Suplementy diety – CYTRULINA

Obecnie stajemy się coraz bardziej świadomi tego, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm i jakie posiada potrzeby. Cytrulina aminokwasowa zyskała niesamowitą popularność jako suplement diety dla wydajności treningowej i dla ogólnego zdrowia. Warto podkreślić, że jest ona naturalnie syntezowana przez organizm i dodatkowo możemy spotkać ją także w żywności. Nie mniej, cytrulinę pełnowartościową i w najbardziej skoncentrowanej dawce możemy przyjąć jedynie za pośrednictwem suplementów diety i tylko dzięki nim. Cytrulina to aminokwas, który po raz pierwszy został odkryty w arbuzie. Jest ona uważana za niezawodny i konieczny dla naszego organizmu składnik odżywczy. Pomimo, iż za pośrednictwem tego aminokwasu nie dochodzi do tworzenia się masy i struktury białkowej – to jest on bardzo wartościowy i korzystny. Cytrulina dba przede wszystkim o funkcjonowanie oraz o kondycję cyklu mocznikowego, za pośrednictwem którego z naszego organizmu usuwane są wszelkie toksyny, Abakterie, grzyby, wirusy i tym podobne wolne rodniki. Co istotne, w cyklu mocznikowym nasze ciało pozbywa się głównie amoniaku. Ostatecznym produktem wynikowym trwania cyklu mocznikowego jest tzw. mocznik, który jest wydalany wraz z moczem przez organizm. Cytrulina jest zaangażowana również w pomoc polegającą na sukcesywnym poszerzaniu naczyń krwionośnych i może ona także odgrywać istotną rolę w budowaniu mięśni. 

Muscle-Zone Sklep

Cytrulina – jak działa?

Wbrew pozorom, cytrulina w naszym organizmie powoduje kilka ważnych zmian, przeobrażeń. Jednym z podstawowych sposobów działania tego aminokwasu jest maksymalizacja rozszerzania się naczyń krwionośnych. Głównym źródłem rozszerzania naczyń w tym przypadku są tętnice oraz żyły. Ogólnie wszystko to związane jest ze znacznie niższym ciśnieniem krwi oraz zwiększonym jej przepływem. Po tym, jak spożyje się cytrulinę, część wartości biologicznej ulega tzw. konwersji w kierunku innego aminokwasu, czyli argininy. Argininę, z kolei, przeobraża się w cząsteczkę nazywaną tlenkiem azotu, która jest powodem rozszerzania się naczyń krwionośnych, za pomocą rozluźniania się komórek mięśniowych (zwłaszcza mięśni gładkich), które je zwężają. Dzięki cytrulinie również poprawia się jakość wykonywanych treningów oraz ich efektywność, podnoszą się zdolności wytrzymałościowe. Dodatkowo, suplement ten powoduje również obniżenie ryzyka zachorowań na miażdżycę, nadciśnienie, nowotwory. Cytrulina działa antybakteryjnie, antyzapalnie, przeciwgrzybicznie – warto dodać także, że świetnie regeneruje ona organizm po zakończonym wysiłku. To ważne, aby jej stosowanie było regularne i systematyczne, dzięki temu podniesiemy swoją odporność i zbudujemy silny układ immunologiczny. 

Cytrulina a dieta 

Jedząc zdrowo i świadomie, zabezpieczamy swoją przyszłość i dbamy o długość, jakość oraz komfort naszego życia. Nie chodzi o to, aby się głodzić – wręcz przeciwnie, głodówki w ogóle nie powinny mieć miejsca. Suplementy, choć niesamowicie efektywne i pomocne, nie dadzą nam jednak spektakularnych rezultatów bez aktywności fizycznej (wystarczy już 15-30 min dziennie) oraz odpowiedniego sposobu żywienia. Jeśli chodzi o jedzenie, to pamiętajmy, aby wystrzegać się wysoko słodzonych i gazowanych nektarów, napojów, soków. Dla własnego dobra warto odrzucić również wysokokaloryczne, smażone na głębokim oleju potrawy, cukry proste, tłuszcze nasycone. Możemy za to spożywać owoce, warzywa, pełnoziarniste i żytnie produkty, pochodzące od lokalnych sprzedawców i rolników, jak też pełnowartościowe tłuszcze, np. orzechy, pestki, awokado, oliwę z oliwek, olej kokosowy, tran, olej z wątroby dorsza. Obecnie mamy bardzo wiele możliwości, dzięki którym możemy przygotowywać nasze ulubione potrawy w zdrowych, lepszych dla naszego zdrowia i samopoczucia wersjach. Na przykład klasyczną czekoladę, którą większość z nas po prostu uwielbia – przyrządzimy w bardzo krótkim czasie, wystarczy awokado, kakao i odrobina miodu. Podobnie z klasycznym kotletem schabowym, który możemy zastąpić produktem sojowym lub grillowanym drobiem.