Suplementy diety – co to tak naprawdę oznacza?

Często, kiedy pojawiają się u nas problemy ze zdrowiem, zaczynamy sięgać po apteczne preparaty, które dostępne są dla każdego bez recepty. To inaczej suplementy diety, które spożywa coraz więcej, a co roku na rynek wpływa coraz więcej takich kapsułek, czy preparatów syntetycznych i naturalnych. Wydaje nam się, że są one w stanie pomóc zwalczyć każdą dolegliwość. Jednak często zapominamy, że takie preparaty nie są w stanie zastąpić leków, ponieważ składają się jedyne z witamin i minerałów oraz wielu innych składników odżywczych. Tak więc wspierają one organizm, ale zazwyczaj nie mają działania leczniczego, a w niektórych przypadkach mogą nawet zaszkodzić zdrowiu.

Czym są suplementy diety?

Na początek warto wytłumaczyć, czym są dokładnie suplementy diety. O suplementach diety możemy dowiedzieć się z ustawy i bezpieczeństwie żywności i żywienia, która została podpisana w 2006 roku 25 sierpnia. Mówi ona, że suplementy to produkty, które składają się ze składników i substancji odżywczych, a traktować go należy jako uzupełnienie dla normalnej żywności. Takie preparaty są źródłem witamin i minerałów, a także innych składników, które są specjalnie wytwarzane, a następnie wprowadzane na rynek w wybranej przez producenta formie, tak by można ją było odpowiednio dawkować. Na rynku możemy dostać suplementy diety w tabletkach, kapsułkach, płynie i w proszku.

Muscle-Zone Sklep

Suplementy diety – podstawowe informacje

Suplementy diety, a dokładniej ich przyjmowanie często przez specjalistów nazywane jest samoleczeniem. Niestety nie zawsze takie działanie wychodzi nam na zdrowie. Po suplementy diety ostrożnie powinny sięgać osoby, które są przewlekle chore lub przyjmują leki. Jednak nie można powiedzieć, że przyjmowanie suplementów diety jest niezdrowe. Jest tak wiele preparatów na rynku, że pojawia się wiele sytuacji, kiedy naprawdę mogą one poprawić kondycję organizmu. W swoim składzie mają one niewielkie ilości substancji czynnych, a dzięki temu mogą one zostać sprzedawane bez recepty. To jednak często sprawia, że ich działanie na organizm człowieka, jest niedocenione. Niestety wiedza na temat suplementów diety i ich działania nie jest poszerzana, przez co wielu lekarzy i specjalistów, a także konsumentów nie wie wiele na temat preparatów, które pojawiają się na rynku. Warto więc zapoznać się opinią lekarza lub dietetyka, zanim zaczniesz przyjmować suplementy diety. Warto również zastanowić się, czy składniki, które dostępne są w wybranym przez cienie suplemencie, nie będą wchodziły w reakcję chemiczną ze składnikami, które obecne są w lekach, które przyjmujesz. Pamiętaj również, że to suplementy diety muszą zostać dopasowane do żywności, a nie odwrotnie. Nie możesz również traktować suplementów jako zastępstwo dla dobrze zbilansowanego posiłku.