Olej kokosowy – działanie i właściwości

 

Jeszcze kilka lat temu olej kokosowy uznawany był za produkt niezdrowy i nie wary uwagi. Od niedawna jednak jest on na liście najbardziej popularnych zdrowych produktów. Mimo tego, że na jego temat powstało już wiele artykułów, książek, to nadal jest mnóstwo rzeczy, których o nim nie wiemy. Dziś zapoznamy się z działaniem i właściwościami tego niezwykłego śnieżnobiałego oleju.

Muscle-Zone Sklep

Właściwości oleju kokosowego

Jest to olej, który jest używany nie tylko w kuchni. Często przez kobiety jest on używany jako kosmetyk i nie bez powodu jest ona w tej dziedzinie bardzo popularnym produktem. Mimo tego, że jest to olej, to  nie jest ona tak tłusty jak oleje innego rodzaju. W tym przypadku możemy go z powodzeniem używać jako krem do całego ciała. Ma właściwości odżywcze i nawilżające. Wiele osób stosuje go jako balsam na usta. Pomaga szczególnie zimą, kiedy to usta stają się spierzchnięte i popękane. W tym przypadku olejek kokosowy ma działanie łagodzące. Może być stosowany jako maseczka na zniszczone włosy. Szczególnie pomocny może okazać się po zabiegu takim jak farbowanie, ponieważ włosy przez dużą ilość składników chemicznych stają się przesuszone, łamliwe i słabe. Dlatego olej kokosowy, który nawilża, wygładza i odżywia sprawdzi się w tej sytuacji idealnie. A dzięki temu, że ma on działanie nawilżające sprawia, że skóra staje się wilgotna i dobrze odżywiona, dzięki temu może nam posłużyć jako preparat na walkę z cellulitem.

Ma on również dobroczynny wpływ na zdrowe. Nie można zapomnieć o tym, że przeprowadzono badania, które wykazują iż olej kokosowy ma wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. To więc skłania nas do wyciągnięcia wniosków, które mówią iż jest to produkt, który może wspomóc pracę układu krążenia, dzięki czemu zmniejsza ryzyko występowania chorób takich jak miażdżyca, czy innych schorzeń układu krążenia. Olej kokosowy zawiera kwas laurowy, jest to składnik, który znajduje się w mleku matki. Tak więc ma on działanie bakteriobójcze, a jednocześnie jest produktem, który z powodzeniem wzmacnia odporność. Dzięki bogatemu składowi ma po pozytywny wpływ na pracę mózgu. Kolejne badania na działaniem oleju kokosowego wykazały, że może się on okazać skuteczny przy zapobieganiu takiej choroby jak Alzheimer. Ma również dobroczynny wpływ na pamięć, zapobiega jej utracie i wspomaga szybkie przyswajanie informacji. Zawiera on kwas kaprylowy, który jest stosowany jako preparat na grzybicę.

Olej kokosowy na odchudzanie

Mimo tego, że jest to produkt kaloryczny, to można go stosować nawet przy diecie odchudzającej. Szybko się trawi, więc w większości organizm używa go do wytworzenia energii, dzięki czemu nie odkłada się jako tkanka tłuszczowa. Spożywając go mamy uczucie sytości, dzięki czemu nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami, a to sprzyja odchudzaniu. Warto również pamiętać, że ma on wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu podczas smażenia nie wytwarzają się niebezpieczne dla zdrowia związki. A osoby, które stosują olej kokosowy są zdania, że potrawy dzięki niemu są mniej nasiąknięte tłuszczem.