Jaki rodzaj sportu wybrać? – bieganie, rower, czy pływanie?

 

Wiele osób zastanawia się, jaka dyscyplina sportu jest najlepsza i daje szybkie efekty po ćwiczeniach. Jest wiele rodzajów sportu, ale najczęściej decydujemy się na bieganie, pływanie lub jazdę na rowerze. Wydaje nam się, że to bieganie daje najlepsze efekty i pozwoli nam osiągnąć wyznaczony cel, czy to jednak prawda? Jaka dyscyplina sportu jest najlepsza i dlaczego warto ją wybrać?

Muscle-Zone Sklep

Pływanie – jakie efekty daje pływanie

Pływanie to najlepszy sposób na schudnięcie i wymodelowanie sylwetki. Podczas pływania do pracy angażowane są wszystkie partie mięśni na ciele, jest to więc  dyscyplina sportu idealna dla osób, które chcą schudnąć i wyrzeźbić swoje ciało oraz uwidocznić mięśnie. Pływanie ma jednak dobroczynny wpływ nie tylko na wygląd ciała, ale działa również na zdrowie. Dzięki pływaniu zwiększa się pojemność naszych płuc, a organizm znacznie szybciej się dotlenia, co sprawia, że zachodzące w nim procesy postępują sprawniej. A co najważniejsze, podczas pływania najmniej narażamy się na kontuzję. Jest to rodzaj sportu idealny nawet dla osób z urazami. Pływanie jest jednym z rodzajów rehabilitacji, więc wydaje się najbardziej bezpieczną opcją. Podczas godzinnego pływania możemy spalić nawet pięćset kalorii. Warto jednak zaznaczyć, że pływanie jest niezwykle męczącym i trudnym sportem.

Bieganie – jakie osiągniesz?

Najczęściej decydujemy się na bieganie. Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie biegania po mieście, czy parku, a teraz robią to niemal wszyscy. Bieganie stało się modne, ale to nie przez to decydujemy się na tę dyscyplinę sportu. Podczas godziny biegania możemy spalić około 700 kalorii. Jest to więc więcej niż podczas pływania. Bieganie jest również nieco łatwiejsze niż pływanie, a jednak jest sportem męczącym. Osoby początkujące często mają problem z oddychaniem podczas biegania, ale jest to technika do opracowania. Podczas biegania najsilniej pracują mięśnie nóg i ramion. Inne partie mięśni czyli mięśnie brzucha, pleców, czy pośladków nie są pominięte, ale są mniej angażowane do pracy niż podczas pływania. Bieganie to sport, który wzmacnia naszą kondycję i zwiększa pojemność płuc. Warto jednak zaznaczyć, że wiele osób biegających ma problem ze stawami, zwłaszcza kolanami, które podczas tego treningu są najbardziej obciążone. Stawy nie są tak silnie obciążone podczas innej dyscypliny sportu, jak przy bieganiu

Rower – jakie efekty daje jazda na rowerze

Podczas godzinnej jascy na rowerze spalamy około czterystu kalorii. Jest to więc najmniej, ale to nie znaczy, że rower nie jest dobrą dyscypliną sportu. Daje niemal te same efekty, a na rowerze z pewnością większość z nas z łatwością wytrzyma dwie godziny, by spalić około ośmiuset kalorii, co będzie trudne podczas pływania, czy biegania.  Jazda na rowerze poprawia kondycję, wpływa na mięśnie ramion i nóg. Tak samo jak bieganie minimalnie angażuje do pracy inne partie mięśni. Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż rower daje niemal te same efekty co bieganie, to jest sportem bezpieczniejszym i nie jest obciążeniem dla stawów.