Suplementy diety – kreatyna

Nie ulega wątpliwości, że o skórę, włosy, paznokcie – jak również o cały organizm w ogóle – należy dbać cały rok. Nie mniej, nadchodzące wakacje, a wraz z nimi upały oraz sezon plażowy sprawiają, że podejmujemy jeszcze bardziej zintensyfikowane i zmotywowane do pracy działania – zmierzające do poprawy kondycji naszego ciała, wysmuklenia i wymodelowania sylwetki, odżywienia jej. Oczywiście oczekujemy przy tym natychmiastowych i długotrwałych efektów. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny i na każdy sukces własnego organizmu – musimy ciężko, odpowiedzialnie i świadomie zapracować. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przyspieszyć i zabezpieczyć procesu naszej przemiany – kreatyna jest tego najlepszym przykładem. Kreatyna, określana również jako kwas B-metyloguanidynooctowy, to związek chemiczny, który w sposób naturalny pojawia się w organizmach zwierzęcych – zwłaszcza w mięśniach oraz w ścięgnach. Warto dodać, że kreatyna pozostaje syntezowana także w ludzkim organizmie, zwłaszcza w mięśniach, mózgu oraz nerkach i wątrobie, jednak jej ilość nie jest wystarczająca do tego, abyśmy mogli bez dodatkowej suplementacji osiągać spektakularne rezultaty. 

Muscle-Zone Sklep

Jak działa kreatyna? Jak należy ją stosować?

  Podstawową funkcją kreatyny jest jej niezwykły wpływ na odnawianie cząsteczek ATP (adenozynotrójfosforanu), które stanowią kluczowy przekaźnik energii w naszym ciele. To właśnie za ich pośrednictwem posiadamy dostatecznie wiele siły do codziennych aktywności, do pracy, także podczas wysiłków treningowych. W momencie kiedy w sposób wystarczający i systematyczny suplementujemy kreatynę, w naszym organizmie dochodzi do zwiększenia zdolności wysiłkowych, szybkościowych, percepcyjnych, a także psycho-fizycznych. Kreatyna również, genialnie stymuluje syntezę białkową poprzez działalność anaboliczną oraz antykataboliczną. W praktyce, możemy powiedzieć, że poprzez właściwości kreatyny: nasz organizm staje się znacznie bardziej wytrzymały (na ból, wysiłek, pracę itd.), odporny (niesamowicie ugruntowujemy naturalną odporność, wspieramy układ immunologiczny oraz nerwowy).

Dodatkowo, poprzez działanie kreatyny, ciało zyskuje większą wydolność, szybkość, równowagę, znacznie szybciej również jest ono zdolne się zregenerować po zbyt wzmożonym wysiłku, posiada znacznie większe pokłady siły, energii, obserwuje się także przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Właśnie dzięki temu, jesteśmy w stanie osiągać znacznie przyspieszone efekty wizualne, kondycyjne oraz zdrowotne – w sposób zdrowy, nieinwazyjny i w pełni bezpieczny. 

Jak należy dawkować kreatynę? 

   Współcześnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele odmiennych form kreatyny. Najbardziej popularnymi odmianami pozostają jednak: monohydrat oraz jabłczan. Monohydrat, to połączenie cząsteczki wody oraz kreatyny. Posiada on umiejętność tworzenia wiązań oraz hamowania wody wewnątrz komórek, dzięki czemu jesteśmy zdolni osiągać szybsze efekty stosowania. Jabłczan z kolei, to połączenie kreatyny i kwasu jabłkowego. W odróżnieniu od monohydratu, pozostaje on nieco bardziej stabilny i znacznie lepiej przyswajalny – następuje szybsze wchłanianie. Co więcej, pozostaje on również znacznie bardziej uodporniony na wszelkie enzymy żołądkowe.

Jeśli chodzi o efektywność, to przyrost masy i tkanki mięśniowej (beztłuszczowej masy ciała) – to znacznie lepiej wypada monohydrat. Jednak to, którą formę wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji, planów i organicznych możliwości. Kreatyna to substancja w pełni bezpieczna i bezinwazyjna, zatem stosowanie jej nie powoduje właściwie żadnych skutków ubocznych. Należy zaznaczyć jednak, że chodzi odpowiednie, zgodne z zaleceniami producentów suplementowanie. Każda substancja, niezależnie od jej właściwości, jeśli będzie przyjmowana w sposób niewłaściwy, jeśli będzie przedawkowywana lub zażywana zbyt rzadko, w nieodpowiednich ilościach – może bardzo zagrozić naszemu organizmowi. Może spowodować to choroby nerek, trzustki, wątroby i nerek, a nawet zatrzymanie akcji serca. Dlatego tak istotna pozostaje świadomość swojego organizmu, odpowiadanie na jego potrzeby, wsparcie, a także wiedza, która jest nam niezbędna do tego, aby odpowiednio reagować.

Kreatyna to suplement niewątpliwie pomocny i potrzebny. Co prawda oczekiwane efekty nie pojawią się natychmiast i z dnia na dzień. Ale dzięki tej substancji będziemy mogli zaobserwować je naprawdę szybko i nasze ciało będzie przechodziło naprawdę dynamiczne zmiany. Chodzi o przemianę zdrową, bezpieczną, a przede wszystkim – długotrwałą. Nikt z nas nie oczekuje i nie chce przecież efektu jojo lub zdrowotnych problemów. Kreatyna, to niekwestionowany strzał w 10, jeśli chcemy zbudować formę, czuć się wspaniale, komfortowo i pięknie. To wyznacznik, bardzo często, pewności siebie, odwagi, poczucia własnej wartości. My ludzie, bardzo często zapominamy o swojej psychice, skupiając się bardziej na sferze fizycznej. Należy jednak pamiętać, że kreatyna działa doskonale także na pracę mózgu, na jego rozwój oraz stabilizację.