Omega-3 – właściwości zdrowotne

Czy powinieneś zażywać tabletki Omega-3? A może spróbujesz włączyć do swojej diety dwa razy w tygodniu porcje ryb bogatych w kwasy omega-3, jak zaleca American Heart Association? Nagłówki prozdrowotnych artykułów mogę być nieco mylące dla przeciętnego człowieka. Co zatem wybrać?!

Właśnie dlatego naukowcy z Intermountain Healthcare Heart Institute kontynuują badania potencjalnych korzyści i ryzyka tego popularnego suplementu, szczególnie jeśli chodzi o ryzyko raka prostaty i zdrowie serca.

Muscle-Zone Sklep

Zespół badawczy Intermountain przedstawił dwa nowe badania dotyczące kwasów omega-3 podczas sesji naukowych American Heart Association 2019 w Filadelfii w dniu 17 listopada 2019 r.

W jednym badaniu zespół badawczy Intermountain zidentyfikował 87 pacjentów, którzy byli częścią Rejestru INSPIRE Intermountain i mieli raka prostaty. Tych pacjentów badano również pod kątem poziomów kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu eikozapentaenowego (EPA) w osoczu, które są dwoma powszechnymi kwasami tłuszczowymi omega-3.

W porównaniu z dopasowaną grupą kontrolną złożoną ze 149 mężczyzn, naukowcy odkryli, że wyższe poziomy kwasów omega-3 nie były powiązane z podwyższonym ryzykiem raka prostaty.

Viet T. Le, MPAS, PA, badacz i asystent lekarza w Intermountain Healthcare Heart Institute, powiedział, że podjął się tego badania w świetle ustaleń z artykułu z 2013 r. z Journal of National Cancer Institute, który sugerował możliwy związek między wyższym poziomem kwasów omega- 3 poziomy w osoczu i rozwój raka prostaty, który jest przedmiotem dyskusji.

„Jeśli zalecam omega-3 moim pacjentom, aby uratowali swoje serca, chcę się upewnić, że nie narażam ich na raka prostaty” – powiedział Le. „Nasze badanie nie wykazało związku między przyjmowaniem omega-3 a zwiększonym ryzykiem występowania nowotworów prostaty”.

W drugim badaniu przedstawionym na sesjach naukowych American Heart Association w 2019 r. naukowcy z Intermountain przyglądali się 894 pacjentom poddawanym angiografii wieńcowej (test, który pokazuje, jak krew przepływa przez tętnice w sercu).

Pacjenci ci nie mieli wcześniejszej historii zawału serca lub choroby wieńcowej, jednak przy pierwszym angiogramie około 40% tych pacjentów miało ciężką chorobę, a około 10% chorobę trzystanowiskową, powiedział Le.

Naukowcy zmierzyli również poziomy metabolitów omega-3 w osoczu pacjentów, w tym DHA i EPA. Następnie obserwowano pacjentów, którzy mieli zawał serca, udar, niewydolność serca lub zmarli.

Okazało się, że pacjenci, którzy mieli wyższe stężenie metabolitów omega-3 mieli niższe ryzyko dalszych działań niepożądanych, niezależnie od tego, czy mieli ciężką chorobę, czy nie na ich początkowym angiogramie.

„To badanie jest ważne, ponieważ przyjrzeliśmy się, w jaki sposób omega-3 pomaga pacjentom, u których już rozwinęła się choroba, i jak wpływa na przeżycie ”- powiedział Le.

Inni członkowie zespołu badawczego to: Kirk U. Knowlton, Raymond O. McCubrey, Stacey Knight, Mohit Jain, Jeramie Watrous, Mahan Najhawan, Khoi Dao, Tami L. Bair, Benjamin D. Horne, Joseph B. Muhlestein, Donald L. , Lappe, Madisyn Taylor, John F. Carlquist i Jeffrey L. Anderson.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zawartych na stronie Internetowej: https://intermountainhealthcare.org/