Suplementy diety – cytrulina

Współcześnie każdy z nas doskonale wie, czym są suplementy diety. Bezkonkurencyjnie zawojowały one bowiem rynek zarówno krajowy, jak również światowy. Ich właściwości, skład, a także spektakularne efekty sprawiły, że obecnie znajdują się one na piedestale wśród wyborów nawet najbardziej wymagających konsumentów. Na czym polega ich fenomen? To pytanie zadajemy sobie od dłuższego czasu. Po pierwsze nasza cywilizacja się rozwija, a świat wciąż idzie do przodu, wymyślamy coś nowego, więcej oczekujemy, więcej chcemy – jesteśmy bardziej świadomi i mamy większą wiedzę. Po drugie, zaczynamy zwracać uwagę na to, jaka przyszłość kreuje się przed nami, w jakim stanie jest nasz organizm, czego potrzebuje, i jakie ma braki. Chcemy być zdrowi i chcemy długo oraz szczęśliwie żyć. Po trzecie, panuje obecnie moda (która już chyba nigdy nie minie) na bycie fit, na posiadanie pięknej, idealnie wyrzeźbionej, odżywionej i smukłej sylwetki, na zdrowe i silne ciało. 

Suplementy nie tylko uzupełniają one niedobory, koją, odżywiają, regenerują, kreują przemiany i procesy organiczne, zapobiegają zwyrodnieniom, urazom oraz kontuzjom. Budują struktury mięśniowe, uczestniczą w tworzeniu silnych i elastycznych kości, stawów – ochraniają narządy oraz organy wewnętrzne, ale też tworzą niezniszczalny układ odpornościowy. Dobrym przykładem niezwykłego suplementu jest cytrulina. Co to takiego? Jakie są jej właściwości? Jak działa i czego możemy spodziewać się po jej regularnym dostarczaniu do organizmu?

Muscle-Zone Sklep

Cytrulina – co to takiego?

Cytrulina pozostaje bardzo często wykorzystywana do produkcji odżywek przedtreningowych. Jest ona organicznym związkiem chemicznym, pochodzącym z grupy aminokwasów. Można powiedzieć, że jej naturalnym źródłem pochodzenia są arbuzy, aczkolwiek należy zaznaczyć przy tym, że w przypadku intensywnego trybu życia, to właśnie suplementy zawierają jedynie właściwą, pełnowartościową, najbardziej pełną dawkę tej substancji. 

Działanie tego aminokwasu przynosi zaskakująco szybkie i trwałe efekty, warto więc o tym mówić. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, to warto skupić się na jej dokładnym pochodzeniu i na sposobie jej pozyskiwania. Cytrulina jest klasyfikowana w grupie związków chemicznych, należących do grupy aminokwasów. Pozostaje ona bezpośrednim produktem przemiany ornityny, a więc jednego z podstawowych aminokwasów tworzących białka. Substancja ta uważana jest bezpośrednio za pochodną argininy, co powoduje, że wykorzystuje się ją do produkcji tej substancji. Szczególnie ważnym jest, że cytrulina dostaje się bezpośrednio do krwi, a zatem działa dużo szybciej, skuteczniej i mniej inwazyjnie. 

Jak działa cytrulina? Przyjrzyjmy się fenomenowi!

  Z racji tego, że cytrulina nie uczestniczy w żaden sposób w procesie syntezy białek, można by pomyśleć, że jest ona mniej istotna. Nic bardziej mylnego! W hierarchii wartości zajmuje ona naprawdę kluczową pozycję, albowiem jest bardzo ważnym aminokwasem. Jej właściwości są bardzo korzystne, bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie i codzienny rozwój.

Jakie więc działanie wykazuje cytrulina? Przede wszystkim bierze ona bezpośredni udział w tzw. cyklu mocznikowym, poprzez co doprowadza do neutralizacji, jak również detoksykacji szkodliwego dla organizmu amoniaku. Dodatkowo usprawnia ona działanie procesów metabolicznych, poprawia ogólne ukrwienie narządów, tkanek, skóry oraz mięśni, poprawia procesy produkcyjne tlenku azotu, wspomaga redukcję ilości kwasu mlekowego, dzięki czemu neutralizuje poziom odczuwalności tzw. zakwasów. Poza tym jest ona skutecznym zahamowaniem nasilania się procesów rozpadowych tkanki mięśniowej i wpływa bezpośrednio na skurczanie się włókien mięśniowych. Skutecznie zmniejsza uczucie zmęczenia, niewyspania, lęków, wpływa pozytywnie na równowagę psycho-fizyczną oraz równowagę kwasowo-zasadową, neutralizuje poziom wydalania z organizmu kluczowych pierwiastków (wapń, magnez, potas oraz sód).

 Cytrulina to również doskonały stymulator tlenowy, zajmujący się wytwarzaniem energii poprzez mięśnie i to podczas wysiłku fizycznego. Reguluje ona ukrwienie bezpośrednio do tkanek i przyspiesza procesy regeneracyjne. Jej działanie możemy dostrzec najsilniej na przykładzie sportowców. Uważają oni cytrulinę za zdecydowaną faworytkę wśród suplementów, które najlepiej oddziałują na ich efektywność. Substancji tej przypisuje się działanie antykataboliczne, dzięki czemu wspomaga ona redukcję rozpadu tkanki mięśniowej, a nawet całkowicie ten rozpad hamuje. 

Cytrulina – dla kogo?

Jej suplementowanie zaleca się przede wszystkim, gdy chcemy zredukować zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, jednocześnie chcąc ponieść jak najmniejsze straty w postaci tkanki mięśniowej. Oznacza to, że nie chcemy spalać mięśni, lecz sam tłuszcz. Cytrulina to również przyczyna maksymalizacji wydolnościowej organizmu, jak również minimalizacji uczucia zmęczenia, otępienia, bezsenności oraz bóli, co u sportowców jest kwestią szczególnie ważną.  Jej stosowanie polega na przyjmowaniu przedtreningowym, dla lepszych efektów, regeneracji oraz osiągnięć. Najlepiej łączy się ona z argininą, o czym już wspominaliśmy nieco wyżej.