Suplementy diety – Boostery testosteronu

Testosteron to substancja chemiczna, która jest jednocześnie podstawowym hormonem płciowym u mężczyzn. Niski poziom tego związku powoduje liczne problemy zdrowotne, a dodatkowo pogarsza często samopoczucie. Dodatkowo testosteron jest nieodzowny podczas budowania masy mięśniowej oraz w procesie zwiększania wytrzymałości i siły. Problem zazwyczaj pojawia się wraz z wiekiem, gdyż z upływem lat spada poziom tego hormonu, a ponadto większe jego ilości potrzebne są również osobom trenującym. Sposobem na podwyższenie poziomu testosteronu jest stosowanie odpowiednich suplementów diety, które nazywa się boosterami testosteronu. 

Czym są boostery testosteronu?

Nazwa oznacza po prostu wzmacniacz, ponieważ dokładnie tym jest pochodzące z angielskiego słowo „booster”, stąd też preparaty te wzmagają syntezę hormonu w organizmie. Efektami, jakie są w stanie przynieść suplementy z tej kategorii są między innymi wzrost energii potrzebnej do wykonywania treningu oraz zwiększenie siły i wytrzymałości.  Poza tym boostery testosteronu poprawiają gęstość kości. Jakie jednak konkretne preparaty z tej kategorii warto przyjmować?

Muscle-Zone Sklep

Boostery testosteronu – jakie brać?

Pierwszym przykładem może być tu chociażby doskonale znane suplementy ZMA. Jest to popularny kompleks trzech składników: cynku, magnezu i witaminy B6. Magnez jest tu ważny ponieważ wspomaga on przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów, a także maksymalizuje produkcję energii. Potrzebny jest m.in. do kontrolowania uwalniania wielu hormonów kory nadnerczy. To jednak nie wszystko. Magnez poprawia też wytrzymałość kości oraz zwiększa pobudliwość nerwowo-mięśniową, a także działa relaksująco i przeciwstresowo. Natomiast cynk ma za zadanie regulować działanie wszystkich istotnych układów. Po pierwsze, uczestniczy on w katalizowaniu wielu reakcji biochemicznych, w syntezie białek oraz w sekrecji insuliny. Ponadto jest on niezbędny do regulacji poziomu testosteronu, co korzystnie wpływa na płodność. Zawarta w ZMA witamina B6, zwana również pirydoksyną to składnik umożliwiający właściwy metabolizm substancji odżywczych oraz biorący udział w syntezie hormonów. Co ogółem daje ZMA? Między innymi wpływa stabilizująco na gospodarkę hormonalną, utrzymując przy tym odpowiednio wysoki poziom testosteronu. Jest to bardzo ważne podczas intensywnych treningów, kiedy konieczne staje się zapobieganie spadkom testosteronu. 

Innym ciekawym boosterem testosteronu jest kwas D-asparaginowy, zwany inaczej DAA. Stanowi on formę endogennego aminokwasu zwiększające sekrecję hormonu luteinizującego, który ma za zadanie zwiększać produkowanie testosteronu. Suplement DAA wpływa też na funkcjonowanie białek StAR, czyli związków wychwytujących cholesterol w gonadach. Poza tym preparaty z kwasem D-asparaginowym zawierają również witaminę B6, witaminę E oraz cynk. Witamina E działa antyoksydacyjnie i uczestniczy w steroidogenezie, zaś witamina B6 jest odpowiedzialna za poprawę kondycji układu nerwowego, wytwarzanie testosteronu i za podwyższanie poziomu dopaminy. Cynk z kolei jest niezbędny do zachodzenia reakcji enzymatycznych i powoduje zwiększanie stężenia testosteronu oraz LH, obniżając również poziom prolaktyny. Dzięki przyjmowaniu DAA możemy zachować równowagę hormonalną, poprawić siłę i masę mięśniową, a tym samym osiągać lepsze wyniki sportowe. 

Co jeszcze warto tu wymienić? Między innymi DHEA, będący hormonem steroidowym, który stanowi jednocześnie prekursor do produkowania androgenów, takich jak testosteron, progesteron i estrogen. Dzięki niemu jest więc możliwe zachowanie równowagi hormonalnej. Warto dodać, że po 35. roku życia zdolność organizmu do wytwarzania DHEA znacząco spada i wówczas pojawiają się takie objawy jak spadek masy mięśniowej, pogorszenie libido, zmęczenie oraz trudności z koncentracją. Przyjmowanie DHEA pozwala układowi nerwowemu należycie funkcjonować, ponieważ jest on w stanie wiązać się z receptorami GABA-A, co zmniejsza pobudliwość neuronów. Dodatkowo DHEA działa odwrotnie niż kortyzol, stąd też redukuje stres. Może on stanowić doskonały zamiennik sterydów anabolicznych i ułatwiać rozbudowę masy mięśniowej, ograniczając przy tym odkładanie się tkanki tłuszczowej.