Suplementy diety – Tyrozyna

Tyrozyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety wśród osób szczególnie dbających o sprawność fizyczną, a także o wygląd i kondycję swojej sylwetki. Kojarzona jest przede wszystkim z regularnym treningiem, a także nadaje się jej właściwości przeciwdziałające zmęczeniu, pobudzające energię, wzmacniające mięśnie oraz intensyfikujące proces odchudzania. Tyrozyna to aminokwas, czyli fundamentalna jednostka budulcowa białka. Należy ona do ścisłej grupy tzw. aminokwasów endogennych, co oznacza, że całkowicie zdrowy organizm jest w stanie w sposób samodzielny syntezować ten związek z odrębnego aminokwasu fenyloalaniny. Podstawowym źródłem tego składnika jest żywność bogata w białko, jednak jakość obecnego pożywienia i sposób jego przetwarzania nie są na tyle dobre, aby mogło to być jedyne jej źródło. Obecna w suplementach diety, przyczynia się ona w znacznym stopniu do intensyfikacji rezultatów i efektywności treningu, a także do ochrony organizmu przed różnorodnymi szkodliwymi czynnikami. 

Z tyrozyny w wyniku przemian enzymatycznych powstaje dopamina, natomiast z dopaminy syntezowana jest noradrenalina. Oba te związki stanowią neuroprzekaźniki, a także odpowiadają za nasz humor, samopoczucie, poziom energii i wigoru oraz równowagę fizyczną i psychiczną. Dopamina pozostaje symbolem spokoju, jak również poczucia niezwykle wywindowanego poziomu energetycznego, wówczas znacznie głębiej odczuwa się przyjemność, pamięć jest znacznie lepsza. Noradrenalina z kolei, to nic innego jak dobra i skuteczna motywacja do działania, podwyższony poziom energii, znacznie szybsze tętno, podwyższone ciśnienie krwi, wzmożony zmysł koncentracji oraz uczucie niepokoju w stopniu lekkim. Należy podkreślić, że obydwa neuroprzekaźniki stanowią intensywne źródło syntezowania w momencie kiedy odczuwany jest stres.

Muscle-Zone Sklep

Tyrozyna – działanie 

Suplementacja tyrozyny zalecana jest głównie w momencie, gdy odczuwamy znacznie obniżony poziom życiowej energii. Możemy porównać to do sytuacji, kiedy stresujemy się przed ważnym wystąpieniem, gdy intensywnie myślimy, przeżywamy i musimy dużo zapamiętywać – wówczas jej działanie może okazać się zbawienne. Wieloletnie badania i analizy również wykazały, że tyrozyna obecna w organizmie pod postacią suplementów diety znacznie poprawia wyniki sportowe, a także wspiera leczenie takich zaburzeń jak depresja, stany lękowe, czy bezsenność. Tyrozyna jest niezwykle szeroką pod względem pozytywnych właściwości substancją, która posiada działanie wspomagające pracę układu nerwowego. Depresja bowiem jest związana z zaburzeniami mechanizmu powstawania neuroprzekaźników, toteż warto być świadomym tego, co w danej chwili dzieje się z naszym organizmem.

Kolejną bardzo istotną zaletą tyrozyny jest jej aktywny udział w czymś, co nazywamy syntezą hormonów tarczycy, które równocześnie regulują tempo różnych przemian metabolicznych i procesów zachodzących w naszym organizmie. Niedostateczne dostarczenie tej substancji do organizmu może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, np. niedoczynnością gruczołów tarczycowych. Na niedobór tyrozyny, wbrew pozorom, nie są narażeni jedynie ci, którzy przez długi czas stosowali niskobiałkowe diety (np. w przypadku wystąpienia choroby nerek), ale również osoby stosujące głodówki, czy też warzywno-owocowe detoksy. 

Suplementowanie tyrozyny jest fundamentalnym czynnikiem dla procesu produkcji melaniny w organizmie, albowiem jest ona barwnikiem odpowiedzialnym za nadawanie skórze, czy też włosom odpowiedniego odcienia. Faktem jest, że tyrozyna znacznie poprawia zdolności wysiłkowe, szybkościowe, wydolnościowe oraz wytrzymałościowe organizmu, a także jest odpowiednia przy nasilonym wysiłku umysłowym, czy też długotrwałym stresie.

 Jako użytkownicy współczesnego świata nie jesteśmy do końca świadomi jego zagrożeń, a przez to dopiero po czasie zdajemy się dostrzegać, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa suplementacja poszczególnych składników odżywczych. Pamiętajmy, że nasz organizm to coś w rodzaju maszyny, która zadbana i pielęgnowana w istocie funkcjonuje bez większych zakłóceń, natomiast zaniedbywana – psuje się i w rezultacie może okazać się zbędna. To w jaki sposób się żywimy, to czy jesteśmy aktywni czy stosujemy suplementację, a także to, w jaki sposób nawadniamy swój organizm – warunkuje nie tylko naszą psychofizykę, ale również samopoczucie, oddziaływanie na odnoszenie sukcesów, samorealizację, postrzeganie własnej osoby, własnego ciała, działa na poczucie własnej wartości i społecznej atrakcyjności. Tyrozyna, to substancja o której należy mówić głośno, ponieważ jest ona w stanie zrobić naprawdę wiele dobrego dla naszego zdrowia i życia, a także dla naszego własnego komfortu.