Kava kava (piper methysticum) jest rośliną pochodzącą z wysp Południowego Pacyfiku. Należy do rodziny roślin pieprzu. Korzeń i kłącze kava kava są wykorzystywane do przygotowania naturalnych środków na bezsenność, niepokój i niektóre objawy menopauzy.
Kava Kava jak działa na lęki?
Istnieją pewne dowody kliniczne sugerujące, że kava kava jest skuteczna w łagodzeniu niektórych rodzajów lęku. W przeglądzie systematycznym z 2009 r. znaleziono dowody na stosowanie kava kava w leczeniu uogólnionego lęku.
Stosowanie i dawkowanie Kava Kava
Kava kava jest dostępna od około roku w postaci ekstraktów, kapsułek, tabletek i roztworów. Najpopularniejszą formą jest susz, jednak jego pochodzenie często bywa zagadkowe co wiąże się z niską jakością. Warto używać suplementu opartego na surowcu z certyfikowanego źródła jak np Kava Kava Extract.
Dawkowanie uzależnione jest od ilości suszu i metody przyjmowania. Najczęściej jest to ok 250mg suszu.
Kava Kava legalna w Polsce?
Tak, z końcem 2018 roku wykreślono te substancje z listy produktów wycofanych z obrotu. Trafiła tam ze względu na śladowe ilości znalezione w tzw „dopalaczach”.
Kto nie powinien przyjmować suplement Kava Kava?
Kava kava nie jest zalecana dla kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci poniżej 18 roku życia oraz osób przyjmujących inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) na receptę.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała poradę dla konsumentów, ostrzegając, że suplementy diety zawierające kava kava mogą być związane z poważnym uszkodzeniem wątroby. Doradztwo opierało się na sprawozdaniach z wielu krajów, w tym z Niemiec, Szwajcarii, Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii, gdzie zgłoszono co najmniej 25 przypadków toksyczności wątroby. Ponadto wiele krajów wprowadziło zakazy sprzedaży produktów zawierających kava kava.
Wynika z tego jednoznacznie, że kava kava nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na choroby wątroby lub przyjmujące leki wpływające na wątrobę. Ponadto, chociaż potencjalne problemy z wątrobą są rzadkie, to w przypadku wystąpienia objawów choroby związanej z tym narządem podczas przyjmowania kava kava należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy problemów z wątrobą mogą obejmować żółtaczkę, brązowy mocz, nudności, wymioty, jasno zabarwione stolce, niezwykłe zmęczenie, osłabienie, ból brzucha oraz utratę apetytu.
Nie należy mieszać jej z alkoholem. Kava kava może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona. Ponadto senność może wystąpić w połączeniu z benzodiazepinami, selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego noradrenaliny (SNRI).
Efekty uboczne Kava kava
Efekty uboczne są rzadkie, ale mogą obejmować senność, bóle głowy, zaburzenia żołądka, zawroty głowy i wrażliwość na źródła światła ultrafioletowego.
Źródła:
- National Center for Complementary and Alternative Medicine. https://nccih.nih.gov/news/alerts/kava
- Sarris J, Kavanagh DJ. Kava and St. John’s Wort: current evidence for use in mood and anxiety disorders. J Altern Complement Med. 2009;15(8):827-836. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0066
- Sarris J. Herbal medicines in the treatment of psychiatric disorders: 10-year updated review. Phytother Res. March 2018. https://doi.org/10.1002/ptr.6055
- Singh YN, Singh NN. Therapeutic potential of kava in the treatment of anxiety disorders. CNS Drugs. 2002;16(11):731-743. https://doi.org/10.2165/00023210-200216110-00002