Odzież męska na rower

Każdy rodzaj sportu ma swoją specyfikę – różne sporty angażują różne partie mięśni, wykonywane są inne ruchy, a to wymaga doboru odpowiedniego ubioru. Jazda na rowerze zasadniczo nie różni się od innych dyscyplin sportowych – potrzebny jest wygodny i odpowiednio dopasowany strój. Dzisiejsza oferta odzieży sportowej jest niezwykle szeroka, dlatego wybór odpowiedniego ubioru może być naprawdę trudny. Jeśli nasza jazda na rowerze jest raczej rekreacyjna, fundusze są ograniczone można sięgnąć po uniwersalną odzież sportową. Nie będzie to tak funkcjonalny strój jak profesjonalna odzież dla rowerzystów ale przy sporadycznej jeździe wystarczy. W przypadku gdy jednak jazda bardziej przypomina sport wyczynowy niż rekreację należy zdecydować się na profesjonalny strój sportowy.

Koszulka do jazdy rowerem

Muscle-Zone Sklep

Wbrew pozorom odpowiedni wybór koszulki do jazdy na rowerze to nie jest łatwa sprawa. Wybór powinien zależeć od tego jak często jeździmy, po jakim terenie i w jakim stylu. Najpopularniejsza opcja to koszulka bawełniana na rower, która zachęca naturalnymi włóknami i dobrą wentylacją. Nie nadaje się ona jednak do długich dystansów, ponieważ jeśli nasiąknie potem lub deszczem stanie się nieprzyjemna, ciężka i zimna w dotyku. Inna opcja to koszulka ze sztucznej tkaniny i choć teoretycznie sztuczne włókna nie przepuszczają powietrza to wykonane z nich koszulki zazwyczaj mają porowatą strukturę i elastyczne wstawki, które poprawiają wentylację i odprowadzają wilgoć. Bardzo dużym plusem takich koszulek jest fakt, że przylegają one bardzo dobrze do ciała, a w dodatku są lekkie i szybko schną. Kupując koszulkę do jazdy na rowerze szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na to jak przylega ona do działa i czy w trakcie jazdy nie będzie się ona podnosić na plecach. Warto również rozważyć zakup tak zwanej „potówki”. Jest to bardzo przylegająca koszulka, którą zakłada się pod spód właściwej koszulki rowerowej. Ma ona za zadanie pochłanianie potu oraz ochronę ciała przed zimnem i wiatrem – czasie szybkiej jazdy po wyboistym terenie nawet kiedy odpowiednia koszulka się podwinie, „potówka” nadal będzie okrywać ciało. Taka koszulka jest szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo ważne jest niedopuszczenie do wychłodzenia organizmu, a więc potrzebne jest odpowiednie magazynowanie ciepła.

Spodenki na rower

Pierwszym pytaniem przy kupnie spodenek do jazdy na rowerze jest zazwyczaj – obcisłe czy luźne? Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale od tego wyboru zależy również wygoda i funkcjonalność. Luźne spodenki mogą się podwijać, ale za to nie uciskają nóg tak jak spodenki obcisłe i wielu osób będzie się w nich po prostu lepiej czuło. Spodenki obcisłe nie będą się podwijać, natomiast źle dobrane mogą zbyt mocno uciskać. Można też wybrać opcję pośrednią decydując się na rowerowe spodenki 2w1, które składają się z obcisłych spodenek na które nakłada się luźne. Pojawia się jeszcze pytanie czy wybrać spodenki z wkładką czy bez? Wkładka to wypełnienie chroniące przed otarciami od siodełka. Takie spodenki są droższe i mniej komfortowe latem, jednak zapobiegają otarciom. Długie czy krótkie? Tu wybór jest już prosty – krótkie latem, długie zimą lub wtedy kiedy wybieramy się na tereny górskie gdzie jest zimniej. 

Buty na rower

Jeśli jazda na rowerze jest głównie rekreacyjna to można wykorzystać zwykłe sportowe buty, które nadają się również do biegania czy ćwiczeń na siłowni. Profesjonaliści powinni wybrać oczywiście buty specjalnie dedykowane rowerzystom – z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów obuwia dedykowanego rowerzystom. Są modele szosowe, MTB czy modele triatlonowe. Pozwala to dobrać buty do konkretnej dyscypliny, jednak zawsze najpierw należy zwrócić uwagę na materiały, z których zostały wykonane buty oraz na ewentualne dodatki takie jak na przykład oddychające wkładki czy specjalne wzmocnienia. Wiele rodzajów butów jest również przystosowanych do systemu SPD, co umożliwia wpinanie butów w pedały SPD. Takie obuwie warto rozważyć, ponieważ jazda na rowerze z system SPD jest dużo bardziej komfortowa – buty nie spadają z pedałów i doskonale się na nich trzymają. 

Strój na zimę

Wybierając się na rowerową przejażdżkę w okresie jesienno-zimowym należy szczególnie rozważyć swój ubiór. Należy wtedy zapewnić organizmowi odpowiednie magazynowanie ciepła, a także wysoką przepuszczalność powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Warto również zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, dedykowaną rowerzystom w czasie jazdy w niskich temperaturach. Taka bielizna jest tworzona ze specjalnych tworzyw, które zapewnią zarówno magazynowanie ciepła jak i przepuszczalność powietrza. Na rynku można również znaleźć specjalne bluzy na rower i kurtki oraz spodnie do jazdy na rowerze w niskich temperaturach. Nie wolno także zapomnieć o nakryciu głowy – odpowiednio dobrana czapka chroni przed zimą nie tylko głowę ale również uszy. 

Dodatki na rower

Kompletując odzież rowerową warto również zastanowić się na kupnem rękawiczek rowerowych, które ochronią dłonie od otarć spowodowanych kierownicą. Przydatne mogą się także okazać skarpety rowerowe, które są elastyczne i wytrzymałe dzięki czemu chronią przed otarciami pięty. Niezależnie od pary roku w garderobie każdego rowerzysty powinny się obowiązkowo znaleźć kask, okulary i odblaski.