Suplementy diety – Gotu Kola

Dobrej jakości suplementy diety powinny charakteryzować się przede wszystkim naturalnym składem, ponieważ to czyni je nie tylko skutecznymi, ale także bezpiecznymi. Wiele z takich preparatów opartych jest na roślinnym składzie. Jednym z przykładów naturalnych, roślinnych suplementów diety jest Gotu kola. Jego nazywa brzmi dość nietypowo, jednak pochodzi ona po prostu od słów „liść” (kola) oraz „kielichowy” (gotu). Jest to roślina o potwierdzonych przez wiele lat doświadczeń i badania naukowe właściwościach leczniczych, zwana inaczej wąktrotką azjatycką. Jej działanie od lat znane jest na całym świecie, ponieważ korzystnie wpływa ona na funkcjonowanie w zasadzie całego organizmu. 

Jak działa Gotu Kola?

Stosowanie suplementów diety na bazie gotu kola znacząco wpływa na poprawę pamięci. Poza tym zapobiegają one depresji i zmniejszają niepokój oraz stany nerwowe. Roślina stosowana jest między innymi do leczenia zmian skórnych, takich jak bielactwo, łuszczyca, egzema czy nawet w chorobach zapalnych dróg moczowych. Używana ona bywa również w przypadku astmy, anemii, nadciśnienia i wiele innych przypadłości. Wąktrotka azjatycka może być wzbogaceniem diety u osób chorych na cukrzycę. Stosuje się ją również doraźnie w leczeniu czerwonki, biegunki, niestrawności czy bólów brzucha.

Muscle-Zone Sklep

Właściwości zdrowotne Gotu Kola

Gotu kola cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na jej właściwości poprawiające pamięć i koncentrację. Jest to naukowo udowodnione działanie, poparte wieloma badaniami. Opiera się ono na aktywacji uwalniania eutroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, czyli BDNF, będącego białkiem wzmagającym wytwarzanie nowych komórek nerwowych.

Ponadto wąkrotka azjatycka wpływa też na rozwój dendrytów, co zwiększa komunikację między komórkami nerwowymi, gdyż dendryt ma za zadanie przenosić sygnały z synapsy do ciała komórki i w ten sposób przewodzone są impulsy nerwowe. Co ciekawe, gotu kola pobudza też czynnik wzrostu nerwów oraz wspomaga ochronę mózgu przed wolnymi rodnikami oraz neurotoksynami.

Suplementację gotu kola zaleca się także osobom zmagającym się z nerwowością lub depresją. Wąkrotka azjatycka oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i wpływa na niego uspokajająco, kojąco, antydepresyjnie, przeciwbólowo oraz przeciwdrgawkowo. Badania wykazały również, iż wyciąg z gotu kola ma wpływ na jakość i długość snu, co jest spowodowane obecnością glikozydów – bramozydu i braminozydu. 

Roślina ta korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy i obniża ciśnienie tętnicze krwi, a dodatkowo zapobiega zakrzepicy żył, redukuje żylaki oraz działa przeciwzapalnie. Potwierdzone jest też korzystne działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Co ciekawe, gotu kola sprawdza się w profilaktyce Alzheimera i innych chorób układu nerwowego. 

Gotu Kola jako suplement diety
Gotu Kola jako suplement diety

Gotu kola jest stosowana nie tylko w medycynie i dietetyce, ale także w kosmetologii. Wpływa na syntezę kwasu hialuronowego, dzięki czemu redukuje zmarszczki i dobrze nawilża skórę. Zapobiega również tworzeniu się cellulitu, dlatego jest ceniona w walce o piękną sylwetkę. Przyjmowanie preparatu na bazie wąktrotki azjatyckiej ułatwia eliminację zmian trądzikowych i regenerację naskórka, dlatego stosuje się ją w przypadku trudnych chorób skórnych.

    Poleca się stosowanie suplementu diety z wąktrotką azjatycką osobom, które pracują umysłowo, a także studentom. Regularne przyjmowanie preparatu poprawia zdolności poznawcze i ułatwia przyswajanie informacji, dlatego sprawdza się podczas nauki. Poza tym warto, by po suplement sięgali wszyscy, którzy narażeni są na stres. Gotu kola redukuje skutki stresu i tym samym pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów, takich jak zmęczenie, dekoncentracja, złe samopoczucie czy nawet choroby ogólnoustrojowe, na które niebagatelny wpływ ma w końcu kortyzol.

    Po pewnym czasie systematycznego przyjmowania środka na bazie wąkrotki azjatyckiej zauważymy u siebie większe wyciszenie i umiejętność panowania nad emocjami. Z pewnością ułatwi nam to codzienne funkcjonowanie, co pomoże zachować należyte zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne.