Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Suplementy diety – Epikatechina

Suplementy diety – Epikatechina

Epikatechina to jeden z erogenicznych przeciwutleniaczy, który popularny jest przede wszystkim w branży medycznej oraz fitness. Substancja ta jest flawonem, czyli bioaktywnym związkiem, który w dużej mierze poprawia stan zdrowia i wydajność organizmu ludzkiego. Ścisłej mówiąc, epikatchina należy do katechin, na co zresztą wskazuje jej nazwa. Stanowi ona naturalny antyoksydant, dlatego zapobiega niszczeniu komórek przez wolne rodniki.

Naturalnie epikatechina znajduje się w ekstrakcie kakaowym, a więc możemy ją znaleźć też w gorzkiej czekoladzie (z naciskiem na „gorzką”, ponieważ cukier niweluje działanie epikatechiny). Ponadto występuje też w jabłkach, jeżynach, wiśniach, czarnych winogronach, fasoli, malinach, gruszkach czy… czerwonym winie! Na co dzień trudno jest jednak zapewnić swojemu organizmowi optymalny poziom epikatechiny, dlatego też warto sięgnąć po pomoc w postaci suplementów diety. 

Jakie korzyści niesie stosowanie preparatów z epikatechiną? 

Przede wszystkim zwiększy wzrost i siłę mięśni oraz poprawi wytrzymałość, co jest niezwykle istotne w sporcie. Poza tym epikatechina hamuje miostatynę odpowiedzialną za ograniczanie wzrostu masy mięśniowej. Zwiększa ona też przepływ krwi i tlenku azotu oraz wrażliwość na insulinę, a także obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i hamuje nadmierny apetyt. 

Warto przede wszystkim skupić się na wpływie, jaki epikatechina wywiera na miostatynę. Hamuje ona to białko, które posiada silnie kataboliczne właściwości. Redukcja ilości miostatyny w organizmie pozwoli na sprawniejsze rozbudowywanie masy mięśniowej i wzrost siły. Poprzez hamowanie katabolizmu suplement ten zmniejsza ryzyko zniszczeń mięśni podczas aktywności fizycznej, stąd też możliwe jest szybsze rozbudowywanie włókien mięśniowych i nietracenie czasu na odbudowę tych straconych. 

Niezwykle cenną właściwością epikatechiny jest jej wpływ na układ nerwowy. Sprawdza się to przede wszystkim w czasie udaru mózgu, ponieważ substancja ta podawana przed udarem jest w stanie w dużej mierze ograniczyć wszelkie zniszczenia związane z tym zjawiskiem, w tym te najbardziej niebezpieczne. Poza tym ogranicza ona rozprzestrzenianie się uszkodzeń w innych częściach mózgu, ratując często życie i funkcje życiowe.

Ponadto epikatechina ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu i na ciśnienie krwi. Według licznych badań nad tą substancją epikatechina wspomaga koncentrację i zdolności zapamiętywania, stąd też wpływa na szybkość uczenia się. Dzieje się tak ze względy na to, iż preparaty z tym składnikiem poprawiają ukrwienie mózgu, co z kolei korzystnie działa na pamięć krótkotrwałą. 

Podsumowując, epikatechina posiada wiele cennych właściwości, które można zauważyć dzięki regularnemu przyjmowaniu suplementów diety z tym flawonem. Przede wszystkim zwiększa ono wytrzymałość w wyniki wpływu na wzrost pojemności mitochondriów. Poza tym wzmaga ona hipertrofię mięśniową oraz odporność mięśni na przemęczenie, gdyż oddziałuje na strukturę i metabolizm w tkance mięśniowej, a tym samym pozwala na wykonywanie dłuższych i efektywniejszych treningów. Epikatechina pozwala również na zachowanie witalności organizmu, utrzymanie wysokiego poziomu energii i chęci do działania. Jej działanie z pewnością dodatkowo wzmacnia odpowiednio zbilansowana dieta oraz systematyczne treningi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *