Magnez – działanie i właściwości

 

Magnez jest jednym z ważniejszych składników odżywczych dla naszego organizmu. Jego niedobór może dawać wiele nieprzyjemnych dolegliwości takich jak częste i chroniczne bóle głowy, problemu ze snem, bóle i skurcze mięśni. Warto wiedzieć jak magnez wpływa na organizm człowieka oraz dlaczego warto po niego sięgać.

Muscle-Zone Sklep

Za co odpowiada magnez?

Magnez ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Ma on również znaczenie dla pracy szarych komórek. Bierze udział w procesie przemiany białek, tłuszczy i węglowodanów w energię oraz wspomaga jej dostarczanie do tkanek i komórek. Magnez jest pierwiastkiem, który jest wsparciem dla bardzo ważnych i wrażliwych komórek nerwowych. Ma on również wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Wielu specjalistów jest zdania, że osoby, które nie spożywają odpowiedniej ilości magnezu mogą mieć problemy z pracą nadciśnieniem. Jest to  pierwiastek, który uczestniczy w procesie budowy kości i zębów, może się również okazać, że zmniejsza on ryzyko zachorowania na osteoporozę. Magnez wpływa na procesy trawienia oraz zmniejsza ryzyko rozwijania się kamieni w nerkach. Ma również wpływ na pracę tarczycy regulując wydzielanie tego hormonu. Stosuje się go przy leczeniu astmy lub zapaleniu oskrzeli, ponieważ rozszerza drogi oddechowe. Zmniejsza napięcie w mięśniach i jest preparatem dobrym dla sportowców, ponieważ wspomaga leczenie kontuzji. Jest również pomocny dla kobiet, ponieważ łagodzi dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego oraz zmniejsza bóle menstruacyjne.

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Objawów niedoboru magnezu jest wiele. Te najczęściej występujące to rozdrażnienie, kołatanie serca, nerwowość, problemy ze snem, przemęczenie i ogólne osłabienie organizmu. Pojawić się również mogą skurcze i bóle mięśni. Wiele osób z niedoborem magnezu ma problem z drgającymi powiekami. To znaki, które wysyła nam organizm, kiedy brakuje nam magnezu. Wiele badań wykazało, że przy długotrwałym niedoborze magnezu może dojść do rozwoju chorób cywilizacyjnych w tym nowotworów. Warto pamiętać, że do niedoboru magnezu może doprowadzić nieprawidłowo zbilansowana dieta, picie alkoholu, aktywność fizyczna, problemy z układem trawiennym, biegunki, wymioty.

Nadmiar magnezu w organizmie

Nadmiar magnezu również jest bardzo niebezpieczny. Jeśli w organizmie znajduje się za duże stężenie tego pierwiastka to mogą pojawić się nudność, wymioty i biegunka. Jednak przy długotrwałym przedawkowaniu magnezu może dojść nawet do śpiączki. Co prawda nadmiar tego pierwiastka we krwi zdarza się bardzo rzadko. Organizm człowieka przyswaja mniej magnezu, jeśli jest go wystarczająco dużo we krwi, a nerki starają się go pozbywać. Jednak osoby, które zdecydowały się na zastosowanie dodatkowej suplementacji tym minerałem powinny stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać dziennej zalecanej  dawki. W przypadku rozpoczęcia suplementacji warto skonsultować tę decyzję z lekarzem.