Multiwitaminy dla mężczyzn

Multiwitaminy dla mężczyzn są specjalnie ukierunkowane na potrzeby męskiego organizmu. Dostarczają dużych dawek witamin, makro i mikroelementów, często również mają w swoim składzie dodatkowe komponenty, które sprzyjają prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej oraz regulują prawidłowe działanie organizmu. Kompleksy witamin i minerałów zawartych w preparatach nie tylko wspomagają podstawowe procesy fizjologiczne, ale także silnie promują działanie tych obszarów, na którym mężczyźnie zależy. W tego typu preparatach można spotkać substancje zwiększające energię, poziom testosteronu, wspomagające przyrost masy mięśniowej, blokujące osadzanie tkanki tłuszczowej czy wzmacniające kości i stawy. 

Jakie witaminy są zawarte w preparatach dla mężczyzn?

W celu zapewniania odpowiedniej kondycji psychofiizycznej organizmu niezbędne jest dostarczenie istotnych witamin, które biorą udział w wielu procesach w organizmie. Można wymienić takie witaminy jak:

Muscle-Zone Sklep

Witamina A (najczęściej w postaci beta karotenu lub octanu retinylu) – odgrywa istotną rolę w odbieraniu bodźców przez siatkówkę oka, stymuluje wzrost tkanki nabłonkowej, dba o prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci

Witamina C –niezbędna do syntezy kolagenu ułatwia przyswajanie żelaza niehemowego i uczestniczy w syntezie m.in. karnityny, hormonów czy katecholamin.

Witamina E – jest głównym antyoksydantem w organizmie chroniącym komórki przed nadmiarem wolnych rodników. Uczestniczy w dostarczaniu składników odżywczych do komórek, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przedłuża żywotność erytrocytów, leczy niepłodność męską, przeciwdziała miażdżycy i chorobom serca.

Tiamina (inaczej witamina B1) –uczestniczy w przemianach energetycznych, w szczególności w przemianach węglowodanów i aminokwasów.  Po dostaniu się do organizmu ulega konwersji do bioaktywnej formy – pirofosforanu tiaminy. Wpływa na układ nerwowy i pracę mózgu jako niezbędny składnik wielu szlaków metabolicznych i biochemicznych. Poprzez regulowanie metabolizmy glukozy i węglowodanów umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości energii do komórek nerwowych. Wpływa to na zdolności kognitywne i dobre samopoczucie. Jako trifosforan tiaminy bierze udział w przewodnictwie impulsów nerwowych

Ryboflawina (witamina B2) – reguluje pracę układu nerwowego i uczestniczy w procesie utleniania w komórkach. Umożliwia wytwarzanie energii z węglowodanów i tłuszczów, stanowi składnik enzymów oddechowych, jest niezbędna do wzrostu organizmu i produkcji czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B2 prowadzi  do zawrotów głowy i braku koncentracji.

Niacyna (Witamina B3) – nazywana także witaminą PP. Odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego, syntezę hormonów płciowych, insuliny, kortyzolu i tyroksyny (T4).

Witamina B6 – uczestniczy w wielu przemianach metabolicznych jako koenzym, głównie w przemianach aminokwasów oraz glikogenu mięśniowego. Ponadto ma istotne znaczenie w mechanizmie działania hormonów steroidowych.

Biotyna (witamina B7, witamina H) –Wspiera funkcjonowanie tarczycy oraz wpływa na właściwości skóry i włosów.

Kwas pantotenowy (witamina B5) – Pełni funkcję przenośnika grup acylowych w wielu ważnych procesach metabolicznych m.in. w cyklu Krebsa. Ponadto przyspiesza proces gojenia się ran, dodaje energii i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia barwę i stan włosów.

Witamina B12 (metylokobalamina) – wpływa korzystnie na funkcje układu nerwowego oraz pracę mózgu, usprawnia procesy metylacji DNA, a także ma kluczowe znaczenie w procesie wzrostu i replikacji komórek.

Jakie minerały w multiwitaminach dla mężczyzn? 

Oprócz dostarczenia odpowiedniej dawki witamin bardzo ważne jest, aby zapewnić prawidłową ilość minerałów każdego dnia. Multiwitaminy dla mężczyzn zawierają magnez, cynk, wapń, jod, selen czy potas.

Magnez – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni składnik kości – stabilizuje poziom fosforanów wapnia co zapobiega ich demineralizacji, główny składnik wielu enzymów. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie skurczu mięśni, reguluje mechanizmy obronne organizmu, niezbędny w początkowej fazie procesu steroidogenezy, pośrednio steruje syntezą hormonu wzrostu, insuliny i IFG (czynnik wzrostu); 

Wapń – jest odpowiedzialny za prawidłową budowę kości. To jeden z najważniejszych budulców naszego organizmu. Dodatkowo wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego oraz mięśni.

Jod – mikroelement zawarty w tarczycy, wchodzi w skład produkowanych przez nią hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny, pełniących zasadniczą rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i minerałów oraz regulujących procesy wzrostu.

Potas – reguluje gospodarkę wodną organizmu, wpływa na prawidłową prace serca, utrzymuje prawidłowe ciśnienie, wspomaga proces myślenia i uczenia się.

Cynk  kofaktor syntezy białka oraz kwasów nukleinowych. Wpływa na kurczliwość mięśni bierze udział w procesie tworzenia insuliny, przyspiesza gojenie ran, poprawia koncentrację, składnik licznych enzymów, buduje „palce cynkowe”, które pośredniczą w wiązaniu białek regulatorowych do DNA. Pomaga także  w utrzymaniu prawidłowej płodności oraz funkcji rozrodczych, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego testosteronu we krwi.