Suplementy diety – Tyrozyna

Czym jest tyrozyna? To jeden z aminokwasów, który buduje białka mięśniowe. Substancja ta pełni rolę prekursora pod względem produkcji neurotransmiterów, w tym adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Jest ona niezwykle pomocna po wykonaniu intensywnego treningu oraz w sytuacji mocnego zmęczenia. Tyrozyna stanowi substancję endogenną, a więc jest ona produkowana przez organizm, niemniej jednak dostarczenie jej należytych ilości nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym warto sięgnąć po suplementy diety, które bazują na tyrozynie, by zapobiec niedoborom i wspomóc organizm w należytym funkcjonowaniu. 

Kto powinien brać Tyrozynę?

Między innymi tym, którzy regularnie wykonują intensywne treningi, aczkolwiek powinni po nią sięgać również ludzie z nadwagą. Dodatkowo tyrozyna świetnie sprawdzi się także w przypadku osób, które dużo się stresują, są często zmęczone i odczuwają potrzebę wzmocnienia organizmu. Niedobory tej substancji objawiają się przede wszystkim pogorszeniem nastroju, problemami z koncentracją oraz zapamiętywaniem, zaburzeniami hormonalnymi oraz innymi, nierzadko związanymi z psychiką problemami. 

Muscle-Zone Sklep

Tyrozyna jest tak istotna, ponieważ uczestniczy ona w procesie syntezowania ważnych substancji w organizmie. Wśród nich wymienić można chociażby adrenalinę, noradrenalinę, dopaminę, melaninę czy hormony tarczycy. Dopaminę nazywa się często przekaźnikiem przyjemności, ponieważ korzystnie wpływa ona na nastrój, wywołuje uczucie radości, a poza tym pozytywnie oddziałuje na koncentrację i zdolności zapamiętywania. Z kolei adrenalina i noradrenalina są odpowiedzialne za mechanizm walki i ucieczki, dzięki czemu możemy lepiej i skuteczniej radzić sobie ze stresem i z nerwowymi sytuacjami. Wspomniane hormony tarczycy są konieczne do tego, aby proces metabolizmu przebiegał prawidłowo, co ma wpływ między innymi na masę ciała. Melanina natomiast jest to barwnik, który nadaje kolor naszej skórze, oczom i włosom, a poza tym stanowi ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zbyt małe ilości tyrozyny mogą być dla nas niebezpieczne, ponieważ powodują choroby takie jak niedoczynność tarczycy, która z kolei prowadzi do ciągłego zmęczenia, nadmiernego tycia, a nawet do nadciśnienia tętniczego i bezpłodności.  

Badania wykazują, że przyjmowanie tarczycy jest w stanie znacząco poprawić pamięć krótkotrwałą. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu możliwa jest koncentracja oraz trzymanie się założonego schematu wykonywania jakiejś czynności. W związku z tym poleca się suplementację tyrozyny tym, którzy na co dzień intensywnie pracują umysłowo i pojawiają się u nich problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem. Warto również dodać, że tyrozyna sprawdza się w profilaktyce demencji, a także w minimalizowaniu jej skutków. 

Dlaczego jeszcze warto suplementować tyrozynę?

Przede wszystkim ze względu na jej właściwości regulujące poziom neurotransmiterów, ponieważ dzięki temu redukuje ona zmęczenie fizyczne i psychiczne. Ponadto wspomaga ona nas w przypadku stosowanie różnego rodzaju, często restrykcyjnych diet. Hamuje ona uczucie głodu oraz zbyt duży apetyt, co sprawia, że łatwiej jest kontrolować ilość spożywanych posiłków, a tym samym schudnąć. Tyrozyna zwiększa również odporność na stres, który sieje ogromne spustoszenie w naszym organizmie, przez co przyczynia się między innymi do szybszego starzenia się i zapadania na wiele chorób cywilizacyjnych. 

Warto do tego wszystkiego dodać, że tyrozyna jest dostępna w wielu formach, w tym w kapsułkach, tabletkach czy w proszku. Optymalną dawką dzienną jest tu 0,5-2 gramów, aczkolwiek koniecznie trzeba pamiętać, aby nie przekraczać 14 miligramów na każdy kilogram masy ciała. Przyjęcie zbyt dużej ilości tyrozyny może skutkować nadmiernym niepokojem, który mija po kilku godzinach. Ze względu na dużą skuteczność suplementu i rolę samej tyrozyny przyjmowanie preparatu jest zalecane, ponieważ korzystnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu, co można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego stosowania.