Suplementy diety – maca

Maca, czyli Lepidium meyenii to zielna roślina, która pochodzi z Andów. Czasem używa się do jej określenia wyrażenia „złoto Inków”, bo wieki temu była ona składana jako danina dla władców jako dar cenniejszy od złota. Korzeń, nazywany hipokotylem stosowany jest od wieków jako środek leczniczy. Niegdyś był on elementem obrzędów religijnych, zaś w Europie karmiono nim zwierzęta w celu ich wzmocnienia.

Sam korzeń złożony jest w 11% z białka, które stanowi najważniejszy budulec mięśni. Białko to jest porównywalne z białkiem soczewicy, soi czy fasoli, dlatego też jest to doskonałe źródło tego składnika. Ponadto w korzeniu maca znajdziemy również 4% tłuszczu, w tym przede wszystkim te najzdrowsze – nienasycone kwasy tłuszczowe. Maca jest również pełna witamin, takich jak C, A, E oraz witaminy z grupy B. Zawiera ona też minerały, na przykład: miedź, żelazo, wapń, cynk, potas, sód i mangan. 

Muscle-Zone Sklep

Maca – właściwości

Tym, co przede wszystkim charakteryzuje korzeń maca są właściwości wzmacniające i energetyzujące. Suplementy z macą pomagają utrzymywać równowagę organizmu i wspierają jego kondycję, a ponadto łagodzą stres i ułatwiają radzenie sobie z nim. Co ciekawe, według badań korzeń zmniejsza stany depresyjne. 

Co jeszcze daje stosowanie korzenia maca w formie suplementu? Między innymi wsparcie dla pracy tarczycy. Gruczoł ten odpowiada chociażby za prawidłowy przebieg przemiany materii, dlatego wpływa w zasadzie na funkcjonowanie całego organizmu. Tarczyca reguluje także cykle miesiączkowe i obniża poziom stresu. Przy tym to właśnie zaburzenia w obrębie tego gruczołu mogą być przyczyną powstawania trądziku, dlatego w tym problemie również pomocny okazuje się korzeń maca. Oprócz tego obecne w macy katechiny oraz witaminy E i C mają właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że zwalczają wolne rodniki, a tym samym zapobiegają zniszczeniom komórek. 

Kolejną zaletą pieprzycy peruwiańskiej jest fakt, iż stanowi on doskonały afrodyzjak. Badania potwierdzają jego wpływ na podwyższenie libido. Ponadto jego stosowanie poprawia jakość męskiego nasienia, zwiększając ilość produkowanej spermy i ruchliwość plemników. Nie bez znaczenia jest tu wpływ na erekcję oraz zapobieganie przerostowi prostaty. U kobiet wpływa nie tylko na popęd seksualny, ale również na złagodzenie przebiegu menopauzy. 

Istotnym działaniem korzenia maca jest także wspomniana wcześniej wysoka zawartość białka. Suplement dostarcza organizmowi wszystkie potrzebne białka, w tym chociażby argininę. Wpływa więc na rozbudowę masy mięśniowej, a sama arginina jest jednym ze składników nasienia. W składzie tej rośliny znajdziemy też sterole, które potwierdzają jej działanie wspierające regenerację mięśni, gdyż związki te działają na podobnej zasadzie jak sterydów anabolicznych.

Według badań korzeń maca wykazuje właściwości zapobiegające osteoporozie. Regularne przyjmowanie preparatu powoduje wyraźny wzrost masy kostnej. Sprawdzi się więc u osób, które narażone są na ubytki kostne i uszkodzenia, w tym u osób starszych, kobiet w trakcie menopauzy czy u sportowców. Warto go spożywać też po to, by wzmocnić swoją odporność i pozbyć się zmęczenia, co jest nie tylko efektem wzmocnienia organizmu, ale także widocznej poprawy kolorytu skóry, która pojawia się w wyniku systematycznego przyjmowania korzenia maca. Dodatkowo preparat stanowi świetną ochronę skóry i oczu przed promieniowaniem UV, a więc zachowuje się jak naturalny krem z filtrem. Oprócz tego składniki korzenia powodują, że rany goją się znacznie szybciej.

Sproszkowany korzeń maca został zakwalifikowany do superfoods, a więc do kategorii naturalnej żywności o dużej ilości właściwości odżywczych i dobroczynnym wpływie na organizm człowieka. Ciekawostką jest fakt, iż NASA wykorzystuje ten specyfik dla kosmonautów, by zapewnić im stałe źródło wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Jako superfood korzeń maca korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, poprawiając koncentrację i ułatwiając zapamiętywanie.

Korzeń maca jest suplementem, który warto włączyć do swoje diety, by jednym preparatem zapewnić sobie szereg korzyści dla całego organizmu. Właściwości zdrowotne oraz wpływ na poprawę samopoczucia i zdolności umysłowych sprawiają, że jest on lepszy aniżeli większość bardziej skomplikowanych, rozbudowanych suplementów diety.