Suplementy diety, a antybiotyki

 

Spożywanie dwóch różnych preparatów w tym samym czasie powinno nas skłonić do zachowania ostrożności oraz konsultacji ze specjalistą. Ta zasada obowiązuje również podczas antybiotykoterapii oraz równoczesnego stosowania suplementów diety. Wiele składników mineralnych i witamin może wejść w reakcję z antybiotykiem, czego skutkiem będzie wytworzenie się nierozpuszczalnych związków. To może doprowadzić do zmniejszenia właściwości antybiotyku, a w niektórzy przypadkach możliwe jest jego całkowite zablokowanie.

Muscle-Zone Sklep

Jakie suplementy diety są niewskazane?

Jednym z suplementów diety, który może niwelować działanie antybiotyków jest żelazo. Jego działaniem jest regulacja kaptoprilu, a co sprawa, że spada wchłanialność antybiotyku. Dlatego zaleca się przerwanie suplementacji żelazem na czas stosowania antybiotyku, by mógł on działać ze stuprocentową skutecznością. Możemy również zaryzykować spożywanie żelaza razem z antybiotykiem, jednak konieczne jest zrobienie przerwy pomiędzy spożywaniem tym składników. Najlepsza przerwa, to ta trwająca nie mniej niż dwie godziny.

Wapń jest kolejnym składnikiem suplementów diety, którego nie powinno łączyć się z antybiotykami. Najlepiej unikać tego połączenia, ponieważ wapń wchodzi w reakcje z niektórymi składnikami antybiotyków przez co w organizmie tworzą się sole, które są nierozpuszczalne w wodzie. Przez to antybiotyki słabiej wchłaniają się do organizmu, a ich właściwości lecznicze zostają osłabione.

Kolejnymi składnikami, których nie powinno spożywać się razem z antybiotykami są:

  • Magnez,
  • Potas,
  • Witamina B6,
  • Witamina C,
  • Witamina E,
  • Witamina K.

Jednak to nie wszystkie preparaty, których nie można stosować w czasie antybiotykoterapii. Jeśli leczenie wymaga spożywania antybiotyków warto dopytać się lekarza, jakie suplementy można spożywać w czasie leczenia, a które składniki odżywcze powinny zostać wyłączone z diety na czas antybiotykoterapii.

Skutki uboczne łączenia suplementów diety z antybiotykami

Spożywanie suplementów diety jednocześnie z antybiotykiem może prowadzić do wstępowania wielu skutków ubocznych tego połączenia oraz licznych powikłań. Największym skutkiem uboczny jest niwelowanie lub całkowite zablokowanie działania leczniczego antybiotyków. Przez to skazujemy organizm na samodzielną walkę z wirusami i bakteriami, które odpowiedzialne są na chorobę. To może wpłynąć na ilość bakterii w organizmie. W przypadku połączenia suplementów diety z antybiotykami może dojść do nadmiernej ilości wytwarzania się estrogenów, zaburzenia rytmu serca, a nawet do zatrzymania akcji serca. Jeśli przyjmujemy preparaty, które mają działanie przeciwzakrzepowe, to może występować powikłanie krwotoczne. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy diety połączone z antybiotykami wywołują te powikłania.  Istnieje wiele suplementów diety, które są całkowicie bezpiecznie i nie wchodzą w reakcje z antybiotykami, nie osłabiają ich działania. Jednak nie wiemy, jakie substancje są bezpieczne, a jakich nie powinno stosować się przy danej  antybiotykoterapii. Należy skonsultować się z lekarzem, by ustalił co jest dla nas bezpieczne, a czego najlepiej unikać.