Suplementy diety – kwasy tłuszczowe omega-3 i -6

Wiele osób, szczególnie tych stosujących różne diety, zupełnie niepotrzebnie eliminuje tłuszcze. Wydaje się im, że to właśnie te składniki odżywcze są odpowiedzialne za dodatkowe kilogramy, więc lepiej nie spożywać ich w ogóle. Jest to całkowicie błędne myślenie i może doprowadzić nas do zupełnie przeciwnych rezultatów. Nasz organizm potrzebuje wszystkich składników, by móc należycie funkcjonować, dlatego nie możemy tak po prostu eliminować jednego z nich. Oczywiście istnieje podział na te „lepsze” i „gorsze” tłuszcze. Ważne jest przede wszystkim stosowanie tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bo to one maja korzystny wpływ na wszystkie nasze narządy i układy. Istotne jest więc spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Występują one między innymi w rybach czy orzechach, aczkolwiek na co dzień zwykle nie dostarczamy sobie należytych ich ilości, dlatego warto pomyśleć o suplementacji. 

Dlaczego warto stosować omega-3 i -6?

Posiadają one szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim poprawiają stan skóry, gdyż wpływają na jej prawidłowe nawilżenie i jędrność. Substancje te są istotne dla należytej gospodarki lipidowej naskórka. Stąd też spowalniają procesy starzenia i regulują wydzielanie sebum, eliminując nawet problem trądziku, który często wynika właśnie ze zbytniej suchości skóry, która próbuje samodzielnie nawilżać się sebum w nadmiernych ilościach. Zapobiegają również utracie wody przez naskórek oraz problemom z jego keratynizacją, czyli stopniowym złuszczeniem się, umożliwiającym pojawianie się nowych warstw. Tłuszcze te działają także korzystnie na wytwory naskórka i to dzięki nim nasze włosy są bardziej błyszczące, nawilżone i miękkie, a paznokcie znacznie silniejsze.

Muscle-Zone Sklep

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są również niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Wchodzą w skład błon komórkowych i znacząco polepszają ukrwienie mózgu. Regulują też czynności układu nerwowego, poprawiają zdolności poznawcze, a nawet eliminują objawy depresji. Ich stosowanie przyczynia się do lepszego samopoczucia i usprawnienia pamięci oraz koncentracji. Ich systematyczne suplementowanie pozwoli wzmocnić swoją odporność i uchronić się nie tylko przed typowymi infekcjami, ale także przed groźnymi chorobami.

Składniki te są także doskonałe dla układu sercowo-naczyniowego. Posiadają właściwości przeciwmiażdżycowe, a to ze względu na to, iż regulują poziom cholesterolu, zapobiegając jego odkładaniu na ścianach żył. Wynika z tego również kolejna funkcja tych tłuszczów, a mianowicie obniżanie ciśnienia krwi. Kwasy omega-3 i omega-6 zmniejszają ryzyko zakrzepów oraz arytmii serca czy udaru mózgu. Mają one również działanie przeciwnowotworowe, ponieważ hamują proliferację komórek rakowych. Chronią w szczególności przed rakiem piersi i okrężnicy. Jest to między innymi efekt ich antyoksydacyjnego działania, które chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych.

Przyjmowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych jest bardzo istotne, chociażby ze względu na skutki niedoboru. Należą do nich przede wszystkim: podatność na infekcje, pogorszenie pracy układu sercowo-naczyniowego, miażdżyca, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, gorszy stan skóry, zaburzenia funkcji układu nerwowego czy zaburzenia płodności. Poza tym warto wiedzieć, że na takie braki jesteśmy bardzo narażeni i może to wynikać nie tylko ze złych nawyków żywieniowych, ale także ze stresu, nadmiernego spożycia alkoholu, palenia papierosów czy z podeszłego wieku.

Preparaty z kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6 pomagają w utrzymaniu homeostazy organizmu. Suplementy te zawierają optymalną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym ALA, DHA, EPA, LA czy AA. Pochodzą one z różnych źródeł, na przykład z nasion dyni, lnu, wiesiołka, rzepaku, czarnej porzeczki itd. Naturalny skład jest gwarantem ich bezpieczeństwa oraz wysokiej przyswajalności. 

Wprowadzenie do swojej diety kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 może przynieść nam naprawdę wiele korzyści. Wiele z nich zobaczymy gołym okiem, ale niektóre pozostają dla nas niewidoczne i to właśnie za te nasz organizm podziękuje nam w przyszłości najbardziej.