Korzyści zdrowotne wynikające z przyjmowania korzenia lukrecji

Korzeń lukrecji, znany również jako słodki korzeń, jest powszechnie stosowany głównie jako środek słodzący w cukierkach i napojach. Jednak ludzie od wieków używali korzenia lukrecji również ze względu na jego właściwości lecznicze i prozdrowotne.

Środowisko medyczne zaczyna coraz bardziej akceptować holistyczne korzyści wynikające z zażywania lukrecji. Należy jednak pamiętać, że badania medyczne nie potwierdziły wszystkich z wymienianych walorów zdrowotnych.

Muscle-Zone Sklep

Lukrecja jest dostępna w wielu postaciach, tych zawierających glicyryzynę lub tych deglicycryzowanych (DGL).

Korzeń lukrecji w ujęciu historycznym

Słowo „lukrecja” odnosi się do korzenia rośliny zwanej lukrecją gładką. Pochodzi ona z Europy i Azji, gdzie klasyfikowana jest jako chwast.

Prawdopodobnie to Egipcjanie jako pierwsi pokochali korzeń lukrecji. Używali go w formie herbaty jako lekarstwo niemalże na wszystko. Lukrecja została później sprowadzona do Chin, gdzie stała się ważnym składnikiem chińskiej medycyny tradycyjnej.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o korzyściach zdrowotnych wynikających z przyjmowania korzenia lukrecji.

Łagodzi dolegliwości żołądka

Korzeń lukrecji służy do łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. W przypadkach zatrucia pokarmowego, wrzodów żołądka i zgagi ekstrakt z korzenia lukrecji może przyspieszyć naprawę błony śluzowej żołądka, tym samym przywracając równowagę naszemu wnętrzu. Wynika to z właściwości przeciwzapalnych i wzmacniających odporność kwasu glicyryzynowego.

Jedno z badań wykazało, że kwas glicyryzynowy może hamować toksyczne bakterie H. pylori i zapobiegać ich rozwijaniu się w jelitach. Istnieją również badania, które wykazały, że u osób z chorobą wrzodową, zgagą lub zapaleniem żołądka przyjmowanie GDL łagodziło objawy tych dolegliwości.

DGL jest bezpieczniejszą formą lukrecji i w razie potrzeby może być przyjmowane długoterminowo.

Oczyszcza układ oddechowy

Lukrecja jest zalecana w leczeniu problemów z oddychaniem. Przyjmowanie lukrecji jako suplementu doustnego może wspomóc produkcję zdrowego śluzu. Zwiększenie produkcji flegmy może wydawać się sprzeczne z intuicją w kontekście zachowania zdrowego układu oskrzelowego. Jednak faktem jest, iż wytwarzanie czystej, zdrowej flegmy utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, eliminując zatykający go stary, lepki śluz.

Redukuje stres

Z czasem stres może spowodować wyczerpanie nadnerczy poprzez ciągłe wytwarzanie adrenaliny i kortyzolu. Suplementy lukrecji mogą przynieść ulgę naszym nadnerczom. Ekstrakt z korzenia lukrecji może stymulować nadnercza, co sprzyja utrzymaniu zdrowego poziomu kortyzolu w organizmie. Na naszej stronie możecie znaleźć dużo artykułów dotyczących naturalnych sposobów oraz suplementów, które pomagają walczyć ze stresem!

Pomaga w leczeniu raka

Niektóre badania mówią, że korzeń lukrecji może potencjalnie wesprzeć leczenie raka piersi i prostaty, a chińskie praktyki lekarskie włączają go również do innych terapii onkologicznej. FDA musi jeszcze zatwierdzić takie metody leczenia w Stanach Zjednoczonych, ale według American Cancer Society, badania trwają.

Chroni skórę i zęby

Miejscowe żele zawierające lukrecję są zalecane w leczeniu egzemy. Lukrecja może być skutecznym produktem dermatologicznym ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Z tego powodu osoby praktykujące medycynę holistyczną często sugerują stosowanie lukrecji przy próchnicy, w celu zabicia bakterii.

Dawkowanie i dostępne formy przyjmowania

Ekstrakt płynny

Wyciąg z lukrecji jest najczęściej spotykaną formą tego zioła. Jest stosowany komercyjnie, jako słodzik do cukierków i napojów.

Dzienne spożycie ekstraktu z lukrecji na osobę nie powinno przekraczać 30 mg/ml kwasu glicyryzynowego. Spożycie większej ilości może powodować niepożądane skutki uboczne.

Proszek

Stacjonarne i internetowe sklepy ze zdrową żywnością specjalizują się w sprzedaży lukrecji w postaci proszku. W połączeniu z bazą żelową można stworzyć miejscową maść, która oczyszcza skórę.

W postaci sproszkowanej lukrecja jest szczególnie pomocna w leczeniu egzemy i trądziku. Proszek możesz również wsypać do pustych kapsułek i spożywać go doustnie.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zalecana dzienna dawka korzenia lukrecji wynosi mniej niż 75 mg.

Herbata

Suszone i kruszone na herbatę liście lukrecji stały się popularne, dzięki czemu są dostępne w supermarketach lub stacjonarnych oraz internetowych sklepach ze zdrową żywnością.

Herbaty z korzenia lukrecji pozytywnie wpływają na zdrowie układu trawiennego i oddechowego, oraz nadnercza. Herbaty ziołowe przeznaczone do „wspierania dobrej kondycji oskrzeli” lub do „oczyszczenia i detoksykacji”, zwykle zawierają jakieś formy lukrecji.

Popularny środek na gardło, znany jako Throat Coat, to mieszanka korzenia prawoślazu, korzenia lukrecji i kory wiązu.

Nie zaleca się spożywać więcej niż 240 ml herbaty z korzenia lukrecji dziennie.

DGL

DGL to lukrecja pozbawiona glicyryzyny, co sprawia, że jest jej bezpieczniejszą formą. DGL powinien zawierać nie więcej niż 2 % glicyryzyny. Ta postać jest zalecana w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, gdzie koniecznym może być długotrwałe przyjmowanie.

DGL jest dostępny w tabletkach do żucia, kapsułkach, herbacie i proszku jednak nie należy spożywać go więcej niż 5 g dziennie.

Możliwe efekty uboczne

Spożycie zbyt dużych ilości ekstraktu z korzenia lukrecji może prowadzić do obniżenia poziomu potasu w organizmie, co powoduje hipokaliemię, czyli stan osłabienia mięśni.

Według niektórych badań u osób, które w ciągu dwóch tygodni spożyły zbyt dużo korzenia lukrecji, wystąpiły zaburzenia retencji płynów i metabolizmu.

Zbyt dużej ilości lukrecji mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, obrzęk i nieregularne bicie serca. Wiele nowoczesnych produktów o smaku lukrecji naśladuje naturalne smaki lukrecji, ale niektóre z nich są nadal wytwarzane na bazie kwasu glicyryzynowego.

Znane są przypadki dziesięcioletnich dzieci hospitalizowanych z powodu nadciśnienia po spożyciu zbyt dużej ilości lukrecji.

Kobietom w ciąży lub karmiącym piersią FDA zaleca unikanie lukrecji we wszelkich formach. Osoby z nadciśnieniem również powinny wystrzegać się spożywania korzenia lukrecji.

 

 

 

  1. (2015). Licorice manufacturers encouraged to state daily limit of consumption.
sciencedaily.com/releases/2015/03/150302081147.htm
  1. Haghshenas V, et al. (2014). Glycyrrhetinic acid inhibits cell growth and induces apoptosis in ovarian cancer A2780 cells. DOI:
doi.org/10.5681/apb.2014.064
  1. Hesham R, et al. (2012). Licorice abuse: Time to send a warning message.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498851/
  1. Hosseinzadeh H, et al. (2015). Pharmacologica effect of Glycyrrhiza spp. and its bioactive constituents: Update and review.
onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.5487/full
  1. Joint FAO/WHO expert committee on food additives, sixty-third meeting. (2004). .
who.int/ipcs/publications/jecfa/en/summary_final.pdf?ua=1
  1. Lee KL. (2015). Indigenization of licorice and its meaning during the early days of the Joseon Dynasty. DOI:
doi.org/10.13081/kjmh.2015.24.423
  1. Omar HR, et al. (2012). Licorice abuse: time to send a warning message. DOI:
doi.org/10.1177/2042018812454322
  1. Ottenbacher R, et al. (2015). South Dakota Medicine: The Journal of the South Dakota State Medical Association.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26380428
  1. PC-SPES for health professionals. (2016).
cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/pc-spes-pdq