Suplementy diety – Piperyna

Dzisiejsza rzeczywistość rozwija się i kształtuje według określonych norm, zasad, uwarunkowań. Coraz częściej zaczynamy myśleć o swoim zdrowiu, kondycji, wyglądzie zewnętrznym oraz samopoczuciu. Stajemy się świadomi, przewidujemy. Okazuje się, że bardzo często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, co zawierają poszczególne produkty, przyprawy – których na co dzień używamy i które (mogłoby się wydawać) doskonale znamy. Piperyna, z której powstaje popularny pieprz, obecny w każdym domu – posiada bardzo wiele pozytywnych właściwości. Warto więc przyjrzeć się bliżej możliwościom tej substancji. Piperyna sprawia, że pieprz staje się ostry, piekący. To jednak nie wszystko, badania i analizy udowodniły, że piperyna działa też odchudzająco, antyrakowo, a także antybakteryjnie. Substancja ta z łatwością chroni również nasz organizm przed takimi chorobami jak alzheimer, jak też przed rozwojem dolegliwości u osób cierpiących np. na bielactwo (pomaga w produkcji komórek barwnikowych skóry). 

Piperyna – czym jest?

Piperyna jest alkaloidem zawartym w pieprzu, który czyni go ostrym oraz piekącym (jest odpowiedzialna też za ogólny aromat). W postaci suplementów diety może być stosowana również w medycynie, np. jako skuteczny środek odchudzający, jak też antyoksydacyjny, oczyszczający, antynowotworowy, antygrzybiczny. Dodatkowo, wykazuje ona zdolności moczopędne, przeczyszczające i pobudzające organizm do intensywniejszej pracy, a w tym również – przemiany materii. 

Muscle-Zone Sklep

Piperyna – właściwości 

Jeśli chodzi o właściwości piperyny, to nie ulega wątpliwości, że największą popularność oraz uznanie zyskała ona dzięki swoim odchudzającym zdolnościom. Polega to na tym, że aktywnie uczestniczy ona w procesie termogenezy, czyli wytwarzaniu ciepła przez organizm, podczas którego spalane są kalorie. Dodatkowo, piperyna obecna jest też podczas procesu lipolizy, czyli docelowej eliminacji tkanki tłuszczowej. Liczne doświadczenia wskazują na fakt, że piperyna jest w stanie odchudzać na wiele sposobów. Między innymi, obecność tej substancji w organizmie doprowadza do tzw. zakłócenia aktywności genów tworzących komórki tłuszczowe, a co za tym idzie – piperyna blokuje przyrost masy. Co więcej, piperyna działa też antynowotworowo. Suplementy diety zawierające piperynę oraz kurkuminę hamują rozwój np. raka piersi, a także minimalizują jego objawy. Z medycznego punktu widzenia, działalność piperyny w tym obszarze polega na minimalizacji obszaru nowotworowych komórek macierzystych we wczesnym stadium ich rozwoju. Komórki takie są absolutnie niezbędne do tego, aby doszło do powstania guza. Należy zaznaczyć przy tym, że piperyna i kurkumina (w tym przypadku) absolutnie nie są inwazyjne dla zdrowych komórek i pozostają one całkowicie bezpieczne.

Kolejnym bardzo ciekawym aspektem działania piperyny w naszym ciele jest jej spektakularny wpływ na trawienie, a także lepsze przyswajanie witamin i minerałów. Dzięki temu, że piperyna znacznie pobudza i uaktywnia zakończenia czuciowe zlokalizowane w przewodzie pokarmowym, a także zwiększa produkcję soku żołądkowego – trawienie pozostaje w idealnej formie. Ponadto, piperyna działa korzystanie dla wchłaniania niektórych witamin i minerałów, m.in. selenu, beta-karotenu, witaminy B, koenzymu Q10, resweratrolu. Nie zapominajmy jednak, że suplementy z piperyną przyjmowane niezgodnie z zaleceniami producentów y – nie będą skuteczne dla naszego organizmu. Dodatkowo, stanowią one jedynie uzupełnienie dla zdrowej oraz racjonalnej diety, a także odpowiednio dostosowanej do potrzeb i możliwości aktywności fizycznej. 

    Piperyna a oczyszczanie 

    Piperyna posiada bardzo silne działanie antybakteryjne i oczyszczające. Jej działalność można odnieść do obszarów takich jak np. usunięcie zakwaszenia organizmu, odrobaczenie organizmu, zahamowanie wyprysków/zmian skórnych. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, że nawet nasze codzienne samopoczucie, humor oraz psychofizyczna równowaga w bardzo dużej mierze uzależnione są od tego, w jaki sposób oczyszczamy, suplementujemy i nawadniamy swój organizm. Ciało człowieka w 70% składa się z wody. Woda znajduje się w komórkach, skórze, tkankach, krwiobiegu, mięśniach – bez niej rozwój organizmu i jakiekolwiek jego funkcjonowanie w ogóle nie byłoby możliwe. Piperynę warto zatem suplementować w sposób systematyczny oraz sumienny, tylko dzięki temu będziemy w stanie osiągać wymarzone, spektakularne efekty. Pamiętajmy również, że w przypadku odchudzania – same suplementy nie wystarczą, one mają pomagać oraz stymulować. Z diety należy wykluczyć białe cukry, wysoko słodzone napoje, soki, nektary, potrawy smażone na głębokim oleju. W przypadku odchudzania, nie powinniśmy obawiać się też tłuszczy, które również są potrzebne w diecie każdego zdrowego człowieka, należą do nich np. awokado, olej kokosowy, olej lniany, pestki, orzechy, tran i tym podobne. Wybierając owoce, warzywa, czy mięso – zdecydowanie bezpieczniej i zdrowiej jest udać się do małych, lokalnych dostawców, uprawiających swoje produkty w sposób naturalny, ekologiczny, a nie taśmowy. Dbałość o własne ciało, świadomość wielu niebezpieczeństw – na pewno pozwoli nam na długie i bardzo szczęśliwe życie.