Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Dla grup społecznych

Suplementy dla autystyków

Suplementy dla autystyków

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie rozwoju oraz funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Głównymi objawami, które pojawiają się we wczesnym dzieciństwie są problemy w wyrażaniu uczuć oraz w budowaniu relacji międzyludzkich. Można określić tę chorobę jako odcięcie się od świata zewnętrznego, swego rodzaju izolację. Ponadto występuje tu nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce, co może powodować, że świat odbierany jest jako jeden wielki chaos. Na świecie coraz częściej spotyka się ludzi z zaburzeniami o zabarwieniu autystycznym, co może być spowodowane wzrostem populacji oraz częstszymi badaniami, w wyniku których dowiadujemy się o takich zaburzeniach. Osobom z takimi problemami warto podawać różnego rodzaju suplementy diety, które w znacznym stopniu wpłyną na zachowanie oraz odczucia.

Prawidłowa dieta

Dieta ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, szczególnie takiego z zaburzeniami. Autystykom poleca się diety bezglutenowe, bezkazeinowe oraz bezcukrowe. Często występują tu nieprawidłowości związane z trawieniem kazeiny czy glutenu, a ich niewłaściwe wchłanianie może wpływać niekorzystnie na układ nerwowy. Najlepiej więc jest z nich zrezygnować, a wprowadzić do diety jak najwięcej zdrowej, nieprzetworzonej żywności. Ponadto warto sięgać po różnego rodzaju witaminy i minerały, które pozwolą nieco złagodzić objawy choroby, co będzie mieć pozytywny wpływ zwłaszcza na samego autystyka.

Witaminy z grupy B

Podstawowym suplementem, jaki powinien znaleźć się w diecie autystyka jest preparat zawierający witaminy z grupy B. Dostarczają one grup metylowych, które konieczne są do tak zwanego metylowania DNA, co wpływa na ekspresję genów. W ten sposób witamina B pozwoli redukować autystyczne zachowania. Ponadto preparaty zawierające witamin z grupy B są skuteczne w walce z alergiami oraz problemami nerek. Zdecydowanie warta uwagi jest witamina B6, która przynosi świetne rezultaty w kwestii mowy oraz kontaktu z otoczeniem.

Suplementy na poprawę nastroju

Suplementem, który z pewnością zasługuje na uwagę w przypadku autyzmu jest L–Teanina. Ma ona działanie uspokajające i zwiększa poziom dopaminy. Nie można zapomnieć również o magnezie, który korzystnie wpływa na nastrój, dba o apetyt, prawidłowe napięcie mięśniowe oraz zapewnia dobry sen. Poza tym zmniejsza ona tak zwane tiki. Niezbędna jest też melatonina, który u austystyków zwykle nie jest wytwarzana w odpowiednich ilościach, przez co występują zaburzenia snu. GABA natomiast, jako główny neuroprzekaźnik w mózgu jest polecany w niwelowaniu nieprawidłowych zachowań komunikacyjnych, objawiających się chęcią izolacji. Warto wspomnieć, że niedoceniany bywa chrom, który reguluje poziom cukru we krwi. Wahania cukru mogą być przyczyną napadów złości i histerii.

Witaminy

Trzeba pamiętać, iż u autystyków bardzo często występują wszelkie niedobory witamin i minerałów, które mogą potęgować zaburzenia. W związku z tym należy je suplementować, przy czym najlepiej jest sięgać po naturalne preparaty witaminowe, które mają najlepszą przyswajalność, co przekłada się na bardziej widoczne rezultaty. Autystykom najczęściej brakuje takich elementów jak selen, witamina C oraz D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *