Suplementy diety – HMB

HMB, którego pełna nazwa brzmi: beta-hydroksy-beta-metylomaślan, jest to pochodna leucyny, czyli aminokwasy rozgałęzionego, obecnego między innymi w BCAA. Suplement ten ma przede wszystkim działanie antykataboliczne, czyli chroniące mięśnie przed zniszczeniem. HMB pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, w tym takich, które zainteresują każdego sportowca. 

Główną zaletą HMB jest fakt, iż wzmaga on syntezowanie białek, dlatego też jest pomocny w budowaniu masy mięśniowej i chroni ją przed degradacją w wyniku intensywnych treningów. Dodatkowo ułatwi spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej.  Suplement ten jest więc podobny w swoim działaniu do kreatyny, będącej jednym z najpopularniejszych preparatów dla sportowców.  W jaki sposób HMB jest w stanie zwiększać biosyntezę białek mięśniowych? Głównie poprzez aktywowanie enzymów – kinaz, które są odpowiedzialne za koordynowanie produkcji i działania kompleksów białkowych koniecznych do dołączania następnych aminokwasów i tworzących całe białka. Dodatkowo hydroksymetylomaślan jest w stanie pobudzić komórki do podziału, zwiększając ich ilość oraz przyspiesza różnicowanie się komórek satelitarnych mięśni, a także chroni je przed apoptozą, czyli po prostu śmiercią. 

Muscle-Zone Sklep

Jakie jeszcze efekty zauważymy podczas regularnego stosowania HMB? Między innymi rozrost mięśni przy czynnym udziale hormonów anabolicznych, w tym chociażby testosteronu. Przyjmowanie tego suplementu jest w stanie także zwiększyć wyrzuty insuliny po posiłkach. Co ciekawe, HMB może wpływać korzystnie na proliferację czerwonych włókien mięśniowych i aktywować receptory PPAR, uczestniczące w metabolizowaniu makrocząsteczek, w tym białek, węglowodanów i tłuszczów. 

Powszechnie znaną właściwością HMB jest spowolnienie przez niego procesów katabolicznych. Dezktywuje on enzymy odpowiadające za degradację białek mięśniowych, a więc nie pozwala na niszczenie białe mięśniowych w wyniku katabolizmu. W związku z tym stosując HMB znacznie łatwiej jest zbudować masę mięśniową, ponieważ nie tracimy jej np. w wyniku intensywnej aktywności fizycznej czy stresu. Preparat, o którym mowa hamuje również działanie ubikwityny, a więc białka, które ma za zadanie wyszukiwać proteiny podlegające zniszczeniu.

Dawkowanie HMB nie jest skomplikowane. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem powinna spożywać w ciągu doby 3 gramy tego specyfiku. Nie ma sensy spożywać większej niż zalecana dawki HMB, ponieważ jego nadmiar i tak wydalany jest z moczem, nie przyniesie nam to więc żadnych dodatkowych korzyści. 

Podsumowując, HMB jest bardzo skutecznym preparatem, szczególnie dla sportowców. Zwiększa on proliferację oraz różnicowanie komórek mięśniowych, a także hamuje działanie wszelkich enzymów rozkładających białka. Poza tym suplement przyspiesza syntezowanie białe mięśniowych i wzmaga funkcjonowanie hormonów anabolicznych. Poprzez znaczące spowolnienie szkodliwych procesów katabolicznych HMB chroni nas przed utratą masy mięśniowej i tym samym pozwala ją dużo szybciej budować, a samym mięśniom regenerować się. Jego działanie jest podobne do kreatyny, więc może on stanowić jej zamiennik, przede wszystkim na podstawowym etapie budowania muskulatury i na początku naszej sportowej drogi.