DHEA – czym jest i jakie są jego właściwości

Jest to hormon, który ma niezastąpione znaczenie dla organizmu człowieka. Jest on bardzo ważny szczególnie dla mężczyzn, ponieważ ma on wpływ na zachowanie sprawności seksualnej, wpływa za wytrzymałość siłową organizmu, a przede wszystkim mięśni i ma znaczenie dla ogólnej wydajności. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do produkowania tego hormonu, co może przyczyniać się do występowania wielu dolegliwości. Co więc należy zrobić, by unormować poziom tego hormonu w organizmie mężczyzny?

Czym jest DHEA?

Jest to hormon steroidowy, który zostaje produkowany w korze nadnerczy. Jest on prekursorem, który ma wpływ na proces wydzielania testosteronu i etiadiolu. Jego największe stężenie w krwi obecne jest, kiedy mężczyzna ma od dwudziestu pięciu do trzydziestu lat. Wraz z wiekiem zmniejsza się jednak zdolność organizmu do produkowania tego składnika. Ma to związek z degeneracją warstwy kory nadnerczy, która jest odpowiedzialna za produkcję tego hormonu.

Muscle-Zone Sklep

Niski poziom DHEA u dojrzałych mężczyzn

Jest to związek, który ma wpływ na produkcję testosteronu. War z wiekiem u mężczyzn obserwuje się gwałtowny spadek poziomu DHEA we krwi. Ma to więc wpływ na poziom testosteronu, który również spada wraz z wiekiem. U mężczyzn obserwuje się początek zmian hormonalnych na czas występowania piątej dekady życia. Jest to okres w życiu mężczyzny, który jest fachowo nazywany andropauzą, czyli męskim odpowiednikiem menopauzy. Przez zmniejszenie się poziomu DHEA we krwi mężczyzn pojawić się może drażliwość. Wielu mężczyzn w wieku dojrzałym ma problemy z koncentracją i pamięcią. Mogą również pojawić się zaburzenia snu oraz kołatanie serca. Tak jak u kobiet w okresie menopauzy, ta i u mężczyzn mogą występować uczucia gorąca oraz problemy ze spowolnionym metabolizmem. To może przyczyniać się do wzrostu masy ciała oraz nadwagi, z którą przez zaburzenia hormonalne trudniej walczyć. Mężczyźni aktywny fizycznie w tym wieku zauważą u siebie spadek masy mięśniowej oraz zmniejszenie wydajności organizmu. Pojawia się również zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę, czy osteoporozę. Jednak najbardziej dotkliwe i krępujące dla mężczyzn objawy niskiego stężenia DHEA we krwi pojawiają się w sferze seksualnej. Przez nie znacząco spada poczucie własnej wartości i mogą pojawić się problemy z kontaktami z partnerką. Najbardziej doceniane właściwości tego związku mają znaczenie dla sfery seksualnej. Jednak wiele badań wykazało, że jest to związek posiadający szereg innych ważnych i wartościowych właściwości. Jest to hormon, który ma zdolność do zwiększenia wydajności lipidowej krwi. Bardzo potrzebny jest osobom aktywnym fizycznie, ponieważ zwiększa on siłę mięśniową. Ma również znaczenie dla układu odpornościowego. A dodatkowo ma on zdolność do poprawy nastroju, poprawa kondycje cery, dodaje energii i ma znaczenie dla pracy mózgu. Kiedy poziom tego związku nagle spadnie to wszystkie organy i układy w organizmie mężczyzny zaczną zaburzać swoją prace, co odbije się na samopoczuciu, wyglądzie i zdrowiu.