Kozieradka: Korzyści, zastosowania i skutki uboczne tego starożytnego zioła

Nigdy nie słyszałeś o kozieradce? Nie martw się – nie jesteś sam – ale to nie znaczy, że powinieneś pozostać głuchy na jej właściwości lecznicze. W rzeczywistości polecane jest używanie jej regularnie. Dlaczego? Ponieważ kozieradka może przynieść niesamowite korzyści zdrowotne, które mogą odmienić Twoje życie na lepsze. W jaki sposób?

Czym jest Kozieradka?

Kozieradka jest jednorocznym ziołem o jasnozielonych liściach i małych białych kwiatach. Nasiona, które są zwykle suszone i mielone, to najczęściej wykorzystywane części kozieradki. Liście są również często używane do gotowania.

Muscle-Zone Sklep

Korzyści zdrowotne

Chociaż potrzebne są dalsze badania w zakresie identyfikacji i potwierdzania wszystkich korzyści zdrowotnych rośliny, wykazano, że to zioło pomaga w wielu problemach zdrowotnych. Oto pięć najbardziej popularnych zalet kozieradki.

 1. Może pomóc w problemach trawiennych i wyrównywać poziomy cholesterolu

Zioło to może pomóc w wielu problemach trawiennych, takich jak rozstrój żołądka, zaparcia i zapalenie żołądka. Na przykład badania pokazują, że rozpuszczalne w wodzie błonnik w kozieradce, między innymi pomaga złagodzić zaparcia.

Może być wykorzystywana również w celu poprawy trawienia i często jest włączony do planu leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ze względu na jej działanie przeciwzapalne. Zioło to wydaje się również korzystne dla osób z chorobami serca, takimi jak stwardnienie tętnic i wysoki poziom niektórych frakcji tłuszczowych we krwi, w tym cholesterolu i trójglicerydów .

Pokazuje także potencjał pomocy osobom chorym na cukrzycę. B z Indii wykazało, że podawanie 2,5 g suplementu kozieradki dwa razy dziennie przez trzy miesiące osobom chorującym na cukrzycę insulinoniezależną znacznie obniżyło poziom cholesterolu w sposób naturalny, wraz z trójglicerydami, bez wpływu na cholesterol HDL.

 1. Zwalcza stany zapalne wewnątrz organizmu

Kozieradka pomaga w stanach zapalnych w ciele, które są odpowiedzialne za problemy zdrowotne i choroby, takie jak:

 • Wrzody jamy ustnej
 • Czyraki
 • Zapalenie oskrzeli
 • Zakażenie tkankowe
 • Gruźlica
 • Przewlekły kaszel
 • Nowotwory
 • Dolegliwości nerek

Oprócz potencjalnego działania zapobiegawczego w tych stanach uważa się, że ten Kozieradka obniża poziom cukru we krwi i może być przydatna w wielu w leczeniu zaburzeń metabolicznych i żywieniowych, takich jak cukrzyca. W badaniu z 2017 r. Stwierdzono, że „suplementacja nasion kozieradki może mieć efekt synergistyczny wraz z dobraną dietą i ćwiczeniami w zakresie glikemii na czczo”.

Do badania pacjenci z cukrzycą typu 2 otrzymywali codziennie 10 gramów nasion nasączonych gorącą wodą.

Kozieradka wydaje się spowalniać wchłanianie cukrów w żołądku i stymulować metabolizm insuliny.

Badania opublikowane w International Immunopharmacology badały przeciwzapalne i przeciwutleniające działanie kozieradki na szczury chorujące na aertretyzm i potwierdziły jego zdolność do zwalczania stanów zapalnych

„Badania wykazały także potencjalny korzystny wpływ kozieradki na zapalenie stawów wywołane u szczurów”, co oznacza, że ​​to zioło może być również skutecznym leczeniem naturalnego zapalenia stawów.

 1. Pomaga zwiększyć libido u mężczyzn

Niektóre zastosowania kozieradki u mężczyzn obejmują leczenie przepuklin, zaburzenia erekcji i inne problemy natury męskiej, takie jak łysienie. To dlatego, że może zwiększyć popęd seksualny i poziom testosteronu.

Chociaż najlepiej skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem naturalnych terapii w leczeniu chorób lub poprawie sprawności seksualnej, wykazano, że proszek z nasion kozieradki jak i napar zwiększają pożądanie seksualne u mężczyzn, a także w naturalny sposób zapobiegają impotencji.

W badaniu opublikowanym w Phytotherapy Research 60 mężczyzn w wieku od 25 do 52 lat bez zaburzeń erekcji w przeszłości otrzymywało placebo lub 600 mg wyciągu z kozieradki dziennie przez siedem tygodni.

Poprzez samoocenę uczestnicy oceniali swoje wyniki po suplementacji kozieradką, zgłaszając, że kozieradka jako suplement diety miał pozytywny wpływ na ich libido. Ostatecznie badanie wykazało, że ekstrakt z kozieradki miał znaczący wpływ na pobudzenie seksualne, energię i wytrzymałość oraz pomógł uczestnikom utrzymać prawidłowy poziom testosteronu.

4 . Pomaga zwiększyć apetyt

Oprócz poprawy smaku wykazano, że kozieradka może zwiększać apetyt.

Badanie opublikowane w Pharmacology, Biochemistry and Behavior zostało zaprojektowane w celu zbadania wpływu ekstraktu z nasion kozieradki na zachowanie podczas karmienia . Przeprowadzono eksperymenty w celu określenia konsumpcji żywności i motywacji do jedzenia, a także endokrynnych zmian metabolicznych.

Wyniki pokazały, że przewlekłe doustne podawanie wyciągu z kozieradki znacząco zwiększyło spożycie pokarmu i motywację do jedzenia. Raport wskazał jednak również, że leczenie nie może być stosowane jako jedyny środek w celu zapobiegania anoreksji.

5 . Może poprawiać wydolność fizyczną

Journal of Sports Science and Medicine donosi o badaniu wpływu kombinacji suplementacji kreatyną i olejkiem kozieradkowym na siłę i skład ciała u mężczyzn.

Czterdziestu siedmiu mężczyzn będących w trakcie treningu oporowego zostało podzielonych na dwie grupy w zależności od masy ciała. Każda grupa wziął albo 70 gramów dekstrozy (placebo) lub pięć gramów kreatyny i 70 g dekstrozy lub 3,5 g kreatyny i 900 mg ekstraktu z kozieradki. Mężczyźni odbywali 4 treningu w tygodniu przez okres 8 tygodni.

Badano skład ciała, wytrzymałość mięśni i wydolność beztlenową uczestników. Grupa kreatyna / kozieradka wykazała znaczny wzrost beztłuszczowej masy oraz wzrost wyników w wyciskaniu na ławce i wyciskania nogami leżąc.

Badanie wykazało, że kreatyna w połączeniu z suplementacją ekstraktu kozieradki miała znaczący wpływ na wytrzymałość górnej części ciała, a wpływ na skład ciała był podobnie skuteczny do połączenia kreatyny z dekstrozą.

Wniosek

 • Kozieradka jest lekiem ziołowym stosowanym w medycynie ludowej od setek lud. Obecnie nasiona i liście rośliny stosowane są, aby obniżyć wysoki poziom cholesterolu i poprawić libido.
 • Kozieradka może również pomóc w zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zapalnych i problemów związanych z trawieniem i wysokim poziomem cukru we krwi.
 • Istnieje kilka możliwych skutków ubocznych i interakcji związanych z kozieradką. Nie należy go przyjmować w czasie ciąży, chyba że zaleci to lekarz. Może również wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew i lekami na cukrzycę.