Jak chwilowy stres ogranicza sprawność fizyczną

Niektórzy sportowcy, gdy zostają wystawieni na próbę, jak np. zawodnicy piłki nożnej, którzy stają przed szansą strzelenia gola, mogą ulec nagłemu, znacznemu spadkowi sprawności wynikającego z presji psychicznej. Dość niedawno wyjaśnienie tego zjawiska znaleźli naukowcy z Salk Institute: jednokierunkowy sygnał ze ścieżki mózgu odpowiadającego za emocje do obwodu odpowiadającego za ruch. To badanie stanowi odkrycie, które nie tylko może przełożyć się na sprawność sportowców, którzy działają pod presją, ale również może być pomocne dla tych, którzy borykają się z depresją czy zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi, lub też lękami.

Badanie jest o tyle ciekawe, że po raz pierwszy odkryto kompleksowy mechanizm obwodu, pokazujący w jaki sposób stany emocjonalne mogą wpływać na zdolności ruchowe poprzez połączenia w obszarze mózgu zwanymi zwojami podstawnymi. Ścieżka ta pozwala lepiej zrozumieć mechanizm zaburzeń psychicznych, jak również rekonwalescencji po uszkodzeniu rdzenia kręgowego.

Muscle-Zone Sklep

Wcześniej uważano, że obwody emocji i ruchu w mózgu działają jak równoległe obwody zamknięte, działając niezależnie, aby przekazywać ważne informacje. Naukowcy jednak podejrzewali, że może istnieć wpływ emocji na ruch na podstawie dotychczasowych obserwacji w stanach neuropsychiatrycznych, jak depresja. W takich stanach zmniejszona ruchliwość fizyczna jest objawem i może być związana z zaburzonym przetwarzaniem emocjonalnym oraz obniżoną motywacją do działania. Jednak naukowcy nie wiedzieli dotychczas, jaki mechanizm może za tym stać.

Badacze postawili sobie za cel znalezienie odpowiedzi, jak sygnał odpowiedzialny za stan emocjonalny dociera do obwodu ruchu w mózgu. Do tego wykorzystali najnowsze techniki – wirusową oraz optogenetyczną. Eksperyment opierał się o model gryzoni. Prześledzone zostały pętle w obszarach związanych z emocjami i ruchem – środkowa kora przedczołowa i pierwotna kora przedczołowa.

Ku zdumieniu badaczy znaleźli oni jednokierunkową ścieżkę komunikacji od pętli emocji do pętli ruchu przez obszar zwany zwojami podstawy mózgu. Obszar ten obejmuje struktury zaangażowane w zachowanie przewodnie i zasadniczo krzyżuje on informacje o emocjach z obwodem ruchu w celu kontrolowania akcji. Dla potwierdzenia swojej teorii naukowcy przebadali również obwód nerwowy w izolacji od reszty mózgu.

Jak sami naukowcy mówią: choroby psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe mogą dramatycznie zmieniać działania powodując nadpobudliwość lub wręcz niemożność wykonania czynności fizycznej. Wykonane przez nich badanie tłumaczy mechanizm powiązania stanu emocjonalnego ze zdolnością do ruchu. Aktywacja ośrodków emocji może stymulować ośrodki ruchu i ułatwiać prawidłowe reagowanie. Stany emocjonalne mogą więc bezpośrednio wpływać na wyniki sportowe, a służyć temu będą wewnętrzny spokój, jak i przeżywanie pozytywnych emocji.

TIP
Jako iż od dawna wiemy, że stres powoduje obniżenie sprawności w sporcie, były przeprowadzane badania w celu znalezienia rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest suplement rhodiola rosea (różeniec górski). Adaptogen ten zwiększa tolerancję na stres jednocześnie podnosząc wytrzymałość sportowca w sytuacji znacznego obciążenia. Mechanizm polega na hamowaniu enzymu degradującego serotoninę oraz dopaminę w mózgu (MAO-A oraz MAO-B). Serotonina pomaga lepiej radzić sobie bodźcami stresowymi, zaś dopamina umożliwia kontynuowanie wysiłku na wysokim poziomie podczas obciążenia stresem. Dodatkowym atutem jest to, że salidrozydy zawarte w rhodioli zwiększają aktywność enzymu AMPK, który powoduje, że więcej energii może zostać wyprodukowane przez mitochondria komórkowe.
Jeśli odczuwasz, że stres jest czymś, co ogranicza znacznie Twoje zdolności wysiłkowe – rozważ suplementację rhodiolą.

Ref:

  1. Sho Aoki, Jared B Smith, Hao Li, Xunyi Yan, Masakazu Igarashi, Patrice Coulon, Jeffery R Wickens, Tom JH Ruigrok, Xin Jin. An open cortico-basal ganglia loop allows limbic control over motor output via the nigrothalamic pathway. eLife doi:10.7554/eLife.49995
  2. Anghelescu IG, Edwards D, Seifritz E, Kasper S. Stress management and the role of Rhodiola rosea: a review. Int J Psychiatry Clin Pract. 2018 Nov;22(4):242-252. doi: 10.1080/13651501.2017.1417442. Epub 2018 Jan 11.
  3. Li HB, Ge YK, Zheng XX, Zhang L. Salidroside stimulated glucose uptake in skeletal muscle cells by activating AMP-activated protein kinase. Eur J Pharmacol. 2008 Jul 7;588(2-3):165-9. doi: 10.1016/j.ejphar.2008.04.036. Epub 2008 Apr 20.