Suplementy diety – minerały 

 

  W dzisiejszych czasach doskonale wiemy już, czym są witaminy i minerały. Wiemy też czemu one służą i jakie posiadają właściwości. Często zapominamy jednak o ich suplementowaniu i w związku z tym, odczuwamy pewien dyskomfort w postaci dolegliwości bólowych, które nie pozwalają nam normalnie żyć, rozwijać się, realizować celów.

Muscle-Zone Sklep

Minerały — najważniejsze informacje

Minerały, tak jak witaminy, pozostają związkami egzogennymi, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzieląc je, najczęściej bierze się pod uwagę skalę dobowego zapotrzebowania ustrojowego. Przyglądając się bliżej temu kryterium, zauważamy, że istnieje rozróżnienie pomiędzy makroelementami, czyli: magnezem, fosforem, wapniem, chlorem, potasem, sodem, siarką oraz mikroelementami (jodem, borem, żelazem, miedzią, chromem, cynkiem, selenem itp). Niekiedy możemy spotkać się również z określeniem „pierwiastki śladowe”, używanym jako nazewnictwo mikroelementów, które nie są nam w organizmie potrzebne w dużych ilościach, a ich wymagana zawartość jest naprawdę znikoma. 

Minerały — jakie są ich właściwości?

Minerały (mikro i makro – elementy) pełnią w naszym organizmie wiele naprawdę kluczowych ról. Są one bowiem składnikami kości, płynów ustrojowych, zębów, tkanek, uczestniczą w wytwarzaniu energii, stabilizują wszelkie czynności narządowe oraz ich pracę. Dbają również o prawidłową pracę układów  w naszym ciele. Mimo, iż przyjmuje się, że minerały powinny być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, to w dzisiejszym świecie jest to po prostu niemożliwe.  Produkowana żywność nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania ustrojowego w pełnym wymiarze. Wynika to z jej coraz niższej jakości, modyfikacji genetycznych, złego bilansu diety i błędów żywieniowych. Dodatkowo, w żywności znajdują się chemiczne substancje, takie jak np.: fityniany, które pozostają antyodżywcze i w sposób znaczny ograniczają proces przyswajania minerałów. W tej sytuacji, należy ratować się inaczej – w przeciwnym razie niedobory oraz ich liczne konsekwencje doprowadzą nas do absolutnej ruiny. Na szczęście, na ratunek przychodzą nam suplementy diety.

Minerały w kompleksowej formie

 Zdecydowanie warto postawić na skoncentrowane i pełnowartościowe dawki minerałów, pod postacią suplementów diety. Dzięki nim nasza codzienność stanie się znacznie łatwiejsza, zdrowsza bezpieczniejsza. Minerały w suplementach zawierają m.in.: kwas jabłkowy oraz magnez, to warte uwagi pozycje. 

Kwas jabłkowy

Kwas jabłkowy bowiem pozostaje składnikiem, który w sposób naturalny występuje w organizmie, wchodzi on w skład enzymów, które z kolei uczestniczą w syntezie ATP – i poprawia poziom energii produkowanej przez organizm. Kwas jabłkowy w suplementach, świetnie wpływa na motoryczną sprawność organizmu, a także jego umysłowe zdolności, eliminując przy tym uczucie zmęczenia, znużenia, stany lękowe i depresyjne, a także bezsenność. Co więcej, kwas jabłkowy również, bardzo aktywnie wspomaga procesy zachodzące w gospodarce mineralnej kości oraz procesy węglowodanowe. Wzmacnia on również układ sercowo-naczyniowy. 

Magnez

Magnez jest pierwiastkiem, który pozostaje kluczowy w kontekście utrzymania prawidłowego poziomu funkcjonowania organizmu, zwłaszcza jeśli chodzi o układ nerwowo-mięśniowy oraz sercowo-naczyniowy. Magnez stanowi też jeden z fundamentalnych kationów wewnątrzkomórkowych w naszym ciele, bierze on udział w ponad 300 różnych reakcjach metabolicznych, a także enzymatycznych. Poza tym, jest antagonistą wapnia, posiada też właściwości silnie przeciwzapalne. Chroni nas przed chorobami kostno-stawowymi i zapaleniem mięśni. 

Niedobory wynikające z braku odpowiedniej ilości minerałów w organizmie są coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Największy problem jednak jest z niedoborami magnezowymi, które są już niemal plagą.