzeniem przyspieszyć metabolizm, co wpływa pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto dostarczanie większych ilości białka pomaga zmniejszyć apetyt. Odżywki najlepiej stosować po treningu, chociaż można je dodawać również do posiłków.

Podczas suplementacji u endomorfików nie można zapominać także o preparatach spalających tłuszcz. Suplementy termogeniczne pozwalają w szybszym tempie spalić tkankę tłuszczową. Preparaty takie mogą zawierać kofeinę, zieloną herbatę oraz kawę, pieprz, L – karnitynę czy ostrokrzew paragwajski, a także wiele innych składników. Mają one za zadanie pobudzać organizm do wykorzystywania dodatkowej ilości energii. Mogą one również korzystnie wpływać na samopoczucie i stymulować do działania. Takie suplementy warto przyjmować dwa razy dziennie – po przebudzeniu oraz przed treningiem. Środki z zawartością kofeiny lepiej odpuścić sobie przed snem.

Wbrew pozorom świetnym środkiem, który pomaga walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest kreatyna, choć zwykle bywa ona kojarzoną z nabieraniem masy mięśniowej. U endomorfików najlepiej jest stosować kreatynę w dawkach nieco mniejszych niż jest to zalecone, przy czym powinno być to 1 – 2 razy dziennie.

Poza odżywkami białkowymi, środkami przyspieszającymi spalanie tkanki tłuszczowej oraz kreatyną, warto sięgać tutaj także po inne preparaty. Z pewnością sprawdzą się u endomorfika aminokwasy BCAA. Ponadto dobrym pomysłem jest tu sięganie po suplementy, które wspomogą przemianę materii na przykład preparaty z guaraną, kwasem linolowym czy z octem jabłkowym.

Odpowiednie połączenie systematycznej aktywności fizycznej oraz suplementów diety o zróżnicowanym działaniu pozwoli na osiągnięcie postawionego sobie celu i ukształtowanie u endomorfika takiej sylwetki, o jakiej marzy. Samozaparcie może tutaj zdziałać cuda, a obliczenie dla siebie właściwej liczby dostarczanych w ciągu dnia kalorii jest pierwszym krokiem do zmian. Suplementy diety zdecydowanie pomogą usprawnić wiele procesów zachodzących w organizmie, które składają się nie tylko na sprawny metabolizm tłuszczów, ale także na całość zdrowia.