Dla sportowców Jako dodatki

Suplementy diety – tyrozyna

Tyrozyna jest to jeden z ponad dwudziestu aminokwasów budujących białka mięśniowe. Pełni ona funkcję swoistego prekursora w produkowaniu neurotransmiterów, takich jak dopamina, noradrenalina i adrenalina. Poza tym jest bardzo istotna przy intensywnym wysiłku fizycznym i w przypadku silnego przemęczenia. L-tyrozyna jest substancją endogenną, co oznacza, że jest produkowana w organizmie, jednakże nie zawsze możliwe jest utrzymanie należytego jej poziomu, toteż konieczna może być suplementacja. 

Kto powinien stosować tyrozynę?

Przede wszystkim osoby, które ciężko trenują, a także osoby otyłe. Poza tym z pewnością przyda się ona wszystkim, którzy odczuwają ciągły stres i zmęczenie oraz potrzebują wzmocnienia organizmu. W przypadku niedoboru tyrozyny powinny nas zaalarmować objawy takie jak pogorszenie nastroju, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, zmiany hormonalne i wiele innych, związanych z psychiką kwestii.

Muscle-Zone Sklep

Tyrozyna – działanie

Synteza

Działanie tyrozyny opiera się między innymi na udziale w syntezowaniu kilku bardzo istotnych substancji. Należą do nich: dopamina, adrenalina, noradrenalina, hormony tarczycy i melanina. Pierwsza z nich jest tak zwanym „przekaźnikiem przyjemności”, bo wpływa na poprawę nastroju i odczuwanie radości, a także na pamięć i koncentrację. Adrenalina i noradrenalina z kolei wpływają na działanie reakcji walki i ucieczki, pozwalając nam w sensowny sposób radzić sobie ze stresem i nerwowymi sytuacjami. Hormony tarczycy są niezbędne do należytego metabolizmu, zaś melanina jest barwnikiem, który nadaje kolor naszym włosom, skórze oraz oczom, stanowiąc także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niedobory tyrozyny bywają bardzo niebezpieczne, gdyż wywołują niedoczynność tarczycy, co nie tylko sprzyja permanentnemu zmęczeniu i przybieraniu na wadze, ale może także skutkować nadciśnieniem tętniczym czy nawet bezpłodnością. 

Tyrozyna na pamięć

Według badań, w czasie których obserwowano 22 kobiety dowiedziono, iż tyrozyna znacząco poprawia pamięć krótkotrwałą. Pamięć ta jej bardzo istotna dla koncentracji oraz trzymania się schematu wykonywanego zadania. Substancję tę powinny więc suplementować w szczególności osoby, które na co dzień pracują umysłowo i zaczynają odczuwać problemy ze skoncentrowaniem się i zapamiętywaniem. Co ciekawe, tyrozyna jest w stanie również zapobiec demencji, a nawet częściowo ją odwrócić. 

Tyrozyna na redukcję

Jakie jeszcze właściwości posiada tyrozyna? Między innymi poprzez regulowanie stężenia neurotransmiterów eliminuje zmęczenie psychiczne oraz fizyczne, powstałe w wyniku intensywnego wysiłku. Działa też wspomagająco na umysł w sytuacjach, kiedy odczuwamy głód, na przykład przy diecie redukcyjnej, w czasie której organizm początkowo ma problem z normalnym, sprawnym funkcjonowaniem. Nie bez znaczenia jest także zwiększenie odporności na stres, który na co dzień wyrządza naprawdę wiele szkód w naszym organizmie i przyczynia się nie tylko do szybszego starzenia się, ale także do zapadania na choroby cywilizacyjne. Osobom odchudzającym się do gustu przypadnie fakt, iż tyrozyna hamuje uczucie głodu i nadmierny apetyt, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować jedzenie i tym samym schudnąć. 

Tyrozyna – jak brać?

Przyjmowanie tyrozyny jest o tyle łatwe, że jest ona dostępna w różnych formach – w proszku, kapsułkach czy tabletkach. Zalecane dawki nie są ściśle określone, aczkolwiek najbardziej optymalne będzie stosowanie 0,5-2 gramów na dobę. Nie należy przekraczać bezwzględnie 14 miligramów tyrozyny na każdy kilogram masy ciała, gdyż ewentualne skutki uboczne wynikające z przedawkowania mogą prowadzić do nadmiernego niepokoju, co jednak nie jest wysoce niebezpieczne, gdyż poziom tej substancji wraca do normy już po kilku godzinach. Warto więc sięgnąć po ten niepozorny suplement diety, by znacząco poprawić jakość swojego życia i wpłynąć chociażby na lepsze wyniki w pracy czy też na egzaminach. Systematyczne stosowanie preparatu umożliwi więc utrzymanie należytej wagi, wyeliminowanie ciągłego zmęczenia oraz ogólne lepsze samopoczucie i wzmożoną koncentrację.