Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Na dolegliwości

Jak serotonina równoważy komunikację neuronów naszego mózgu

Jak serotonina równoważy komunikację neuronów naszego mózgu

Ludzki mózg nieustannie zaangażowany jest w monologi. Wewnętrzne komunikaty zazwyczaj są bombardowane zewnętrznymi czynnikami sensorycznymi, z tego powodu wpływ 2 procesów neuronalnych musi zostać w naszym mózgu trwale dostrojony, aby nie doszło do negatywnych konsekwencji wynikających z braku równowagi pomiędzy nimi. Nowe badanie dotyczące działania serotoniny (neuroprzekaźnika związanego z uczuciem spełnienia, szczęścia) ujawnia rolę w tej kwestii, bowiem odkryto, że różne typy receptorów serotogenicznych kontrolują zdobywanie informacji jednocześnie z obu strumieni informacji. To odkrycie może stanowić furtkę do nowego rodzaju diagnozy oraz terapii zaburzeń neuronalnych związanych z nieprawidłowościami układu serotoninowego.

Przykład z życia codziennego, który może naszkicować zadanie, jakie wykonuje nasz mózg: wyobraź sobie, że siedzisz z rodziną przy obiedzie, toczy się gorąca debata, aż tu nagle dzwoni telefon podczas tej dyskusji. Aby poprawnie zrozumieć rozmówcę tłum z tyłu musi mówić nieco ciszej, lub dzwoniący musi mówić głośniej. Analogicznie jest w naszym mózgu, gdy do głosu chcą dojść dwa różne komunikaty, ale my musimy skupić się na jednym z nich – jego sygnał musi być odpowiednio intensywnie dostosowany, aby zapewnić niezakłócony transfer informacji. Porównywalne procesy mózgowe, jak w przytoczonej anegdocie, dotyczą działania serotoniny.

Serotonina jest neurotransmiterem ośrodkowego układu nerwowego i przyczynia się do zmian w stanie mózgu, wpływa na nasz nastrój. Omawiane badanie pokazuje, że serotonina bierze również udział w skalowaniu aktualnego bodźca sensorycznego oraz działających w mózgu sygnałów.

Naukowcy odkryli mechanizmy leżące u podstaw eksperymentów, w których badano korowe przetwarzanie informacji wzrokowych. W swoich badaniach wykorzystali genetycznie zmodyfikowane myszy, u których uwalnianie serotoniny można kontrolować światłem. Łącząc tę technikę z obrazowaniem optycznym, zespół badaczy odkrył, że wzrost poziomu serotoniny w ośrodku wzrokowym prowadzi do równoczesnego tłumienia bieżącej aktywności i tej wywołanej przez bodźce wizualne. Dużą rolę odegrały dwa typy receptorów 5-HT.

Oba receptory ulegają koekspresji w określonych neuronach, ale także są szeroko rozmieszczone w różnych typach komórek mózgu. Oddzielne działanie tych receptorów pozwala na wyraźne modulowanie informacji przenoszących wewnętrzną komunikację mózgową i wywołane sygnały czuciowe.

Niski poziom serotoniny, jaki ma miejsce zwykle podczas nocy, sprzyja wewnętrznej komunikacji mózgu, tym samym może promować ważne funkcje snu. Z drugiej strony, dysfunkcja we wzajemnym oddziaływaniu tych receptorów niesie ze sobą ryzyko nadmiernej koncentracji kanałów informacyjnych napędzanych wewnętrznie lub zewnętrznie. Przykładowo, nieregularne rozkłady receptora 5-HT spowodowane predyspozycjami genetycznymi mogą objawiać się w niezrównoważonym postrzeganiu świata zewnętrznego i wewnętrznego, podobnie jak ma to miejsce w klinicznych obrazach depresji oraz autyzmu.

Autorzy badania mają nadzieję, że ich odkrycia przyczynią się do lepszego zrozumienia, w jaki sposób serotonina wpływa na podstawowe procesy mózgowe. Jak już widzimy, serotonina nie tylko wpływa na nasze emocje, ale również odgrywa bardzo ważną rolę w odróżnianiu odczytywaniu bodźców z jakimi mamy styczność na co dzień.

Jak możemy podnieść aktywność serotoniny? Poza snem, który działa regulująco na mózg, znakomicie sprawdzają się spotkania z bliskimi nam osobami czy przebywanie na słońcu. Jeśli to jednak nie wystarczy, możemy wspomóc się suplementacją ukierunkowaną na aktywność serotoniny, gdzie skuteczne będą:

– rhodiola rosea (działa jako inhibitor MAO-A oraz MAO-B, ale należy uważać na połączenia ze stymulantami, jak kofeina)

– dziurawiec zwyczajny (analogiczne działanie do SSRI, ale uwaga, bo ingeruje w działanie cytochromu CYP450 3A4)

– orotan litu (uwaga jednak przy niedoczynności tarczycy)

Ref:

https://news.rub.de/english/press-releases/2020-04-07-optogenetics-how-serotonin-balances-communication-within-brain

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *