Suplementy diety – karnozyna

Suplementy diety na dobre zawojowały rynek zdrowego i racjonalnego żywienia, a także sportu. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że stanowią one fenomen ludzkiego rozwoju i kondycji, zarówno pod względem fizycznym, jak również psychicznym. Suplementy diety odżywiają, regenerują, koją, uzupełniają niedobory, intensyfikują procesy i przemiany, chronią narządy wewnętrzne i stabilizują ich pracę, warunkują cykl rozwoju i długości życia. Powstało już wiele artykułów na temat przełomowych w dziedzinie suplementacji substancji, takich jak beta- alanina, czy histydyna, rzadko jednak mówi się o najważniejszym produkcie warunkującym ich działanie w naszym organizmie, a mianowicie o karnozynie. Doceniając jej wkład w medycynę oraz korzystne działanie dla organizmu, warto bliżej przyjrzeć się temu związkowi. 

Czym właściwie jest karnozyna i jakie jest działanie tej substancji? 

Otóż mowa o związku określanym również jako beta-alanylo-L-histydyna, czyli o aktywnej biologicznie substancji chemicznej zaliczanej do grupy dipetydów. Uzyskuje się ją poprzez połączenie dwóch podstawowych aminokwasów, które są bardzo popularne wśród osób zajmujących się suplementacją, sportem i zdrowym żywieniem. Mowa o beta-alaninie, czyli jednym z najważniejszych związków powodujących wzrost siły, wydolności oraz wytrzymałości tkanki mięśniowej, jak również histydynie biorącej aktywny udział w syntezie bardzo dużej ilości białek, jak np. hemoglobiny. Należy zaznaczyć, że sama karnozyna w sposób naturalny występuje w ludzkim organizmie, lecz nie jest to wystarczająca ilość, jej główne skupiska są zlokalizowane w tkance mięśniowej, a także w neuronach mózgowych oraz wewnątrz właściwie całego układu nerwowego. Karnozyna jako związek została odkryta ponad 100 lat temu – to bardzo długo patrząc na rozwój ludzkości i jej postęp, dokonał tego rosyjski uczony Gulewicz. 

Muscle-Zone Sklep

Okazuje się również, że samo działanie karnozyny pozostaje niezwykle szerokie pod względem zastosowania, nie ulega jednak wątpliwości, że bardzo korzystni oddziałuje ona na nasz organizm, pod wieloma względami. Po pierwsze, karnozyna normuje i reguluje, a także napędza pracę tkanki mięśniowej poprzez usprawnienie produktywności, a także kurczliwości ich włókien. Co więcej, bardzo zróżnicowana i powiększona amplituda przywołanych powyżej skurczów mięśniowych warunkuje znaczący rozrost mięśni, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie ich beztłuszczowej, tudzież suchej masy. Obecność karnozyny we włóknach mięśniowych znacznie nasila procesy odżywcze tkanki mięśniowej, a dzięki temu zyskują one znacznie lepsze warunki do rozwoju oraz wzrostu.

To również bardzo silny antyoksydant, a także preparat intensyfikujący proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych dla niego metabolitów. Karnozyna wchodzi też w bardzo silne reakcje i wykazuje wzmożone działanie wobec chloraminy, czyli rodnika peroksynitrylowego, jak również tlenu singletowego. Ponadto posiada ona właściwości stopujące procesy peroksydacji lipidów, co znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia się błon komórkowych. 

Odnosząc się do utleniania związków tłuszczowych, karnozyna w bardzo dużej mierze minimalizuje poziom dialehydu malonowego, który pozostaje dobrym wskaźnikiem tego procesu. Antyoksydacyjny charakter karnozyny wiąże się z usuwaniem wolnych rodników. Wszystko to wynika z procesów wiązania się metali ciężkich i ich późniejszego chelatowania, co doprowadza do ostatecznej neutralizacji szkodliwych dla organizmu substancji oraz ich właściwości. Karnozyna to również skuteczny środek posiadający działanie kardioprotekscyjne, dzięki czemu nasze krążenie przebiega w sposób prawidłowy. Dzięki tym właśnie właściwościom unikamy chorób serca o charakterze niedokrwiennym, czyli np. zawałów. Poza tym, do bardzo ważnych funkcji karnozyny należy między innymi fakt, że wpływa ona na minimalizację i zahamowanie procesu glikacji. Polega to na produkcji kompleksów glukozowych wraz z innymi cząsteczkami, takimi jak enzymy lub białka. Glikacja pozostaje reakcją o znacznych zdolnościach nasilających procesy starzeniowe organizmu, w głównej mierze gdy zachodzi ona przy udziale proteinowych struktur. Efektem tego procesu pozostaje wyraźne nasilenie się stresu oksydacyjnego, który powoduje bardzo szkodliwe dla elementów układu nerwowego działanie i można powiedzieć nawet, że go niszczy.  

Działanie karnozyny powodujące ograniczenie glikacji w sposób naprawdę znaczący chroni nas przed wystąpieniem bardzo wielu reakcji neurodegeneracyjnych, takich jak choćby choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy też krotoczny i niedokrwienny udar mózgu. Suplementy diety są bardzo istotne, ważne i potrzebne, nie tylko dlatego, że to właśnie dzięki nim nasz organizm jest w stanie jakkolwiek odnaleźć się we współczesnej rzeczywistości, w której zmagamy się z otaczającą nas chemią, zanieczyszczeniem środowiska, antybiotykami obecnymi nawet w naturalnie hodowanym mięsie. Warto być samoświadomym, warto zgłębiać wiedzę, która tak naprawdę pomaga nam przeżyć, pomaga nam w tym, by spełniać swoje marzenia, realizować cele – po prostu żyć długo… i szczęśliwie.