Suplementy diety – odżywki białkowe

Odżywki białkowe stanowią sporą część preparatów na rynku suplementów diety, nawet wówczas, kiedy weźmiemy pod uwagę ich rozbudowaną strukturę oraz różnorodność. Analizując fakt, że białko stało się absolutnym fenomenem wśród sportowców, osób budujących tkankę i masę mięśniową, zdrowo i aktywnie żyjących – dochodzimy do wniosku, że historia spektakularnych efektów preparatów białkowych jest zaskakująca. Wraz ze wzrostem popularności odżywek, wzrosły oczekiwania względem nich. Dziś nie satysfakcjonuje nas słaba jakość i niski poziom wykonania, dziś chcemy przyjmować produkty o najwyższej jakości i technice produkcji. Dlaczego warto suplementować odżywki białkowe?

Podział suplementów białkowych – jak to sklasyfikować?

Sprawa z suplementami białkowymi nie jest do końca taka oczywista, jak mogłoby się nam wydawać. Odżywki białkowe możemy podzielić na trzy główne obozy: białka roślinne (pszeniczne, sojowe, ryżowe, owsiane i kukurydziane), białka serwatkowe (izolaty, koncentraty, hydrolizaty), jak również białka zwierzęce. Po dokonaniu podziału, warto zastanowić się, jaki ma on sens i dlaczego dzieje się tak, że białka są klasyfikowane w konkretnych grupach, nie zaś w jednym zbiorze? 

Muscle-Zone Sklep

Odpowiedzi należy szukać w specyfice adaptacji poszczególnych substancji w organizmie. Gdy analizujemy ten fakt pod kątem tego, która odżywka wchłania się najszybciej, a która daje najlepsze efekty – to ma rzeczywiście sens. W najszybszym czasie wchłoną się zdecydowanie odżywki białkowe typu izolaty i hydrolizaty, natomiast najwolniej ten proces przebiegnie w przypadku kazeiny. Możemy dokonać rozróżnienia również ze względu na przyswajalność oraz produktywność substancji białkowych. Wówczas musimy przyjąć jedną podstawową prawidłowość – proteiny pochodzenia zwierzęcego, zawierające albuminę jaja kurzego, znajdują się w tym rankingu na czele. Z kolei najgorzej wchłania się suplement białkowy pochodzenia roślinnego, a także hydrolizaty białka wołowego. 

Kto powinien stosować odżywki białkowe?

Jeśli na co dzień prowadzimy aktywny styl życia, ćwiczymy, zdrowo się odżywiamy i stosujemy suplementację – zapewne chcemy zbudować silne oraz trwałe podstawy mięśniowe. Temu właśnie służy białko, które tworzy, wzmacnia i ochrania mięśnie, skórę, kości, włosy oraz paznokcie. Odżywki białkowe, to najbardziej skoncentrowana, najbardziej pełnowartościowa forma białka, której nie znajdziemy w pożywieniu. Odżywkę białkową możemy stosować bezpośrednio po treningu, dla lepszej i bardziej produktywnej regeneracji, przed snem – dzięki czemu nasz organizm lepiej odpoczywa, jak również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie spożyć normalnego posiłku i potrzebujemy go czymś zastąpić. To bardzo ważne – odżywka białkowa może zastąpić nam posiłek w ciągu dnia, nawet w przypadku osób intensywnie trenujących, posiadających naprawdę spore zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Pamiętajmy jednak, że odżywki białkowe, choć pomocne, stanowią jedynie dodatek do diety. Mięśnie nie utworzą się i ich struktury nie zostaną solidnie ugruntowane w momencie, kiedy nie będziemy stosowali zdrowej oraz racjonalnej diety, jak również w momencie kiedy nie będziemy uprawiać aktywności fizycznej. Żadnego suplementu nie należy przedawkowywać, wszystko warto stosować z umiarem oraz z godnie z zaleceniami producenta, w przeciwnym razie każda przyjmowana substancja może nam zaszkodzić. Przyjmując suplementy w sposób nieodpowiedni, niezgodny z instrukcją szkodzimy swojemu zdrowiu oraz całemu organizmowi. Możemy wówczas posiadać nieprawdziwe oraz krzywdzące przekonanie, że suplementy diety w rzeczywistości nam szkodzą. Co jest absolutną nieprawdą. W przeciwieństwie do leków farmakologicznych bowiem, pozostają one w pełni bezpieczne (przyjmowane odpowiednio) oraz nieinwazyjne dla naszego zdrowia i życia. 

Suplementy nie tylko uzupełniają niedobory, odżywiają, regenerują i koją. Są one również uczestnikiem procesów i przemian zachodzących wewnątrz organizmu, zabezpieczają i regulują pracę narządów oraz układów organicznych, budują silny układ immunologiczny oraz odpornościowy. Suplementy, a zwłaszcza odżywki białkowe, służą nam naprawdę wytrwale, bezpiecznie i pozytywnie dla funkcjonowania całego organizmu.