Suplementy diety dla kobiet

Każdy organizm ma inne potrzeby i zapewne większość z nas o tym wie, jednak zazwyczaj się do tego nie stosuje. Dieta powinna być w szczególności dostosowana do stanu zdrowia, zapotrzebowania kalorycznego, wieku, a także płci. W związku z tym każda kobieta także musi zadbać o siebie zapewniając swojemu organizmowi takie składniki odżywcze, które pozwolą mu należycie funkcjonować. Pomocne w tym przypadku będą suplementy diety, które dostarczą nam należyte ilości wszelkich niezbędnych substancji. Jakie preparaty więc wybrać w przypadku kobiet?

Suplementy dla kobiet – co brać?

W suplementach diety dla kobiet znajdziemy między innymi witaminy A, C i E, które zadbają o jędrną skórę i zachowanie młodego wyglądu ze względu na obecność wielu antyoksydantów. Ważne są tu również witaminy z grupy B odpowiedzialne przede wszystkim za funkcjonowanie układu nerwowego oraz na utrzymanie właściwej kondycji układu hormonalnego. Niedobór tych witamin może skutkować nasileniem objawów PMS, co wiąże się chociażby z większymi wahaniami nastroju i dolegliwościami bólowymi.

Muscle-Zone Sklep

W preparatach tego typu nie może zabraknąć oczywiście podstawowych pierwiastków, które warunkują zdrowie kości i tkanek łącznych. Zaliczyć do nich można wapń, miedź czy mangan. Dodatkowo zawarty w nich magnez nie tylko eliminuje przykre skurcze łydek, ale także niweluje symptomy PMS. Nie bez znaczenia są tu też takie substancje jak jod i selen, które są niezbędne do prawidłowego wydzielania hormonów tarczycy. Z kolei obecny równie często w takich suplementach potas pomoże nam w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu i zagwarantuje dobrą gospodarkę płynów ustrojowych. Warto także zorientować się, czy preparat zawiera żelazo, gdyż jest ono bardzo ważne ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na anemię podczas utraty dużej ilości krwi w trakcie miesiączki. 

Co jeszcze znajduje się w suplementach diety dla kobiet?

Na przykład izoflawony sojowe. Są to związki, które pozyskuje się z nasion soi. Wykazują one właściwości estrogenne, dlatego często stosuje się je u kobiet w okresie przekwitania. Dzięki tym substancjom możliwe jest ograniczenie objawów menopauzy, takich jak huśtawki nastroju, bezsenność czy uderzenia gorąca, a dodatkowo zmniejszymy ryzyko zapadnięcia na choroby typowe dla menopauzy. Nasiona soi są tu także przydatne z jeszcze jednego względu – mają one działanie przeciwosteoropotyczne, chroniące układ sercowo-naczyniowo oraz antynowotworowe. 

Ciekawym składnikiem suplementów kobiecych jest Dong Quai, czyli roślina wykorzystywana od setek lat w chińskiej medycynie. W jej korzeniu obecne są liczne fitoestrogeny, których budowa jest zbliżona do budowy hormonów kobiecych. Ekstrakt z Dong Quai sprawdza się między innymi podczas przebiegu menopauzy oraz w przypadku kobiet, które mają problem z nieregularnym miesiączkowaniem. Co ciekawe, składnik ten podnosi także libido.

Wartościowymi suplementami dla kobiet będą też preparaty z żurawiną. Ekstrakt z jej owocu korzystnie wpływa na układ moczowo-płciowy i chroni go przed różnego rodzaju infekcjami. Sama żurawina jest w stanie zakwaszać mocz i posiada właściwości antyseptyczne, stąd też skutecznie radzi sobie z bakteriami. Warto sięgnąć również po ekstrakt z jagód acai, gdyż nie tylko oczyszcza on organizm i działa przeciwzapalnie, ale także zmniejsza uciążliwość bólów menstruacyjnych. 

Każda kobieta z pewnością chciałaby, aby jej skóra latami wyglądała dobrze. W tym również pomogą suplementy diety. Te, w których znajdziemy kwas hialuronowy sprawią, że skóra dłużej zachowa jędrność, a proces jej starzenia zostaje spowolniony. Ponadto poleca się też ekstrakt ze skrzypu polnego, w którym znajdziemy całe pokłady krzemu, co wpłynie na poprawę stanu włosów, skóry i paznokci. Poza tym preparat ten może zmniejszyć opuchnięcie w czasie menstruacji, gdyż w umiarkowanym stopniu usuwa nadmiar wody z organizmu. Dodatkowo na uwagę zasługuje ekstrakt z aloesu, który działa pielęgnująco, odmładzającą i przeciwzapalnie, więc nie tylko zadba o naszą skórę, ale także uchroni przed infekcjami.