Diuretyki – suplementy moczopędne

Prawidłowe wydalanie moczu z organizmu ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu. Diuretyki to preparaty zwiększające ilość wydalanego moczu. Wpływają one na działanie nerek, stymulując je do wydalania większej ilości wody i elektrolitów oraz sodu, potasu czy wapnia z organizmu. Ten sposób pomaga uregulować pracę organizmu, który funkcjonuje nieprawidłowo ze względu na nadmierne stężenie tych substancji. 

Kiedy stosować diuretyki?

Diuretyki zazwyczaj stosuje się pomocniczo przy różnych schorzeniach takich jak niewydolność sera oraz inne choroby układu krążenia, nadciśnienie czy po przebytym zawale. Zazwyczaj ma to związek z koniecznością obniżenia ilości sodu w organizmie, ponieważ ta substancja w zbyt wysokim stężeniu ma wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi. Diuretyki są rownież pomocne przy łagodzeniu obrzęków występujących przy niewydolności nerek oraz wspomagają ich funkcjonowanie po przebytej chorobie. Działanie moczopędne diuretyków pomaga także w powrocie do zdrowia po różnego rodzaju zatruciach a także po przebytym zapaleniu dróg moczowych, ponieważ wraz ze wzrostem ilości wydalanego moczu wzrasta tempo usuwania z organizmu szkodliwych substancji. 

Muscle-Zone Sklep

Rodzaje diuretyków

Diuretyki można głównie podzielić ze względu na ich siłę działania. Grupa diuretyków łagodnych składa się z takich substancji jak na przykład acetazolamid, mannitol czy substancji ograniczających wydalanie potasu z organizmu. Używane są wraz z silniejszymi diuretykami w przypadku zaparć i zatruć, a także stosuje się je u pacjentów z jaskrą w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Diuretyki o umiarkowanej sile działania to przede wszystkim diuretyki tiazydowe oraz tiazydopodobne. To właśnie one są najczęściej stosowane w leczeniu chorób układu krążenia. Charakteryzują się one dużą zdolnością do wydalania wody oraz sodu z organizmu, przy czym jednak równocześnie wypłukują w znacznym stopniu potas i magnez oraz blokują wydalanie wapnia. Diuretyki zaliczane do grupy silnych nazywa się również pętlowymi, ponieważ ich działanie koncentruje się na blokowaniu transportu jonów chloru i sodu w części nerki znanej jako pętla Henlego. Silne diuretyki powodują szybkie i intensywne ale krótkie działanie moczopędne. Zazwyczaj podawane są tylko w nagłych sytuacjach kiedy natychmiast trzeba zmniejszyć ilość płynu w organizmie. 

Co trzeba wiedzieć stosując diuretyki?

Kluczem do osiągnięcia optymalnego efektu zażywania diuretyków jest znalezienie równowagi między zbyt słabym efektem a zbyt mocnym działaniem. Warto pamiętać, że nawet w przypadku przyjmowania diuretyków w celu obniżenia poziomu sodu w organizmie, może się zdarzyć, ze zbyt duża dawka diuretyków spowoduje niebezpieczny niedobór tego pierwiastka. Wiele diuretyków wypłukuje również potas, magnez i inne składniki odżywcze, dlatego kluczowe znaczenie ma monitorowanie na bieżąco przez lekarza poziomu różnych składników odżywczych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku stosowania diuretyków w celu obniżenia ciśnienia. W przypadku zbyt dużej dawki, może się okazać, że ciśnienie jest zbyt niskie co zaowocuje osłabieniem, zaburzeniami koncentracji a nawet omdleniami. Szczególną ostrożność stosując diuretyki należy zachować przy obsłudze pojazdów mechanicznych. 

Nie wolno także zapomnieć o podstawowym zadaniu diuretyków czyli zwiększania wydalania wody z organizmu. Pamiętając o tym fakcie należy regularnie pić odpowiednie ilości płynów, ponieważ inaczej można doprowadzić do odwodnienia organizmu. 

Bardzo istotne w terapii diuretykami jest fakt ich interakcji z innymi lekami, ponieważ są one zazwyczaj stosowane tylko pomocniczo wraz z innymi środkami. Może dojść więc do sytuacji w której diuretyki wpłyną na wzmocnienie efektu wypłukiwania konkretnych elektrolitów z organizmu. W takiej sytuacji może być konieczna suplementacja tych substancji. Mężczyźni powinni wziąć również pod uwagę, że diuretyki mogą mieć skutki uboczne, którym może być chociażby zmniejszenie sprawności seksualnej. 

    Skutki uboczne diuretyków

    Diuretyki jak większość środków mogą powodować skutki uboczne. Do najbardziej niepożądanych objawów należy zbyt duży ubytek potasu, który objawia się szybszym męczeniem oraz niedobór magnezu powodujący osłabienie organizmu i skurcze mięśni. Może dojść również do zwiększenia stężenia kwasu moczowego, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, nieprawidłowego rytmu serca, zawrotów głowy czy upośledzonej tolerancji glukozy, utrudniającej kontrole jej poziomu we krwi. 

    Diuretyki a ciąża

    Diuretyki absolutnie nie są wskazane u kobiet w ciąży, a w zwłaszcza w jej początkowym okresie. Mogą one spowodować zmniejszenie ilości wód płodowych co bezpośrednio zagraża rozwijającemu się dziecku. Preparaty te mogą być stosowane w czasie ciąży tylko i wyłącznie pod warunkiem, że przewidywane korzyści dla organizmu matki są większe od ryzyka dla płodu. Diuretyki w takiej sytuacji stosuje się jednak jak najkrócej i tylko pod szczególną kontrolą lekarza.