Metabolizm – fakty i mity

Metabolizm to według wielu osób główny winowajca nadwagi i otyłości. U jednych jest on szybki u innych zaś bardzo powolny. Na temat pracy i wpływu metabolizmu na nasze zdrowie i wygląd pojawiło się wiele mitów, które sprawiają, że metabolizm oraz jego funkcjonowanie staje się dla wielu osób wymówką do złego odżywiania.

Prawda jest jednak taka, że wiele z tych nowości, jakie możemy usłyszeć na temat metabolizmu, jest nieprawdą. Prawdą jest to, że spożywanie chłodnych, a nawet zimnych napoi sprawia, że przemiana materii zaczyna przyśpieszać, jednak jest różnica między poprawieniem pracy metabolizmu a działaniem odchudzającym tych napoi. Czas dowiedzieć się czegoś więcej na temat przemiany materii.

Muscle-Zone Sklep

Metabolizm u każdego jest taki sam

Jest to mit. Prawda jest taka, że każdy człowiek na ziemi ma inny metabolizm i to jaki on jest, zależy od wielu czynników. Jak już wspomnieliśmy, jest wiele osób, które mają szybki metabolizm, a są takie, u których ten proces jest spowolniony. Praca przemiany materii zależy w dużej mierze on naszych genów. Jednak duży wpływ na jego pracę ma również nasza płeć, sposób odżywienia się, sposób życia, poziom aktywności fizycznej oraz praca układu hormonalnego i wiek. Tak więc to te wszystkie czynniki wpływają na metabolizm i decydują, z jaką prędkością on pracuje.

Osoby z szybkim metabolizmem mogą jeść co chcą

Powszechnie uważa się, że osoby, u których przemiana materii zachodzi szybko, nie mają problemu z nadwagą i otyłością. Mogą one jeść tłuste i kaloryczne potrawy, a i tak będą one miały piękną i szczupłą sylwetkę. Trzeba jednak pamiętać, że metabolizm może się zmienić. I jeśli nasza codzienna dieta bogata będzie w tłuszcze i węglowodany, to przemiana materii może zwolnić, a to sprawi, że staniemy się bardziej narażeni na otyłość i nadwagę. To, w jaki sposób się odżywiamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie. Tak więc nawet ciesząc się szybkim metabolizmem, należy dbać o zdrowie odżywianie.

Kobiety mają większe problemy z metabolizmem niż mężczyźni

Jest to prawda, To właśnie kobiety mają częściej problem z powolnym metabolizmem. Przyczyną tego są zmiany hormonalne, które w każdym miesiącu zachodzą w organizmie kobiet. Do tego dochodzi jeszcze ciąża, kiedy praca przemiany materii również diametralnie się zmienia. A w pewnym wieku kobiety mają duże trudności ze zmniejszeniem masy ciała. Przyczyną tego jest nie tylko praca układu hormonalnego, ale również genetyka. U mężczyzn metabolizm działa sprawniej, ponieważ oni wykonują więcej pracy fizycznej niż kobiety. Jednak to nie oznacza, że u mężczyzn takie zaburzenia się nie pojawiają. Pojawiają się one coraz częściej.