Suplementy diety – inozytol

Inozytol, czyli tak zwana witamina B8 jest substancją produkowaną w organizmie, co przeczy w pewien sposób tezie, że jest to witamina. Niemniej jednak ta potoczna nazwa przyjęła się w ogólnym dyskursie. Związek ten obecny jest między innymi w mózgu, nerkach i wątrobie, a także we krwi, skąd wędruje do komórek. Może być on wytwarzany przez bakterie saprofityczne. Inozytol stanowi składnik błon komórkowych i fosfolipidów, a ponadto jest niezbędny w  procesie cytogenezy komórkowej oraz w produkcji lipidów. Co ciekawe, witamina B8 jest także prekursorem w syntezowaniu przekaźników hormonalnych, takich jak chociażby TSH, insulina czy gonadoliberyna. 

Inozytol – działanie

Inozytol przede wszystkim jest konieczny do należytego funkcjonowania układu nerwowego, a dodatkowo wspiera inne procesy, w tym związane ze sprawami kobiecymi lub po prostu ze stresem. W dalszej części tego artykułu będziemy kolejno rozwijać te funkcje. 

Muscle-Zone Sklep

Witamina B8 to doskonałe panaceum na problemy związane z samopoczuciem. Wpływa on bowiem na redukcję stresu, wprowadza równowagę do umysłu i zwiększa ilość energii, dlatego w znaczący sposób wpływa na nastrój i bywa wykorzystywany w napojach energetycznych. Poza tym inozytol chroni organizm przed arteriosklerozą, wspiera działanie męskiego i żeńskiego układu rozrodczego, a także poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Stosowanie witaminy B8 pozwoli uniknąć wielu napięć nerwowych i ustabilizuje sytuację psychiczną. Wykazuje ona nawet właściwości zapobiegające schizofrenii, depresji i innych chorób związanych z psychiką i samopoczuciem. Wszystko to wynika z wpływu inozytolu na syntezę trifosforanu inozytolu oraz diacyloglicerolu, czyli przekaźników oddziałujących z receptorami układu serotoninowego. Witamina B8 powoduje też uwrażliwienie receptorów na serotoninę i dopaminę, stąd też zapobiega problemom biorącym się z niskiego poziomu neuroprzekaźników. 

Inozytol to suplement na wrażliwość insulinową. Ogranicza on zbyt dużą produkcję insuliny i wpływa na zmniejszenie wrażliwości receptorów obwodowych na tę substancję. W ten sposób umożliwia wyregulowanie poziomu glukozy we krwi, minimalizując ryzyko cukrzycy typu II, otyłości i zaburzeń hormonalnych. Dodatkowo omawiany preparat jest jednym ze składników cząsteczek sygnalizacyjnych, dlatego pośredniczy w reakcji na bodźce zewnętrzne. Usprawnia też przewodzenie bodźców nerwowych. Oznacza to, że inozytol poprawia sprawność umysłową, zdolności koncentracji i zapamiętywania oraz pozwala osiągnąć czystość umysłu. 

Warto wspomnieć także, że inozytol stanowi czynnik lipotropowy, co oznacza, że zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, w tym miażdżycy. Wpływa on korzystnie na metabolizm tłuszczów, ponieważ usprawnia jego emulgowanie, rozkładanie oraz relokację w organizmie. Co więcej, zapobiega odkładaniu się tłuszczu w narządach i tętnicach. Witamina B8 ma również ogromne znaczenie dla regulowania poziomu złego cholesterolu, czyli LDL. 

Inozytol warto również przyjmować w przypadku ryzyka zachorowania na zespół policystycznych jajników. Niskie stężenie witaminy B8 wywołuje często hiperinsulinermię, która może leżeć u podstaw PCOS. Sprawdzi się to również w problemach z miesiączkowaniem oraz kłopotach z zajściem w ciążę, gdyż przyjmowanie inozytolu podwyższa poziom progesteronu w fazie lutealnej i zmniejsza poziom wolnego testosteronu.

Jak powinna wyglądać suplementacja inozytolu?

Optymalną dawką potrzebną do osiągnięcia równowagi jest tu 1 gram tej substancji dziennie. Ponadto przy zwiększonym zapotrzebowaniu, na przykład minimum trzy miesiące przed planowaną ciążą, możliwe jest zwiększenie dawki do 2 lub nawet 4 gramów inozytolu na dobę. 

Witamina B8 jest niedocenianą substancją, która jednak pełni wiele niezwykle ważnych funkcji w organizmie. Dba tak naprawdę o najistotniejsze aspekty zdrowotne, a mimo to wciąż jest mało popularna. Warto jednak zacząć stosować inozytol, kiedy czujemy, że nie radzimy sobie ze stresem i nerwami, a w szczególności, gdy zauważymy u siebie problemy natury hormonalnej. Inozytol to świetny suplement na zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz gdy podejrzewamy PCOS.