Suplementy diety – kofeina

 

Suplementy diety na pewno dały nam bardzo wiele, przede wszystkim w kontekście fizycznym, ale również w sferze psychicznej. Zaczęliśmy znacznie baczniej przyglądać się swojemu ciału, zwracać uwagę na jego potrzeby, uwarunkowania oraz kondycję, wreszcie – zaczęliśmy myśleć o zapewnieniu sobie bezpiecznej, komfortowej i szczęśliwej przyszłości. Suplementy diety odżywiają, regenerują, uzupełniają niedobory, intensyfikują procesy, przemiany, dbają o prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Jednym z bardzo korzystnych dla naszego organizmu suplementów jest kofeina, która jest również powszechnie wykorzystywana jako dodatek do różnego rodzaju żywności.

Muscle-Zone Sklep

Czym właściwie jest kofeina?

 Zaczynając od tego czym właściwie jest składnik o nazwie kofeina, warto wspomnieć, że owa nazwa jest nam doskonale znana i większość światowej populacji regularnie dostarcza ją do organizmu pod różnymi postaciami. Kofeina to alkaloid purynowy należący do grupy metyloaminowej, który posiada postać białego proszku charakteryzującego się gorzkawym smakiem, jest bezzapachowa. Co ważne, kofeina nie pozostaje w organizmie na długo i nie jest przez niego syntezowana, pozostaje bowiem wydalana wraz z moczem w niezmiennej postaci, z dodatkiem kwasu moczowego oraz powstałej na skutek jej przyjęcia ksantyny. Średnie spożycie kofeiny w Europie jest naprawdę bardzo wysokie, największą jej ilość spożywa się w krajach skandynawskich, a wiąże się to z naprawdę znacznym spożyciem kawy w tym regionie. Najbardziej wartościowej i bogate źródło kofeiny znajduje się w suplementach diety, aczkolwiek jej śladowe ilości możemy zauważyć również w takich produktach jak: kawa, herbata, napoje energetyzujące, kakao. 

W jaki sposób kofeina działa na organizm?

Kofeinę charakteryzuje przede wszystkim doskonała i szybka wchłanialność z przewodu pokarmowego. Jej maksymalne stężenie we krwi zostaje osiągnięte po niespełna 30-120 minutach od momentu spożycia. Oczywiście jest to uzależnione od indywidualnych preferencji, uwarunkowań i kondycji organizmu, a także od tego jaka treść pokarmowa jest zlokalizowana w naszym żołądku. Tak jak już wspominaliśmy, kofeina nie jest kumulowana w organizmie, jest bowiem metabolizowana już na poziomie wątrobowym do teobrominy oraz teofiliny. W wyniku suplementowania kofeiny w naszym organizmie dochodzi do maksymalnego uwolnienia adrenaliny, serotoniny oraz dopaminy, dlatego czujemy się pobudzeni, gotowi do działania, posiadamy znacznie więcej energii. Nasz ośrodkowy układ nerwowy pozostaje znacznie pobudzony w wyniku czego odczuwamy znacznie większą siłę, wydolność, szybkość i nasz nastrój stymulowany jest na pozytywny. Następuje również maksymalizacja przemiany materii, a także zwiększony zostaje poziom zapotrzebowania organizmu na tlen. 

Kofeina znacznie oddziałuje także na minimalizację napięcia mięśniowego, zwłaszcza w kontekście mięśni gładkich naczyń krwionośnych, a także pobudza produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu trawimy szybciej i sprawniej, a pokarm nie zalega w naszym żołądku. Kofeina jako suplement pozostaje niezwykle pozytywnym i wartościowym składnikiem pod względem stymulacji zwiększającej sprawność myślenia i zmniejszającej zmęczenie psychofizyczne. Pod względem właściwości moczopędnych jest ona średnim co do intensywności suplementem oddziałującym na tę sferę organiczną. 

Kofeina chroni nas przed zawałami, cukrzycą, miażdżycą, chorobami psychicznymi (bezsennością, stanami lękowymi, depresjami). Ponadto znacznie usprawnia ona wszelkie czynności mózgowe, dzięki czemu myślimy intensywniej i produktywniej, jesteśmy pobudzeni, przez co nie tylko procesy myślowe, ale również nasza koncentracja oraz zdolność percepcji pozostają na bardzo wysokim poziomie.