Suplementy diety – termogeniki

Obecne czasy powodują, że mamy do czynienia ze stałym wzrostem zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jedną z nich jest otyłość. Wiele osób chce temu zapobiec i już w początkowym okresie przybierania na wadze podejmuje środki hamujące proces gromadzenia tkanki tłuszczowej.

W związku z tym zwiększa się świadomość na temat konieczności stosowania aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. Dodatkowo mamy do dyspozycji wiele środków, które pomogą nam w osiągnięciu celu, jakim jest spadek wagi. Jednym z nich są tak zwane termogeniki.

Muscle-Zone Sklep

Jest to kategoria suplementów, która ma za zadanie redukować ilość tkanki tłuszczowej poprzez wykorzystanie naturalnego procesu – termogenezy. Chodzi tu o fizjologiczne procesy zachodzące w organizmie w celu wytwarzania ciepła i utrzymania stałej temperatury ciała. Jest to nieodłącznie związane ze znaczącym wydatkiem energetycznym i to właśnie dlatego poprzez proces termogenezy można wpłynąć na masę ciała. Wśród termogeników wyróżniamy między innymi stymulanty oraz sympatykomimetyki. Ich istotną zaletą jest to, że są skuteczne, a nawet działają bardzo intensywnie, dlatego też konieczne jest tu zachowanie rozwagi w stosowaniu i spożywanie ich zgodnie z zaleceniami. Termogeniki skutecznie wspomogą one nasz proces odchudzania, więc warto po nie sięgnąć.

Jakie substancje znajdziemy w termogenikach i jakie mają działanie?

Jednym z przykładów preparatów termogenicznych jest chlorowodorek synefryny, czyli naturalna substancja skutecznie wspomagająca redukcję masy ciała poprzez utratę tkanki tłuszczowej. Synefryna jest alkaloidem zawartym między innymi w skórce gorzkiej pomarańczy i wykazuje ona strukturalne podobieństwo do adrenaliny i efedryny. Działa ona sympatykomitetycznie, czyli pobudza do działania receptory adrenergiczne. Synefryna stanowi antagonistę wielu receptorów adrenergicznych, pobudzanych między innymi przez adrenalinę i noradrenalinę oraz regulujących procesy energetyczne, poziom glukozy we krwi i tempo przemian metabolicznych.

Synefryna powoduje wielokierunkowe spalanie tkanki tłuszczowej, gdyż wywołuje większą produkcję ciepła przez organizm, co oczywiście wiąże się z większym wydatkiem energetycznym oraz często z koniecznością skorzystania z rezerw energetycznych organizmu, a więc ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Poza tym poprzez aktywację niektórych receptorów synefryna nasila lipolizę. Dodatkowo korzystnie wpływa ona na przemianę materii, zwiększając minimalne zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze osiągnięcie deficytu kalorycznego, który stanowi niezbędny czynnik utraty masy ciała. Co ciekawe, substancja ta powoduje też zahamowanie apetytu, co z kolei eliminuje problem podjadania, tak w końcu zgubny podczas odchudzania. 

Czy kofeina to termogenik?

W skład wielu termogeników wchodzi również kofeina bezwodna. Jest to bardzo powszechny stymulant, naturalnie zawarty między innymi w kawie czy herbacie. Wykazuje ona antagonizm wobec receptorów adenozynowych odpowiadających za sygnały do mózgu o wzroście stresu metabolicznego. W ten sposób kofeina jest w stanie zapobiegać reakcjom mającym na celu spowolnienie pracy organizmu, a więc uniemożliwia spowolnienie metabolizmu.

Cholina na odchudzanie

Warto tu wspomnień również o cholinie, która również jest składnikiem wielu termogeników. Stanowi ona neurotransmiter, a więc pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Pomaga także w redukowaniu tkanki tłuszczowej na przykład w okresie niskiej podaży kalorycznej, utrzymując zdolności umysłowe. Cholina jako prekursor acetylocholiny pobudza funkcjonowanie gruczołów wewnątrzwydzielniczych, stąd stymuluje metabolizm, a dodatkowo pobudza syntezowanie noradrenaliny, co poprawia możliwości wysiłkowe i umożliwia sprawniejszą redukcję tkanki tłuszczowej w tak zwanych opornych obszarach.

L-karnityna

Nie można tu zapomnieć także o L-karnitynie, czyli jednym z najpopularniejszych termogeników. Jest ona transporterem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, ponieważ kieruje je do mitochondriów. Duże jej ilości znajdziemy w mięśniach, co jest o tyle istotne, że w ten sposób pozyskuje się energię do ich pracy właśnie z tłuszczy. L-karnityna napędza metabolizowanie lipidów i sprzyja ich wydatkowaniu w procesach energetycznych, a to prowadzi do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. 

Inozytol

Kolejnym przykładem suplementu z tej kategorii są preparaty z inozytolem. Wykazuje on właściwości lipotropowe, stymulując eksportowanie tłuszczów z wątroby. Poza tym poprawia pracę tarczycy, która dzięki temu sprawniej syntezuje hormony mające wpływ na metabolizm. Dzięki temu inozytol przyspiesza przemianę materii. 

Co jeszcze warto przyjmować w celu redukcji tkanki tłuszczowej?

Między innymi L-tyrozynę. Jest ona prekursorem hormonów i neurotransmiterem. Wpływa na poprawę funkcji tarczycy. Tyrozyna jest ona obecna na szlaku produkcji tyroksyny i trójjodoksyny, a przez to jest istotna dla syntezowania tych hormonów. To skutkuje poprawą metabolizmu i zwiększeniem tempa przemiany materii. 

Godnym polecenia termogenikiem jest też fukoksantyna, czyli związek karotenoidowy o właściwościach stymulujących utratę zbędnych kilogramów oraz regulujących wrażliwość insulinową. Substancja ta ma za zadanie nasilać aktywność termo geniny w białej tkance tłuszczowej, co ma ogromne znacznie chociażby z profilaktyce takich chorób cywilizacyjnych jak miażdżyca i cukrzyca typu II. 

Tego typu preparaty są bardzo pomocne w odchudzaniu, jednak należy pamiętać, że aby były one skuteczne konieczne jest wprowadzenie aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansowanej diety. W ten sposób znacznie szybciej osiągniemy spadek wagi, co dla wielu osób jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych, ponieważ nadwaga może wywoływać wiele groźnych chorób i być przyczyną problemów z aparatem ruchu.