Energetyki na wzmocnienie sił

 

Muscle-Zone Sklep

Po napoje energetyczne najczęściej sięgają sportowcy i osoby aktywne fizyczne. Ich zadaniem jest podniesienie wytrzymałości, dodanie sił oraz zredukowanie uczucia zmęczenia. Warto jednak wiedzieć co znajduje się w takich napojach i czy na pewno mają one korzystne działanie na nasz organizm?

Energetyki – jakie składniki zawierają?

W napojach energetycznych znajdują się duże dawki tauryny, która jest związkiem chemicznym zaliczanym do grupy aminokwasów niebiałkowych. Tak więc oznacza, to, że nie jest to składnik, który przyczynia się do budowy układu mięśniowego. Tauryna ma działanie anaboliczne i kataboliczne, a dzięki temu przyśpiesza ona proces odbudowy tkanki mięśniowej. Wspomagać może ona również odchudzanie, ponieważ przyczynia się do zwiększenia ilości spalanej tkanki tłuszczowej. Nie możemy również zapomnieć, że w napojach energetycznych znajdują się duże ilości kofeiny. Ma ona działanie pobudzające i to właśnie dzięki niej, po wypiciu energetyka zmniejsza się u nas uczucie zmęczenia, a zwiększa się energia. Jednak prócz tych składników są to napoje, które zawierają w sobie wiele dawek cukru, przez co stają się wysoko kaloryczne.

Energetyki – kiedy sięgać, a kiedy lepiej unikać?

Nie każdy może sięgać po energetyki. Warto również pamiętać, że ze względu na bezpieczeństwo dla zdrowia najlepiej nie spożywać większej ilości energetyków. Najlepiej sięgać po nie tuż przed treningiem, kiedy nie mamy siły i jesteśmy senni. Energetyki mogą mam również pomoc w nauce, więc kiedy nie mamy energii przed sprawdzianem, warto sięgnąć właśnie po taki, który pobudzi umysł do pracy. Jednak nie dla każdego takie napoje są bezpieczne. Nawet w małych ilościach mogą one prowadzić do problemów zdrowotnych, u kobiet w ciąży Ich spożywanie nie jest zalecane również u młodych mam, które karmią dziecko piersią. Lepiej nie sięgać po energetyki, kiedy mamy problemy z układem trawiennym, ponieważ mogą one prowadzić do zaburzeń tego układu. Nie powinny po nie również sięgać osoby, które przyjmują leki psychotropowe. W tych przypadkach nawet najmniejsza dawka napoi energetycznych, może być niebezpieczna dla zdrowia i prowadzić do wielu powikłań. Jednak warto zapamiętać, że picie ich w nadmiernych ilościach może być niebezpieczne dla każdego człowieka.

Jakie są skutki przedawkowani energetyków?

Jak każdy produkt w naszej codziennej diecie, tak samo i energetyki da się przedawkować. Codzienne picie takich napoi może prowadzić do zaburzenia pracy układu nerwowego, a nawet do jego uszkodzenia. Picie energetyków zbyt często może prowadzić do podrażnienia układu trawiennego. Mogą one również doprowadzić do nadmiernego pobudzenia, a także problemów ze snem. Jeśli raz na kilka miesięcy sięgniesz po taki napój, nie będzie miał on niekorzystnego działania na zdrowie. Jednak jego picie w nadmiernych ilościach prowadzić może do kłopotów ze zdrowiem.