Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Suplementy diety – Johimbina

Wśród suplementów diety wyróżniamy takie o delikatnym działaniu oraz takie, które szybko wykazują skuteczność i działają silniej. Oczywiście te pierwsze wydają się być znacznie bezpieczniejsze i mimo konieczności dłuższego oczekiwania na efekty warto być cierpliwym. Przyjmując te drugie należy z kolei pamiętać o uważności i stosowaniu się do zaleceń, niemniej jednak przy właściwym stosowaniu również nie musimy martwić się o skutki uboczne. Do szybko i intensywnie działających preparatów możemy na pewno zaliczyć johimbinę. Czym jest ta substancja i w jaki sposób działa?

Johimbina — co to?

Johimbina to jeden z preparatów, które są przedmiotem intensywnych dyskusji w świecie sportu i suplementacji. Przede wszystkim słynie ona z jej wpływu na sylwetkę oraz na sam proces odchudzania. Czym tak w zasadzie jest johimbina? Jest to składnik pochodzący z wiecznie zielonego drzewka, które znaleźć można w Afryce. Do produkcji suplementów wykorzystuje się korę z tej rośliny, która zawiera johimbinę. Z naukowego punktu widzenia johimbina to presynaptyczny alfa-2-adrenergiczny środek blokujący, będący antagonistą. Jej działanie polega na wzmaganiu aktywności współczulnego układu nerwowego oraz zwiększeniu produkcji adrenaliny i noradrenaliny we krwi. Dlaczego to oddziaływanie na współczulny układ nerwowy jest tak istotne? Ponieważ odpowiada on za odczuwanie stresu i za jego kontrolę, w tym za występowanie reakcji walki lub ucieczki. Z kolei adrenalina i noradrenalina podnoszą tętno i ciśnienie krwi. Niemniej jednak stosowanie johimbiny paradoksalnie jest w stanie wyregulować parametry krwi, gdyż rozszerza ona naczynia krwionośne i zmniejsza opór naczyniowy.

Johimbina — działanie

Badania udowodniły, że johimbina odpowiada za podnoszenie poziomu noradrenaliny i jej wzmożone wydzielanie w układzie współczulnym, wzrost poziomu epinefryny przez gruczoły nadnerczy oraz za rozszerzanie i rozkurcz naczyń krwionośnych, czyli za działanie wazopresyjne. 

Jakie jeszcze właściwości posiada johimbina? Poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych zwiększa dopływ krwi do poszczególnych tkanek i organów, w związku z czym może zwiększać libido i funkcje seksualne u mężczyzn, jednak należy tu pamiętać o właściwych dawkach, ponieważ substancja ta ma silne działanie i zbyt duża ilość może wywoływać drażliwość oraz zbytnią pobudliwość. Alkaloid, jakim jest johimbina pobudza ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym – co wywołuje wzwód – oraz ośrodka ejakulacji, co z kolei przyspiesza i wzmaga wytrysk nasienia. Ponadto substancja na zwiększa wrażliwość na bodźce dotykowe, co może potęgować doznania seksualne. 

Poza tym johimbina jest skuteczna podczas redukcji wagi, ponieważ noradrenalina i adrenalina, których produkcja jest stymulowana przy przyjmowaniu preparatu, wpływają na receptory alfa-2. Umożliwia to zachodzenie procesu lipolizy oraz spalania zapasów tkanki tłuszczowej zgromadzonej w problematycznych miejscach, czyli np. na brzuchu czy na udach. Warto tu zaznaczyć, że johimbinę najlepiej jest stosować na czczo lub po posiłku białkowym, ponieważ to spotęguje jej działanie. Co ciekawe, suplementy z johimbiną wpływają także na poprawę nastroju. 

Podsumowując, johimbina jest bardzo skutecznym suplementem diety, który pomoże nam w redukcji wagi, zaburzeniach erekcji czy nawet złym samopoczuciem. Niemniej jednak należy tu pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki, ponieważ w przypadku preparatów o tak dużej skuteczności zbyt duża ilość przyjętej substancji może mieć niebezpieczne skutki. Znacznie lepiej jest stosować johimbinę regularnie, ale w mniejszych dawkach aniżeli sporadycznie i dużo. Przyjmowanie je zgodnie z zaleceniami przyniesie nam widoczne efekty i nie wywoła skutków ubocznych. Do najważniejszych efektów zaliczyć można przede wszystkim: stymulację metabolizmu tłuszczowego do procesów termogenicznych, zwiększanie stężenia adrenaliny w organizmie oraz wzrost poziomu noradrenaliny, działanie wazopresyjne, pobudzanie erekcji i ejakulacji, poprawę nastroju czy zwiększenie wydzialania epinefryny. 

Chcesz wiedzieć więcej o johimbinie – johimbina blog info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *