Jakie suplementy wspomogą walkę ze stresem?

Styl życia w obecnych czasach opiera się głównie na gonitwie kolejnych osiągnieć. Takie podejście może poważnie wpływać na nasze ciała i umysł. Aby temu zapobiec coraz więcej ludzi stara się wspierać swój organizm korzystając z tak zwanych „smart drugs”, czyli adaptogenów i nootropów.

Nootropiki istnieją od lat 70., według biohackera i Fizji Gilberta z American College of Sports Medicine Exercise, ale pojawiły się ponownie dzięki anegdotycznym dowodom i wstępnym badaniom wykazujących że wspomagają walkę ze stres i zwiększają wytrzymałość psychiczną.

Muscle-Zone Sklep

Poniżej przedstawimy kilka z obecnie najbardziej popularnych substancji nootropowych, które pozwolą Ci wspomóc swój organizm i układ nerwowy!

Żeń szeń

W jednym badaniu z 2010 r. testowano dawkę 400 miligramów u 30 uczestników przez 8 dni. Uczestnicy wskazywali na poprawę nastroju i zdolności logicznych w związku z suplementacją.

Źródła naturalne: żeń-szeń może być spożywany jako korzeń, który można jeść na surowo jak marchew lub lekko gotować na parze, aby go zmiękczyć. Zalecana ilość to 2 plastry o grubości jednego centymetra . Można go również dodać do domowych zup lub herbat, aby uzyskać zdrowy napar o charakterystycznym ziemistym posmaku.

Forma suplementu: żeń-szeń można znaleźć w suplementach w postaci proszku,, kapsułek i olejów. Najlepiej zacząć od 200 do 400 mg ekstraktu i stopniowo zwiększać dawkę w razie potrzeby.

Możliwe działania niepożądane: W większości badań żeń-szeń jest wskazywany jako bezpieczny do spożycia. Jednak wspomina się o możliwości odczuwania bólów głowy, stanów lękowych, bezsenności, nerwowości i nudności

MCT

Średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT) lub kwasy tłuszczowe były szeroko badane pod kątem ich właściwości zdrowotnych dla zdrowia mózgu (szczególnie u osób z chorobą Alzheimera).

Na przykład, według jednego badania z 2013 roku, suplementy MCT pomogły zwiększyć metabolizm energyczny mózgu o 9 procent. Ale najbardziej godne uwagi są badania, które sugerują, że MCT mogą dostarczać energię obmierającym komórkom mózgu, utrzymując neurony przy życiu w obliczu choroby Alzheimera.

Źródła naturalne: jeśli chcesz naturalnie przyjmować MCT, wybierz olej kokosowy. W większości badań zalecana dawka to 2 łyżki stołowe (lub 30 ml).

Suplementacja: MCT są sprzedawane zazwyczaj w postaci olejów, lub jako dodatek do odżywek białkowych. W takim wypadku najlepiej sugerować się dawkowaniem sugerowanym przez producenta na opakowaniu.

Możliwe działania niepożądane: Jedno badanie wykazało, że u niektórych osób wystąpią działania niepożądane, takie jak biegunka , niestrawność i wzdęcia. Więc jeśli zaczynasz brać MCT i oczuwasz takie skutki uboczne, sugerujemy zaprzestanie suplementacji. MCT są również bardzo bogate w tłuszcze nasycone i kalorie, co oznacza, że ​​może negatywnie wpływać na poziom cholesterolu i tempo odchudzania. Jednak dopóki utrzymasz suplementację 1 do 2 łyżek MCT dziennie i użyjesz go do zastąpienia innych rodzaju tłuszczu w diecie, te negatywne skutki są mało prawdopodobne.

L-teanina

L- teanina jest aminokwasem, który jest zawarty głównie w czarnej i zielonej herbaty. Ale same badania pokazują, że paradoksalnie teanina może promować zarówno relaks jak i pobudzenie!

Jedno małe badanie z 2007 r. Wykazało, że spożycie L- teaniny spowodowało poprawę odpowiedzi organizmu na stres względem placebo. Inne badanie wykazało, że regularne spożywanie L-teaniny może zarówno zwiększyć skupienie umysłowe, jak i pobudzenie.

Źródła naturalne: L- teaninę można znaleźć w zielonej, czarnej i białej herbacie. W wersji zielonej znajdziemy jej najwięcej zwykle w ilości od 25 do 60 mg na kubek.

Suplementacja: Średnia zalecana dawka L- teaniny to dawka 200 mg przyjmowana dwa razy dziennie w postaci tabletek lub proszku.

Możliwe działania niepożądane: Według Memorial Sloan Kettering Cancer Center polifenole (a dokładniej EGCG), które znajduje się w zielonej herbacie, może zmniejszyć skuteczność niektórych leków chemioterapeutycznych, więc warto porozmawiać z lekarzem przed suplementacją,jeśli korzystasz z takich leków.

Rhodiola Rosea

Rhodiola rosea jest adaptogennym nootropem, który może poprawiać funkcje poznawcze, poprawiać pamięć i zdolność uczenia się oraz chronić mózg przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Pomaga także w uspokojeniu emocjonalnym i chroni przed negatywnymi skutkami stresu.

W przeglądzie z 2012 r. Stwierdzono, że rodiola może być pomocna w łagodzeniu tak zwanego „brain fog”. W 2012 z badania na 101 osobach wynikało, że suplementacja 400 mg Różenca Górskiego dziennie przez cztery tygodnie znacznie poprawia odpowiedź na stres, w tym zmniejszając poczucie zmęczenia, niepokoju oraz obniżając natężenie stanów lękowych.

Rhodiola w źródłach żywieniowych: Rhodiola jest dostępna w postaci herbaty i naparów. Jednakże składniki odżywcze są najczęściej słabo przyswajalne z takiej formy.

Forma suplementu: suplementy Rhodioli są dostępne w postaci nalewek, pigułek, ekstraktów i proszków – które są uważane za równie skuteczne. Sugeruje się unikanie spożywania Rhodioli przed snem, ponieważ może ona działać sytmulująci. Kupując suplement, szukaj jak najwyżej standardyzowanego ekstraktu, pod względem zawartości salidrozydów i rozawin.

Możliwe działania niepożądane: Rhodiola rosea jest ogólnie bezpieczna i dobrze tolerowana przez większość ludzi. Najlepiej wybrać suplement które został przebadany klinicznie w celu pewności efektywności produktu.