Czy suplementacją można wpłynąć na iloraz emocjonalny?

Czy nachodzą Cię refleksje, że trudno Ci odczytywać emocje innych ludzi? A może ciężko Ci odmawiać, co przekłada się na brak asertywności? Ludzki mózg, to chemia różnych aktywnych biologicznie substancji, które rzutują na to, jak się czujemy, a nawet jak postrzegamy świat. Tak jest i w tym przypadku, bowiem powyżej wymienione przykłady związane są z aktywnością serotoniny w naszym mózgu, na którą możemy jak najbardziej wpływać. Brzmi ciekawie? No to czytaj dalej…

Wszystko, co powyżej wymieniłem, związane jest z ilorazem emocjonalnym, a ten warunkuje między innymi:

Muscle-Zone Sklep

– rozpoznawanie emocji swoich, jak i osób z otoczenia oraz umiejętność ich dopasowywania np. przy pracy zespołowej

– rozumienie emocji

– wysoka pewność siebie

– umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami w sytuacjach stresowych

WPŁYW NA DECYZYJNOŚĆ

Na iloraz emocjonalny duży wpływ na aktywność serotoniny w naszym mózgu – neuroprzekaźnika, który daje nam uczucie spełnienia, odporność na stres, ale również aktywuje oksytocynę, niezwykle ważną do odczuwania empatii.

Okazuje się, że odpowiednią suplementacją możemy wpłynąć na swój iloraz emocjonalny, co prowadzić będzie do większej pewności siebie. Dowodem na to jest badanie [1], w którym użyto na grupie ochotników L-tryptofanu – aminokwasu będącego prekursorem serotoniny. Osobom tym podawano 2,8g tryptofanu na dobę, w trzech dawkach podzielonych przez okres 6 dni. Aby zwiększyć wiarygodność swoich wyników, badacze uwzględnili w swoim eksperymencie grupę placebo.
W owym eksperymencie uczestnicy grali w grę („Ultimatum Game”), w której od przeciwnika otrzymywali propozycję podziału kwoty pieniężnej – raz było to 45% (uznane przez naukowców za uczciwy %), a innym razem 32% lub nawet 21% (co miało stanowić nieuczciwą propozycją, na którą uczestnicy nie powinni się godzić). Przeciwnik mógł otrzymać swój przydział kwotowy tylko wtedy, gdy obie strony zaakceptowały warunki podziału.
Suplementacja L-tryptofanem zmniejszyła częstotliwość godzenia się stron na nieuczciwy podział pieniężny w grze. Co ciekawe, w innym badaniu [2] pojedyncza dawka SSRI dawała zupełnie odwrotny wynik (osoby łatwiej godziły się na niesprawiedliwy scenariusz), co nasuwa wnioski, że długotrwałe wsparcie gospodarki serotoniny daje inne rezultaty na polu podejmowania decyzji społecznych, niż krótkotrwałe.

 

ODCZYTYWANIE EMOCJI

Jedną z cech wysokiego ilorazu emocjonalnego jest zdolność do odczytywanie emocji osób z naszego otoczenia. Czy suplementacja wspierająca aktywność serotoniny w naszym mózgu może pomóc w odczytywaniu tego, co czują inni ludzie? Tego chcieli dowiedzieć się Brytyjscy naukowcy, którzy do swojego eksperymentu [3] zaprosili grupę 24 kobiet. Części z nich podawali placebo, a drugiej połowie suplement zawierający w swoim składzie aminokwas L-tryptofan, w dawce całkowitej 1,8g.
Dwie godziny po przyjęciu suplementu poproszone panie o przypisanie stanów emocjonalnych do zdjęć twarzy modelki. Emocje te obejmowały: zaskoczenie, strach, szczęście, złość, zniesmaczenie oraz smutek. Efektem suplementacji tryptofanu było zwiększone rozpoznawanie strachu, oraz nieco większe, niż w placebo, rozpoznawanie wyrazu twarzy odpowiadającego za odczuwanie szczęścia. W przypadku rozpoznawania pozostałych emocji – różnice w grupach nie były statystycznie istotne.

 

PODSUMOWANIE

W dalszym ciągu potrzeba większej ilości badań, ale wydaje się, że suplementacja prekursorami serotoniny, lub substancjami zwiększającymi jej aktywność w mózgu (np. rhodiola, dziurawiec, szafran, lit itp.) mogą poprawić parametry związane z ilorazem emocjonalnym. Komu polecałbym zainteresować się suplementacją w tym kierunku? Osobom, które nie do końca rozumieją uczucia osób z otoczenia (partnera/partnerki zwłaszcza), mającym trudność ze złapaniem wspólnego języka z ludźmi, a także tym, które czują, że muszą poćwiczyć swoją asertywność – być może odrobina wsparcia serotoniny pomoże zrobić w tym kierunku krok na przód.

L-Tryptophan 500mg

Ref:

  1. Hilâl Cerit, Rachel J. Schuur, Ellen R. A. de Bruijn, and Willem Van der Does. Tryptophan supplementation and the response to unfairness in healthy volunteers. Front Psychol. 2015; 6: 1012. Published online 2015 Jul 16. doi: 10.3389/fpsyg.2015.01012
  2. Molly J Crockett 1, Luke Clark, Marc D Hauser, Trevor W Robbins. Serotonin Selectively Influences Moral Judgment and Behavior Through Effects on Harm Aversion. Proc Natl Acad

Sci U S A.  2010 Oct 5;107(40):17433-8. doi: 10.1073/pnas.1009396107. Epub 2010 Sep 27.

  1. -J. Attenburrow, C. Williams, J. Odontiadis, A. Reed, J. Powell, P. J. Cowen & C. J. Harmer. Acute administration of nutritionally sourced tryptophan increases fear recognition. Psychopharmacology volume 169, pages104–107(2003)