Suplementy diety – azotan kreatyny

Obecnie suplementy diety stanowią podstawę zrównoważonego trybu życia, w szczególności w przypadku osób trenujących regularnie. To tak naprawdę one w dużej mierze odpowiadają za to, jak funkcjonuje nasz organizm, ponieważ dostarczają nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których często brakuje w codziennym pożywieniu. Jednym z najpopularniejszych suplementów wśród sportowców bez wątpienia jest kreatyna, w tym jedna z jej form – azotan kreatyny. 

Azotan kreatyny – co to takiego?

Azotan kreatyny jest syntetyczną formą kreatyny, powstałej w wyniku połączenia cząsteczek azotanu z klasycznym monohydratem kreatyny. Jest to bardzo skuteczna kombinacja, której stosowanie przynosi wiele plusów, a dodatkowo jest bardziej efektywne niż przyjmowanie innych rodzajów kreatyny. Forma to z chemicznego punktu widzenia jest związkiem o wysokiej rozpuszczalności w wodzie, a cząsteczka azotanu w niej zawarta stanowi prekursor tlenku azotu, będącego neuromodulatorem i neurotransmiterem i odpowiadającego za rozszerzanie naczyń krwionośnych. Poza tym tlenek azotu ma za zadanie blokować agregację płytek krwi, dlatego też umożliwia powstawanie pompy mięśniowej i poprawę krążenia krwi, co z kolei przekłada się na znacznie lepsze dotlenienie i odżywienie mięśni, a tym samym na ich dłuższą pracę. 

Muscle-Zone Sklep

Jakie efekty daje azotan kreatyny?

Przede wszystkim zwiększa siłę mięśni, dzięki czemu nasze treningi mogą być bardziej efektywne, dłuższe i mniej męczące. Z czasem przełoży się to na bardziej widoczne rezultaty ćwiczeń i na szybsze zbudowanie docelowej sylwetki. Ponadto azotan kreatyny ma również właściwości wspierające anabolizm oraz hamujące katabolizm. Oznacza to, że nasze mięśnie są w większym stopniu chronione przed zniszczeniami i następuje szybsza ich regeneracja. Zastosowanie tego suplementu diety w czasie okołotreningowym zapobiegnie uszkodzeniom, dlatego też ostatecznie mniej pracy będziemy musieli włożyć w budowę tak zwanej masy. Przyjmowanie azotanu kreatyny z pewnością pozwoli nam odczuć mniejsze zmęczenie aniżeli normalnie, doda nam motywacji do wykonywania treningów i umożliwi szybsze zregenerowanie się organizmu, który w krótkim czasie będzie gotowy do ponownej pracy. 

Niezaprzeczalną zaletą azotanu kreatyny jest fakt, iż jest to nie tylko nowoczesna, ale także trwała forma tej substancji, która dodatkowo charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania. Jest to bardzo przydatny suplement, który uczestniczy w transportowaniu oraz odbudowywaniu cząsteczek ATP. Funkcją ATP jest przenoszenie energii w obrębie organizmu i bez tej cząsteczki nie bylibyśmy w stanie wykonać żadnych czynności, także tych wewnątrz organizmu, których nie widać gołym okiem. Kreatyna posiada także właściwości wiązania grup fosforanowych i to właśnie dlatego jest w stanie brać udział w transporcie energetycznym. 

Kolejną funkcją azotanu kreatyny jest przyspieszanie syntezowania protein. Zwiększa ona ilość wody, która zatrzymywana jest w komórkach mięśniowych i tym samym pozwala na powstawanie sprzyjającego wzrostowi środowiska. Za sprawą swojego działania buforującego kreatyna utrzymuje należyte pH w obrębie mięśni. Jest to bardzo ważne, gdyż dużą część enzymów, które odpowiadają za rozpad tkanki mięśniowej funkcjonuje wyłącznie w kwaśnym środowisku, stąd też azotan kreatyny hamuje proces katabolizmu. 

Inną cechą azotanu kreatyny jest to, iż działa antyoksydacyjnie. W związku z tym stanowi doskonałą ochronę przed wolnymi rodnikami i przed stresem oksydacyjnym, które niszczą komórki i powodują ich szybsze starzenie się. Pozwala to nie tylko na zapobieganie niszczeniu włókien mięśniowych, ale także na eliminacje efektów utlenienia podczaswysiłkowego. 

Co ciekawe, azotan kreatyny stanowi również profilaktykę chorób serca. W naszym sercu znajdują się spore ilości kreatyny, stąd też przyjmowanie tych suplementów pozwoli na uzupełnienie ewentualnych niedoborów. Poza tym kreatyna reguluje poziom cholesterolu i chroni przed nadmiernym stresem, który źle wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. 

Podsumowując, azotan kreatyny jest świetnym rozwiązaniem na to, aby z jednej strony przyspieszyć pojawianie się efektów treningów, z drugiej zaś strony na ochronę i wspieranie zdrowia.