Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Suplementy DIM: korzyści, skutki uboczne i dawkowanie

Suplementy DIM: korzyści, skutki uboczne i dawkowanie

Diindolilometan (DIM) to związek powstający podczas trawienia warzyw krzyżowych, takich jak brokuły czy brukselka. Badania sugerują, że DIM wpływa na poziom estrogenu w organizmie. W rezultacie suplementy DIM zyskują na popularności jako potencjalne leczenie różnych chorób związanych z dysbalansem hormonalnym.

Co to są suplementy DIM?

Kiedy jesz warzywa z rodziny krzyżowych, kwas żołądkowy rozkłada związek zwany indolo-3-karbinolem, tworząc nowy związek zwany DIM.

Co ciekawe, badania obserwacyjne wiążą duże spożycie warzyw krzyżowych ze zmniejszonym ryzykiem niektórych nowotworów, w tym raka piersi i prostaty. Chociaż dokładny mechanizm nie jest znany, uważa się, że częściowo odpowiada za to indolo-3-karbinol.

Chociaż badania nad DIM są nadal dość ograniczone, uważa się, że pomaga zrównoważyć poziom estrogenu w organizmie. W szczególności DIM może stymulować produkcję słabszej, korzystniejszej formy estrogenu, znanej jako 2-hydroksyestron.

Może również pomóc w zmniejszeniu skutków silniejszej postaci zwanej 16 -alfa-hydroksyestronem, która jest powiązana z przyrostem masy ciała i zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów, w tym raka piersi i macicy.

Ponadto wykazano, że DIM hamuje enzym zwany aromatazą, który przekształca testosteron w estrogen.

Zastosowania i zalety suplementów DIM

Suplementy DIM są badane pod kątem ich ochronnego działania przeciwko niektórym nowotworom. Są również stosowane w zapobieganiu przerostowi prostaty, leczeniu trądziku, wspomaganiu odchudzania i zmniejszaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i objawów menopauzy.

Może chronić przed problemami z prostatą

Suplementy DIM mogą chronić przed rozrostem prostaty i rakiem prostaty.

W rzeczywistości może pomóc w zwalczaniu śródnabłonkowej neoplazji gruczołu krokowego, schorzenia charakteryzującego się wzrostem komórek prostaty i uważanego za prekursor raka prostaty.

W 12-miesięcznym badaniu 21 mężczyzn z wysokim stopniem PIN otrzymywało placebo lub 900 mg DIM dziennie. Osoby, którym podano DIM, doświadczyły znacznej poprawy zdrowia prostaty, a także PINu.

Może przyspieszyć utratę wagi

Biorąc pod uwagę, że estrogen odgrywa ważną rolę w regulacji gromadzenia się tłuszczu, DIM może pomóc w utracie wagi – chociaż żadne badania na ludziach obecnie nie potwierdzają tego efektu.

Mimo to badania łączą brak równowagi estrogenu – albo za dużo, albo za mało – ze zwiększonym ryzykiem przyrostu masy ciała zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ponadto suplementy DIM mogą stymulować rozkład tłuszczu i hamować tworzenie się komórek tłuszczowych.

W jednym badaniu na myszach na diecie wysokotłuszczowej 23 mg DIM na kilogram masy ciała znacznie zmniejszyło tworzenie się nowych komórek tłuszczowych.

Potencjalne skutki uboczne i środki ostrożności

Ze względu na brak badań na ludziach niewiele wiadomo na temat długoterminowego bezpieczeństwa i skutków stosowania suplementów DIM.

Obecne badania na ludziach nie wskazują że suplementy DIM mogą powodować znaczące skutki uboczne. Najczęstsze skutki uboczne to ciemnienie moczu, nasilenie wypróżnień, bóle głowy i gazy.

Ponieważ suplementy DIM oddziałują z poziomem estrogenu, mogą wpływać na osoby z nowotworami wrażliwymi na balans hormonalny lub na terapiach hormonalnych. Takie osoby powinny unikać suplementów DIM, chyba że są pod nadzorem lekarza.

Bez względu na Twój stan zdrowotny ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tych suplementów.

Podsumowanie

DIM jest związkiem, który wytwarza się po procesie trawienia warzyw kapustne. Na rynku występują również suplementy zawierające DIM.

Ponieważ wpływa na poziom estrogenu, DIM może pomóc w leczeniu różnych schorzeń, w tym nowotworów wrażliwych na hormony i problemów z prostatą.

Niemniej jednak potrzebne są dalsze badania – szczególnie w przypadku zastosowań związanych z trądzikiem, utratą wagi i objawami PMS, które nie są obecnie poparte badaniami na ludziach.

Dlatego przed zażyciem suplementów DIM należy porozmawiać z lekarzem o sposobności suplementacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *