Suplementy diety – ZMA

Każdy sportowiec doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest stosowanie suplementów diety w procesie rzeźbienia sylwetki. Ponadto wiele z nich korzystnie oddziałuje na różne funkcje organizmu. Wśród nich znajduje się między innymi preparat o nazwie ZMA. Czym jest ten suplement i dlaczego warto go stosować? W dalszej części artykułu odpowiemy na te pytania.

ZMA – charakterystyka 

ZMA to suplement, który stanowi połączenie chelatów magnezu oraz cynku z witaminą B6. Są to substancje konieczne do podtrzymywania odporności organizmu i jego ochrony przed ewentualnymi przeciążeniami i uszkodzeniami powstałymi w wyniku intensywnych treningów, nieprawidłowego trybu życia czy kontuzji. Składniki ZMA pozytywnie oddziałują również  na rozbudowę mięśni. Preparat ten przynosi wiele korzyści osobom, które cierpią na niedobory zawartych w nim pierwiastków. Sprawdzi się więc u osób cierpiących na problemy ze snem, zmagających się z ciężką pracą, palących papierosy czy po prostu nie najlepiej się odżywiających.

Muscle-Zone Sklep

Ponadto oczywiście suplement ten poleca się również sportowcom, którzy mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i którym są one potrzebne do prawidłowej regeneracji organizmu. Dodatkowo warto sięgnąć po ZMA, jeżeli chcemy podnieść poziom testosteronu, poprawić jakość snu oraz koncentrację, a także usprawnić wydolność organizmu.Należy również wspomnieć, iż ZMA eliminuje skurcze mięśni oraz bóle potreningowe, redukuje stres oraz wpływa na zdolności umysłowe. 

Działanie ZMA opiera się przede wszystkim na wspomaganiu wielu procesów w organizmie. Na przykład cynk jest konieczny do naturalnej przemiany androstendionu w testosteron. Bez cynku produkcja testosteronu jest znacznie obniżona, co ma wpływ między innymi na wydzielanie hormonu o katabolicznych właściwościach – kortyzolu, który powoduje rozpad białek. Cynk wpływa też na kurczliwość i rozrost mięśni, a dodatkowo pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Na podobnej zasadzie działa również magnez, dlatego pierwiastki te warto przyjmować razem w formie jednego preparatu. Posiada on również właściwości wspomagające układ nerwowy i wspiera prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Z kolei witamina B6 ułatwia przyswajanie cynku oraz magnezu, a także uczestniczy w przemianie aminokwasów, bierze udział w syntezowaniu niektórych hormonów i eliminuje zmęczenie. Połączenie tych substancji w jednym preparacie niesie ze sobą szereg korzyści dla całego organizmu. 

Jakie działanie daje suplementacja ZMA? 

Przede wszystkim preparat ten stanowi doskonałą alternatywę dla sterydów i prohormonów, których nie można stosować będąc profesjonalnym, zawodowym sportowcem. Ma to także znaczenie w kwestii tego, iż ZMA może być stosowany długotrwale, co odróżnia go na przykład od prohormonów. Te drugie zresztą blokują endogenne syntezowanie testosteronu. 

Kolejną zaletą ZMA jest fakt, że suplement doskonale wpływa na sen. Przyjmowanie go wieczorem, najlepiej od 30 do 60 minut przed pójściem spać poprawi jakość snu i tym samym pomoże wypocząć, gdyż umożliwia wejście w fazę głębokiego snu. Jest to bardzo istotne, ponieważ organizm może regenerować się tylko w czasie snu, dlatego też nie można o tym zapominać w przypadku, gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Ponadto dla sportowców ogromną zaletą jest to, iż w trakcie głębokiego snu zachodzi intensywna regeneracja mięśni.

Sposób stosowania ZMA zależy w głównej mierze od potrzeb indywidualnych. Są jednak pewne zalecenia, które ułatwią nam rozpoczęcie suplementacji. Dawka cynku dla mężczyzn powinna wynosić około 20-30 mg w ciągu doby, zaś dla kobiet około 7-10 mg. Z kolei magnez powinien być przyjmowany w ilości 400-500 mg u mężczyzn i 300-400 mg u kobiet. W przypadku witaminy B6 jest to kolejno 10-11 mg oraz 18-20 mg. Poza tym zaleca się, aby przyjmować ZMA 30-60 minut przed snem.

Oprócz wymienionych korzyści płynących ze stosowania ZMA preparat ten posiada jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę. Cechuje się on bardzo prostym i naturalnym składem, dlatego jest całkowicie bezpieczny dla organizmu.