Suplementy diety – histamina

Histamina jest hormonem, aminą biogenną, który w sposób naturalny występuje w naszym organizmie, gdzie spełnia szereg bardzo ważnych funkcji. Między innymi, substancja ta przyczynia się do szybkiego gojenia się ran, współpracuje z innymi grupami hormonów, jak również normuje napięcie mięśniowe w mięśniach gładkich. Warto dodać, że występowanie histaminy możemy zlokalizować również w żywności. Powstaje ona w wyniku pracy grup bakteryjnych. Należy dodać, że substancji tej nie należy przedawkowywać, jak żadnej zresztą, albowiem może ona zaszkodzić. Najlepszą, najbardziej wartościową oraz kompleksową formę histaminy znajdziemy tylko w suplementach diety. To właśnie one sprawią, że substancja ta w najbardziej produktywnym stopniu zaadoptuje się w naszym organizmie.

Skoro histamina jest hormonem tkankowym, pochodzącym z grupy amin biogennych, warto wiedzieć coś o jej funkcjonowaniu. Na co dzień magazynuje się ona w komórkach tucznych organizmu, a zatem w komórkach błon śluzowych oraz komórkach tkanki łącznej, w formie tzw. nieczynnej. Co ważne, uwalnia się ona dopiero w momencie gdy zadziałają na nią różne czynniki, należą do nich: zmiany temperatur, różnorodne uszkodzenia tkankowe, jak również kontakty z alergenami. Histamina prawidłowo przyswaja się w naszym ciele, jest ona rozkładana w naszych jelitach dzięki enzymowi – DAO (diamonoksydaza).

Muscle-Zone Sklep

Działanie histaminy

Jak wiadomo, histamina pełni w naszym organizmie szereg ważnych dla jego funkcjonowania ról. Między innymi, odpowiada ona za regulację poziomu wydzielanych hormonów przedniego płata przysadki  mózgowej, intensyfikuje produkcję gruczołów (np. uczestniczy w tworzeniu się soków żołądkowych). To jednak nie wszystko, warto wspomnieć, że histamina jest pośrednikiem alergologicznym. Dzięki temu, znacznie lepiej trawimy i znacznie aktywniej się regenerujemy.

 

Warto dodać, że mogą wystąpić także sytuacje niepożądane, spowodowane przedawkowaniem substancji lub nietolerancją na jej odczynniki. Wówczas może dojść nawet do, tak zwanego, wstrząsu anafilaktycznego, który pozostaje bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń producentów oraz do polecanych przez nich suplementacyjnych dawek. W przeciwnym razie może dojść do obrzęku skórnego, świądu, przekrwienia, skurczu mięśni gładkich w płucach oraz powiększenia się wydzielania śluzów. Do niebezpiecznych konsekwencji należą również: pobudzenie obwodowego układu nerwowo-czuciowego, natarczywe napady kichania, rozszerzenie naczyń krwionośnych, blokada nosa, zaczerwienienia, łzawienie, swąd, pieczenie oczu, obrzęk powiek, alergie, biegunki. Dbajmy o swoje ciało, o jego rozwój oraz o to, aby naprawdę korzystne i zbawienne w działaniu substancje, były podawane w odpowiednich, bezpiecznych dla nas dawkach i aby jedynie nam służyły.