Suplementy diety – Cholina

Istnieje wiele suplementów diety, które warto stosować, by zachować zdrowie. Jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy żywność, którą na co dzień spożywamy jest wysoko przetworzona i często pozbawiona wartości odżywczych. Jednym z preparatów, który warto stosować jest cholina, czyli po prostu witamina B4. 

Czym w zasadzie jest cholina i jakie korzyści niesie ze sobą jej stosowanie?

W organizmie występuje przede wszystkim w fosfolipidach, na przykład w lecytynie i sfingomielinie. Oba te fosfolipidy odpowiadają za stan układu nerwowego oraz za jego należytą pracę. Cholina pełni szereg bardzo ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Jest zalecana między innymi kobietom w ciąży, gdyż warunkuje prawidłowy rozwój mózgu oraz całego układu nerwowego u płodu. Ponadto zapobiega też wadom rozwojowym, czyli działa podobnie do kwasu foliowego. 

Muscle-Zone Sklep

Jakie funkcje pełni w organizmie cholina? 

Jest ich naprawdę wiele, jednak warto przybliżyć szczególnie te najistotniejsze. Substancja ta bierze udział w wytwarzaniu komórek oraz w utrzymywaniu ich prawidłowej struktury. Kontroluje ona również funkcje mięśni, czynności serca, pracę mózgu, a także układu oddechowego. Badania wykazują również, iż cholina poprawia pamięć długotrwałą. Przekłada się to na redukcję ryzyka wystąpienia wielu chorób, takich jak demencja, otępienie czy choroba Alzheimera, a nawet nowotwory. Poza tym witamina B4 bierze aktywny udział w regulowaniu gospodarki lipidowej oraz umożliwia należytą pracę wątroby, dlatego też stosuje się ją podczas przeciążenia wątroby w wyniku niezdrowej, ciężkostrawnej diety czy spożywania dużych ilości leków i alkoholu. 

Warto skupić się także na tym, dlaczego cholina jest aż tak ważna dla kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią. Przede wszystkim witamina B4 usprawnia rozwój mózgu i rdzenia kręgowego, a więc centralnego układu nerwowego u płodu oraz noworodka. Poza tym jest ona w stanie zredukować ryzyko pojawiania się wad rozwojowych i poprawić przepływanie krwi w obrębie łożyska, wspierając także transport substancji odżywczych za jego pomocą. Co ciekawe, cholina znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia u malucha w przyszłości cukrzycy typu III oraz nadciśnienia tętniczego.

Dlaczego warto sięgać po witaminę B4? Głównie ze względu na skutki niedoborów. W przypadku, gdy w naszych organizmie jest za mało choliny, gromadzą się w nim nadmierne ilości cholesterolu i triglicerydów, co jest szczególnie szkodliwe dla wątroby, ponieważ prowadzi do jej stłuszczenia. Jeżeli cierpimy na niedobór witaminy B4 to mogą pojawiać się u nas także takie objawy, jak chociażby: bóle głowy, stany lękowe, różne dolegliwości sercowe czy zaparcia. U ciężarnych kobiet niedobór taki może prowadzić do wielu wad ośrodkowego układu nerwowego u dziecka, zaburzenia układu odpornościowego oraz problemów z rozwojem intelektualnym w późniejszym życiu.

Cholina naturalnie występuje w wielu produktach żywnościowych, takich jak wątroba, jaja kurze, mięso bydlęce, suche nasiona strączkowe, orzechy, kiełki pszenicy czy ryby. Trudno jednak jest spożyć optymalną ilości witamina B4 i zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, dlatego warto sięgać po suplementy diety z bezpiecznym składem. Należy stosować się do zalecanych dawek, by przyjmowanie choliny było skuteczne. Dla niemowląt jest to dawka około 130 mg na dobę.  Z kolei u dorosłych jest to 550 mg dla mężczyzn oraz 425 mg dla kobiet. Ciężarne kobiety powinny stosować nieznacznie wyższą dawkę, która wynosi 450 mg na dobę, zaś mamy karmiące piersią – 550 mg.

Warto włączyć do swojej codziennej diety cholinę, jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowia organizmu oraz wsparciu układu nerwowego. Kobieta ciężarna musi mieć tu także na względzie dobro dziecka, które do rozwoju potrzebuje choliny. Niedobory tej substancji bywają wręcz niebezpieczne, dlatego też stosowanie witaminy B4 pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności. Istotny jest tu fakt, że cholina ze względu na swoje naturalne występowanie jest całkowicie bezpieczna, a przy tym bardzo skuteczna.