Suplementy diety – białko serwatkowe

Suplementy diety podbijają światowe rynki i serca nawet najbardziej wymagających miłośników zdrowego stylu życia. Ich popularność wzrosła w momencie kiedy zauważono, że coraz więcej z nas pragnie zachowywać komfort i zdrowie na długie lata. Suplementy nie tylko odżywiają, regulują, normalizują oraz uzupełniają niedobory, ale również dbają o prawidłowy przebieg przemian zachodzących wewnątrz organizmu i zachowują dobrą kondycję narządów, organów i układów. Białko serwatkowe, to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety, używają je głównie miłośnicy siłowni, ale nie tylko. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest tego typu białko, co je charakteryzuje, jakie są jego rodzaje, jak powstaje i jakie jest jego właściwe zadanie. 

Jak powstaje białko serwatkowe?

 Warto wiedzieć w jaki sposób powstają stosowane przez nas suplementy, albowiem stanowi to nie tylko pogłębienie naszej wiedzy, ale również wzmocnienie świadomości własnego ciała, działania naszego organizmu. Białko serwatkowe otrzymuje się bezpośrednio z serwatki, która z kolei stanowi produkt uboczny z procesu produkcji sera. Aby zatem powstało białko w takiej formie, w jakiej oferują je producenci suplementów diety, należy uprzednio poddać serwatkę określonym procedurom oraz procesom fizycznym. Sama serwatka bowiem wcale nie zawiera zbyt wiele białka, a jedynie tłuszcz oraz laktozę (likwidacja odbywa się w procesie ultrafiltracji). W wyniku wszystkich tych działań otrzymuje się standardowy koncentrat białka serwatkowego, czyli WPC-80. Aby natomiast otrzymać izolat, należy przygotowany uprzednio koncentrat białka serwatki poddać kolejnej serii procesowej, w wyniku której usunięte zostaną pozostałości laktozy i cukrów. Aby białko serwatki było finalnie gotowe i stanowiło pożądaną postać suplementu, należy poddać tak przygotowaną substancję ostatniej przemianie mechanicznej, a mianowicie – sproszkowaniu, czyli wysuszeniu rozpryskowemu. W zależności od tego jaki efekt finalny jest wymagany, producenci dodają do przygotowanego proszku różnego typu substancje stanowiące o smaku, czy zapachu, a także o walorach kolorystycznych.

Muscle-Zone Sklep

Jakie właściwości posiada?

Białko serwatkowe stanowi produkt niezwykle dobrze przyswajalny przez organizm i jest dla niego niebywale korzystne. Zawiera bowiem wszystkie niezbędne aminokwasy (np.: L-Leucynę, L-Izoleucynę, L-Walinę), które są bardzo potrzebne do szybkiej i bezpiecznej regeneracji organizmu. Suplement ten to przede wszystkim najwyższej jakości białko, które pozostaje doskonałym budulcem dla kości, mięśni i stawów. Białko serwatki to nie tylko źródło pełnowartościowych aminokwasów, witamin oraz minerałów, ale również doskonały i najlepszy z możliwych budulec oraz źródło naprawcze dla tkanki mięśniowej i układu nerwowego. Tego typu białko  bardzo dobrze się trawi, pozostaje bezinwazyjne i w pełni produktywne przez cały okres suplementowania. Doskonała wchłanialność to kolejny duży atrybut tej substancji, wynika to z jego budowy i długości sieci aminokwasowej w nim zawartej. 

Suplementowanie białka serwatkowego przez osoby trenujące na siłowniach lub też uprawiające jakiekolwiek inne sporty wymagające od zawodników długotrwałych i wyczerpujących fizycznie treningów, podczas treningów aerobowych – gwarantuje właściwości antykataboliczne. Oznacza to, że podczas wysiłku, w wyniku zachodzących przemian, nie dochodzi do spalania mięśni, tylko tkanki tłuszczowej, która następnie jest przerabiana w energię. Mówi się, że największą zaletą tego suplementu jest prostota i szybkość w jego przygotowaniu. 

Nie wolno pomijać faktu, że w przypadku budowania masy mięśniowej, to właśnie suplementy posiadają kluczowe znaczenie. W życiu świadomego, zdrowego sportowca jednak, obok suplementacji ważne są jeszcze: świadoma i zdrowa dieta, a także dostosowana do techniki oraz norm aktywność fizyczna. Budowanie masy mięśniowej, zachowanie przy tym zdrowych kości, stawów, bezpieczeństwa dla ogółu organizmu i dla własnego życia, wcale nie jest takie proste jak mogłoby się nam wydawać. To codzienna walka, to pokonywanie własnych słabości, to sprzeciwianie się czynnikom środowiska, to wreszcie wyrzeczenia, które co prawda przynoszą nam spektakularne rezultaty, ale dopiero po wykonaniu niezwykle ciężkiej pracy z samym sobą, z własnymi przyzwyczajeniami, uwarunkowaniami, z własną psychiką. Należy pamiętać, że to właśnie równowaga psychiczna i umiejętność uregulowania swojego życia w ten sposób, w jaki chcemy się realizować i w jaki chcemy żyć, powinny stanowić dla nas klucz do długiej i niebywale szczęśliwej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że suplementy diety są w stanie zdecydowanie nam tę walkę i tę drogę ułatwić.