Łopian – jakie ma działanie i właściwości

Łopian ma liczne właściwości lecznicze, które od wieków są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Ta roślina znajduje swoje zastosowanie w leczeniu, ale również w kosmetyce. Korzeń łopianu działa zbawienne na pracę układu trawiennego, przyczynia się do leczenia cukrzycy, sprawdza się również przy łagodzeniu bólu reumatycznego. Do tego roślina ta uznawana jest za antidotum na wypadające włosy.

Jest jeszcze więcej właściwości, jakie posiada łopian. Używano jej już w dawnym lecznictwie ludowym, jako jeden z najlepszych preparatów. Obecnie to fizjoterapia zaleca jedzenie przetworów z łopianu.  Niegdyś roślina ta używana do walki z problemami trawiennymi. Obecnie wiadomo, że ma ona szersze zastosowanie.

Muscle-Zone Sklep

Łopian na trawienie

Spożywanie tej rośliny sprawia, że zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki niej zwiększa się również ilość żółci w wątrobie, a także ilość enzymów trawiennych w trzustce. To wszystko ma korzystny wpływ na pracę układu trawiennego. Łopian używany jest jako preparat przy nieżytach przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, także wątroby.

Łopian przy cukrzycy

Od wieków łopian w medycynie naturalnej był on stosowany, jako zioło, które skutecznie obniża poziom cukru we krwi. To działanie było najbardziej widoczne u diabetyków. Okazuje się więc, że roślina ta ma silne właściwości przeciwcukrzycowe. To działanie zawdzięczać ona może dwóm związkom. Pierwszy związek to insulina, czyli substancja, która w organizmie człowieka zaczyna się przekształcać we fruktozę, czyli cukier, który jest dobrze tolerowany przez cukrzyków. Substancja ta pomaga również w regulowaniu glikemii u osób z cukrzycą typu 2. Badania wykazują, że owe działanie łopianu może być spowodowane zawartością kwasu arktygenowego, którego zadaniem jest zwiększanie wydzielania ilości insuliny, która wytwarzana jest przez trzustkę.

Łopian oczyszcza organizm

Sok z łopianu, a dokładniej z jego korzenia wykazuje działanie moczopędne. Dzięki temu przyczynia się on do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Ten preparat posiada również działanie napotne. Okazuje się więc, że roślina ta może być wykorzystywana jako preparat korzystnie wpływający na zdrowie dróg moczowych, a także wspomagający ich leczenie.  Dla osób, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn, również poleca się sięgnięcie po sok z łopianu.

Łopian na ból

Polski lekarz poleca łopian na bóle reumatyczne. Jest to doskonałe lekarstwo na złamania i zwichnięcia. Badania wykazały, że w korzeniu łopianu znajdują się składniki, które mają działanie przeciwzapalne, a dodatkowo zmniejszają one ból. Tak więc okłady, sok z korzenia łopianu zaleca się przy dolegliwościach bólowych, stanach zapalnych, a zwłaszcza u osób, które borykają się z problemami i bólami reumatycznymi.